Rossen (16) leeft voor het biljarten II ene in de andere ramp éHN nêML ZEELAND 15 openingsweekend, het begin van het klassieke voorjaar. „De Om loop Het Nieuwsblad viel me wat tegen. Het was ietsje minder dan ik gehoopt had, maar gelukkig ging het in Kuurne-Brussel- Kuurne heel goed. Wat ik in de Ruta del Sol al merkte, werd in die wedstrijd bevestigd. Ik had meer overschot op de hellingen, waar door ik ook in de finale nog mijn werk voor de ploeg kon doen. Al bij al was ik dus tevreden over mijn vorm op dat moment." Het beste moest dan nog komen, maar niet veel later stond de volle dige koerswereld op zijn kop. „In eerste instantie was het coro navirus nog ver van ons verwijderd. Als je aan het koersen bent, sta je er ook niet echt bij stil. Toen het virus echter zijn in trede deed in het wielerpelo- ton tijdens de UAE Tour, weet je dat het seri eus is. Dat ge voel werd alleen maar versterkt, toen de situatie escaleerde in Ita lië. Ik was nota bene enkele we ken daarvoor nog daar geweest." Achteraf ver baast het Van Goethem niet. „Neem ons als voorbeeld. Wielren ners zijn dagelijks op pad en reizen veel. Hetzelfde geldt eigen lijk voor een hoop an dere mensen, bijvoor beeld zakenlui. De kans is dan natuurlijk heel groot dat zo'n besmettelijk virus zich snel verspreidt. De wereld is kleiner dan we denken." Nokere Koerse Toch bleef Van Goe them het beste hopen. ,,Parijs-Nice ging nog door in Frankrijk. Je hoopt dan dat het en kel tot de Italiaanse wedstrijden beperkt blijft en dat in elk geval de voorjaarsklassiekers kunnen door gaan. Zodra echter Nokere Koerse werd afgelast, wist ik genoeg. Het voorjaar zou volledig in het water vallen." Hoezeer Van Goethem het ook betreurt, de Zeeuws-Vlaming heeft het volste begrip voor de maatregelen. ,,Het is de enige en juiste beslissing. We moeten met z'n allen serieus met deze dreiging omgaan. Het is jammer dat nog niet iedereen dat beseft. We moe ten dit samen overwinnen, er is geen andere optie. Hopelijk zijn we over anderhalve maand uit deze situatie, maar ik vrees dat dit nog wel even gaat duren." Tot die tijd is hij voorzichtig. ,,Normaliter vermijd ik sowieso sociale contacten in deze periode vanwege de klassiekers. Wat dat betreft, is er voor mij weinig ver anderd. Natuurlijk is het wel heel apart dat je nu plots thuiszit, ter wijl dit normaal de leukste wieler- periode van het jaar is. Je gaat van wedstrijd naar wedstrijd en bent hele dagen op pad met de ploeg. Dat is nu compleet weggevallen." Desondanks kan hij het relative ren. ,,Ik denk er echt niet hele da gen aan. Je kan er immers niets aan veranderen. Ik probeer positief te blijven. Het is mooi weer en alles komt in bloei, dus dit is een hele mooie periode om te trainen. Hoe wel ik geen doel heb om naartoe te werken, is de motivatie om te trai nen geen probleem. In de ploeg is de gemoedstoestand over het alge meen ook nog goed. Als dit echter nog lang duurt, kan dat natuurlijk wel veranderen. Dit kan immers economisch grote gevolgen heb ben." Groot vraagteken Ik wil in de toekomst het niveau van de eredivisie halen ben", toont hij zijn ambi ties. Rossen laat pro gressie zien, mede doordat hij traint en speelt zo vaak hij kan. Hij moet zich tijdens wedstrijden op zijn ei gen spel concentreren. „Niet aan het publiek of de tegenstander denken. Niet schelden als het niet loopt. Ik ben van nature een rustige jongen. Ik houd ook erg van vissen." Wie denkt dat er geen greintje agressiviteit in deze jeugdsporter zit heeft het mis. Toen er onlangs bij hem in de tuin in Zierikzee in dringers stonden ging hij er op af en wist er eentje te schoppen. Dat haalde het nieuws. ,,De politie complimenteerde mij. Ze moeten niet aan mijn spullen komen. Daar kan ik niet tegen." Nu het jeugd-EK in Brussel is uitgesteld, wil Jamy Rossen graag al toewerken naar de 22ste editie van het Graanbeurstoernooi. ,,De vorige editie lag ik er veel te snel uit'', zegt hij. ,,Ik was niet gecon centreerd. Ik ben er nu op gebrand te winnen. En ik wil in de toe komst het niveau van de eredivi sie halen.'' Rossen had er echt naar uitgeke ken, naar zijn eerste EK onder 17 jaar. Vijf dagen in een hotelletje in Brussel, spelen tegen leeftijdsge noten die ook van biljarten hou den en het nog goed kunnen ook. Door het coronavirus is het EK uitgesteld. Rossen blijft echter wel trainen, aan het Kerkhof in Zie- rikzee. In het lokaal van de dui- venclub staan twee kleine tafels. Zijn vereniging telt 24 leden. Ros sen is het enige jeugdlid van Schouwen-Duiveland. „Leeftijdsgenoten op het eiland vinden bil jarten maar een lompe sport en ne men het niet serieus. Ze voetballen liever of doen andere sporten. Ze zitten vooral ook veel te gamen thuis. Dat doe ik soms ook wel, maar niet zo vaak. Met een vriendengroep biljart ik soms voor de lol", vertelt hij. Tot de B- jeugd voetbalde hijbijMZC'11. ,,Toen werd mij gezegd dat ik voor een betere conditie moest trainen. Afvallen ook. Dat zag ik niet zit ten. Al vanaf mijn zevende ging ik met mijn opa en vader naar de Graanbeurstoernooien. Ik vond biljarten leuk. Vroeger deed ik het ook al en nu train ik zo'n twee a drie uur per dag." Rossen volgt een werken-en-le- renstudie aan het Techniekhuis in Goes. Twee jaar niveau 2, drie jaar niveau 3. Bij brasserie 't Torentje, van zijn vader Arjan, heeft hij plek om individueel te sparren met zijn vader. In de avonduren is hij vaak op de club. ,,Ook voor de lol en gezelligheid. Bondsafgevaar- digde Piet Verschuren zat te eten probeert hij één keer per week naar zijn pupil toe te gaan, om haar te ondersteunen. ,,Zoals het er naar uitziet, begint het tennisseizoen weer op 8 juni. Dan moeten we er weer écht klaar voor zijn.'' Zelf blijft Vermeulen ook in be weging tijdens deze rare weken. ,,Want je bent een sportman en wilt natuurlijk niet stil gaan zitten. Je wilt fit blijven. Dat is ook een be langrijke reden om te sporten.'' De Walchenaar is naast trainer ook at leet en loopt nog altijd zijn rondjes. ,,Maar dat is best raar nu. Normaal heb je altijd een doel om naar toe te werken en dat is er nu niet.'' Op zulke momenten wordt soms creativiteit gevraagd. En creatief is Vermeulen wel. Hij bedacht een wedstrijd waar alle Zeeuwen dit weekeinde aan mee kunnen doen, maar die ze gewoon alleen kunnen lopen. 'Run your own Race' heet het. „Iedereen loopt een rondje van vijf kilometer. Welk rondje dat is, maakt niets uit'', legt hij uit. ,,Tij- dens dat rondje meet iedereen zijn tijd met een app als Strava, stuurt die door naar Jan Roose (jacroose@hetnet.nl) en zo komt er uiteindelijk een ranglijst.'' De wedstrijd is gisteren al begon nen en duurt tot morgenavond 18.00 uur. De eindtijden kunnen tot en met maandag (30 maart) worden doorgegeven. ,,En als het een succes is, kunnen er meer wedstrij den vol gen. Bijvoorbeeld steeds een andere afstand'', besluit Vermeulen. ar jSS&b&BI zaterdag 28 maart 2020 Brian van Goethem in februari in Andalusië, waar hij de Ruta del Sol reed. foto bsr agency De Zeeuws-Vlaming vorig jaar in actie, tijdens de dertiende etappe van de Ronde van Spanje. foto bsr agency Voor Van Goethem geldt dat des te meer, aangezien hij een aflopend contract heeft. „Natuurlijk geeft dat meer zorgen, want het is een belangrijk jaar voor mij. Ik heb ge daan wat ik kon de voorbije peri ode en de ploeg weet wat het aan mij heeft. Ik kan in deze tijd niets anders doen dan mijn conditie on derhouden en ervoor zorgen dat ik fit en gezond blijf, zodat ik er weer sta zodra de koersen weer begin nen. Wanneer dat zal zijn en in welke vorm? Dat blijft voor ieder een een groot vraagteken", besluit hij. Jamy Rossen (16) is geselec teerd voor het EK biljarten onder 17 jaar in Brussel. Op dat inmiddels uitgestelde toernooi wil het jongste lid van biljart vereniging De Graanbeurs laten zien hoe goed hij is in zijn sport. De inwoner van Zierik- zee is ambitieus. ,,Binnen tien jaar wil ik beter zijn dan Rinus Pankow." Gerrit van Loon bij mijn vader. Zo is het balletje voor de selectie gaan rollen." Rossen speelt libre en drieban den. Bij De Graanbeurs spelen ze in teams op verschillende niveaus. De Zierikzeeënaar heeft met drie banden een gemiddelde tussen de 0.500 en 0.600. Ter vergelijking: de bekende Zeeuwse biljarter Ri- nus Pankow zit rond een gemid delde van 1.000. In het libre speelt Rossen boven de 1.800 gemiddeld. Zijn laatste vier partijen speelde hij supergoed. Er zat een partij van 4.500 gemiddeld tussen, inclusief een serie van 18. ,,Ik zou graag in tien jaar een be ter gemiddelde dan Rinus heb- - Jamy Rossen (16) Zierikzee ben nog gekeken om naar Brazilië te gaan en daar toernooien te spe len.'' Dat ging niet door. Gelukkig maar, achteraf gezien. ,,Want een aantal speelsters is wel gegaan en zij moesten na twee dagen al terug.'' Trainen op de tennisbaan zit er door de maatregelen tegen de ver spreiding van het coronavirus nu ook niet in. ,,Want alle tennisbanen zijn op slot en het is ook niet moge lijk om een baan af te huren bij bij voorbeeld een vakantiepark'', ver telt Vermeulen daarover. Hij heeft wel iedere dag contact met Schoofs. ,,Ze werkt nu haar ei gen programma af. Dat houdt in: lo pen en fysieke training. Want er moet natuurlijk wel een bepaalde basisconditie blijven.'' Daarnaast Sven Vermeulen met Bibiane Schoofs. archieffoto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43