O CD O é«^iv Spaanse griep van 1918 Winter van 1963 12 ZEELAND CORONAVIRUS COMPETITIES Hoe ging de Zeeuwse sportwereld in het verleden om met (natuur)rampen? In vrijwel alle gevallen konden de competities worden uitgespeeld, behalve in de Tweede Wereldoorlog. België Alle sportcompetities liggen stil. En het is nog maar de vraag of ze uitge speeld kunnen worden. De basketbal, korfbal- en volleybalbond hebben voor dit seizoen bijvoorbeeld al een streep gezet door de competities. Hoe langer de sportban duurt, hoe groter de kans dat andere competities ook die kant opgaan. In het verleden hebben verschil lende (natuur)rampen de sportcom petities al eens platgelegd. Meestal werden de competities met enige im provisatie nog tot een goed einde ge bracht. Alleen door de Tweede We reldoorlog konden de competities niet worden uitgespeeld. Welke ram pen moesten de georganiseerde sport competities in de vorige eeuw het hoofd bieden? Tien zondagen Een verhaal over de jeugd in Goes die niet naar school mocht maar wel mocht voetballen, over noodcompeti- ties in de oorlog en na de Watersnood ramp, over Koewacht dat 154 dagen niet speelde en over een rugbyer uit Heikant die tien zondagen langer reisde dan dat hij speelde. CiND v ."NV «k 1 éi.$F 5--v? Wat een feestelijke periode had moeten zijn omdat de Eerste Wereldoorlog was beëindigd, werd een sombere en gitzwarte tijd. Niet alleen voor Zeeland, maar voor de hele wereld. De Spaanse griep was de onzicht bare massamoordenaar. In de oor log stierven bijna 10 miljoen men sen. De schattingen van het wereld wijde dodental door de Spaanse Griep beginnen bij 20 miljoen... In Nederland stierven meer dan 40.000 mensen. Ook Zeeland kreeg zijn deel. Honderden mensen over leden eind 1918 aan de Spaanse griep. Op lokaal niveau werd beslo ten dat scholen dicht moesten. De ene uit voorzorg, de andere van wege het grootschalige ziektever- zuim. In Goes waren de scholen drie weken dicht. En toen de HBS weer open ging, protesteerden de ouders zo massaal dat de school 's middags weer dicht ging. Maar ondertussen werd er 'ge woon' gevoetbald in Goes. De plaat selijke clubs GVV en KDO trapten aan de Polderschen Weg een balle tje. Hansweert en de lagere teams van Middelburg en Vlissingen kwa men op bezoek of ze speelden hun onderlinge derby. Dat was best bij zonder aangezien er vooral gevoet bald werd door mensen uit de risi cogroep van 20- tot 40-jarigen. Had de voetbalsport dan geen last van de Spaanse griep? Toch wel. Dat blijkt uit een een oekaze van de Ne derlandse voetbalbond, eind okto- ber 1918. Om verspreiding van de Spaanse griep tegen te gaan waren in den lande alle militaire verloven ingetrokken. De ziekte werd im mers vooral door uitwaaierende militairen verspreid. Doordat de verloven waren inge trokken, kregen verschillende clubs met personele problemen te kam pen. Dat konden ze aangeven bij de competitieleider en deze zou dan - als het verzoek terecht was - de wedstrijd uitstellen. Maar, werd enigszins dreigend afgesloten: ,,Wegens het heerschen van de Spaansche Griep wordt geen uitstel verleend.'' De competitie 1918/1919 werd uit eindelijk zonder noemenswaardige problemen uitgespeeld. De winter van 1962-1963 was de koudste van de twintigste eeuw. Niet zozeer de lage temperatuur (ge middeld -3 graden), maar vooral de duur van de koude winter (tien weken) ontwrichtte het dagelijks leven op tal van ma nieren. En vooral de buiten sporten stonden daardoor lang buitenspel. Sommige zelfs héél lang. De voetbalclub Koewacht spande de kroon. Op zondag 21 oktober 1962 won de ploeg met 2-6 bij Biervliet. Dat was de zesde wedstrijd die Koewacht dat seizoen speelde. Niks mis mee. Maar toen bevroren de wedstrijden voor Koewacht. Eerst door enkele volgens Koe wacht bedenkelijke afgelastin- gen van de tegenstanders Luc- tor en Corn Boys en vervolgens door de ijselijk lange winter. Het gros van de Zeeuwse clubs speelde in december zijn laatste wedstrijden. Op 9 december werd de laatste vrijwel volle dige speelronde afgewerkt, de eerstvolgende vrijwel volledige ronde volgde pas op 17 maart 1963. Dat was bijna honderd da gen geen amateurvoetbal op de Zeeuwse velden, een periode langer dan de zomerstop. Koewacht moest nóg een week langer wachten. Op eigen veld verloor het van Yerseke, toen nog een zondagclub. Maar de eerste wedstrijd na 154 da gen, dus na meer dan vijf maan den, voelde als een overwin ning. zaterdag 28 maart 2020 GO 1 Waar de KNVB in Nederland nog geen be slissing heeft genomen, heeft de Belgische KBVB gisteren de knoop door gehakt: het amateurvoet balseizoen 2019-2020 is voorbij. Door de huidige co ronacrisis zal er niet meer gevoetbald worden. De hui dige stand wordt in de competities als eindstand ge rekend. Dat meldden Belgische media. De bond spreekt van een 'moeilijke, maar stilaan onvermijdelijke beslissing'. Kampioenen, promovendi en degradanten worden be paald op basis van de stand op de ranglijst. Alle huidige lijstaanvoer ders promove ren naar een hogere klasse, de hekkenslui ters degrade ren. Omdat er ook geen nacom- petitie meer wordt gespeeld worden de ove rige promotie- plekken ook verdeeld op basis van de huidige rang lijsten. a co Alleen de oorlog brak de Rudy Boogert Vlissingen «P: i. :-vSSatóxj -j- Twee kinderen die zich met gezichtsmaskers tegen de dodelijke Spaanse griep proberen te bescher men. FOTO COLLECTIE REINOLD VUGS De schaatsers gedijden bij de strenge winter van 1962-1963. Reinier Paping won bijvoorbeeld de barre Elfstedentocht. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40