Tweede Wereldoorlog: 1940 en 1945 1 Watersnoodramp 1953 Oliecrisis van 1973 tmmr- ZEELAND 13 n De start van de Tweede Wereldoorlog zorgde voor gebroken compe tities. De meeste competities liepen op hun einde, maar kon den door de Duitse inval (10 mei) niet volledig afgemaakt worden. De korfbalcompetitie was nog maar een maand bezig en werd ook abrupt afgekapt. In juni maakten de korfballers al een doorstart in een nood- competitie. In de daaropvol gende oorlogsjaren werden zo goed en zo kwaad als dat ging de competities wel volledig uitgespeeld. In bijna 125 jaar competitie voetbal in Nederland was er één seizoen zonder landskam pioen: 1944/1945. Er werd nog wel begonnen aan dat seizoen, maar na enkele weken werd sporten in de open lucht in het hele land verboden door de Duitse bezetters. Ook in Zee land gingen de sportcom plexen op slot. Maar niet voor lang. Het sportverbod en zelfs de hongerwinter konden de Zeeuwse voetbalmoraal niet breken. In Zeeuws-Vlaanderen werd de competitie nog het langst volgehouden (tot no vember). In die periode bracht het toen ijzersterke Steen Hulst nog een 2-1-nederlaag toe en ook Axel en Sluiskil wa ren nog actief. Maar ook die competitie kon zijn reguliere einde niet halen. Begin 1945 zetten zes clubs een onderlinge noodcompeti- tie op: Goes, EMM, Middel burg, RCS, Vlissingen en Zee- landia. Omdat de velden op Walcheren onbespeelbaar wa ren door de oorlogshandelin gen, waaronder de inundatie van oktober 1944, werden alle wedstrijden op de (twee) vel den van Goes gespeeld. De thuisploeg werd kampioen. - - - Twee weken na de Wa tersnoodramp van 1 fe bruari werden in Zee land de eerste voetbalwedstrij den alweer gespeeld. Vanzelf sprekend zonder de clubs van Schouwen-Duiveland die het zwaarst getroffen waren, maar ook andere clubs moesten aan vankelijk forfait geven. Het veld van De Beren uit Baarland stond bijvoorbeeld nog blank, de spe lers van Rillandia zaten nog her en der verspreid en het veld van Krabbendijke was onbespeel baar doordat het als dropping terrein werd gebruikt. Op 15 februari speelden Mid delburg en Goes al hun onder linge Zeeuwse topper in de tweede klasse. Op een moeilijk bespeelbaar veld werd het een spectaculaire 3-4-overwinning voor Goes. Jampie van der Sluijs maakte alle goals voor Goes. Voor Middelburg scoorde onder anderen Frans van der Klink, eenmalig international en opa van de Middelburgse oud-prof en huidige ASWH-trainer Ro gier Veenstra. Gegarandeerd Voor de clubs uit Schouwen- Duiveland was de competitie in één klap klaar. Dat gold ook voor clubs als Yerseke en Robur. De uitslagen van de door hun reeds gespeelde wedstrijden vervielen en de clubs werd in het daaropvolgende seizoen een plaats op hetzelfde niveau gega randeerd. Zes weken na de Ramp staken de korfballers op Schouwen- Duiveland de koppen al bij el kaar om een noodcompetitie in elkaar te draaien. et het openbaar vervoer van Hei kant naar Middel burg is tegenwoordig al geen pretje, laat staan in de jaren zeventig. En toen zat er ook nog een boottochtje tussen... Maar Luc Ringoot deed het tijdens de oliecrisis van 1973 met opgewekt ge moed. Ook al was hij daar van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat voor onderweg. Ringoot was rugbyer bij Oe- moemenoe in Middelburg en wilde koste wat kost we kelijks spelen. De tien auto loze zondagen verhinder den dat hij de afstand met de auto kon overbruggen. Die zondagen waren nodig om het benzinetekort in Nederland het hoofd te bie den. Dat was ontstaan door een boycot van de Arabische olie producerende landen. Daar liepen alle Zeeuwse sportclubs op zondag tegen aan. Extra kosten Praktisch kregen ze het met hun creativiteit nog wel ge boren door met meerdere teams en clubs één bus te huren (die mochten wel de weg op) of door wedstrijden al op zaterdag te spelen. Maar financieel namen deze extra kosten wel een hap uit de clubkassen. De competi ties werden ondanks een iets verlengde winterstop wel gewoon afgerond. zaterdag 28 maart 2020 GO competities onherstelbaar Het eerste elftal van voetbalvereniging Middelburg in de oorlogsjaren (1942). foto zb, beeldbank zee land, RECORDNR 72048 f Mensen met een vlag en schamele bezittingen op het dak van hun boerderij tijdens de watersnoodramp. foto anp Kinderen vermaken zich op de verlaten snelweg. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41