Roepstem tot bekering? Of deugen we al? 10 ZEELAND GALERIE VAN DEN BERGE P.B. VAN ROSSEM EN CLARY STOLTE De coronacrisis heeft niet alleen een praktisch effect op het leven. Hij bepaalt ook hoe je er tegenaan kijkt. En kleurt eveneens de waardering voor en de interpretatie van beeldende kunst. Monnikenwerk Goes De vanzelfsprekend heid waarmee je een tentoonstelling kunt bezoeken is verdwe nen. En als je beseft dat je iets mist, krijgt het extra waarde. Mijn bezoek op afspraak aan Galerie van den Berge con fronteert mij daarmee. En het werk dat ik daar zie, voegt er het nodige aan toe. Hoe fijn het ook is dat kunst steeds meer digitaal is te bekijken, de ervaring van iets in het echt zien is wezenlijk anders. Je ervaart formaat en materiaal. Je beweegt je langs de werken. Ver gelijkt. Je voelt met je ogen. Het werk van P.B. van Rossem (België, 1953) en Clary Stolte (1970) leent zich daar ook voor. Van Rossem gebruikt meestal gevonden plaatmateriaal voor zijn doorwerkte composities. Abstract monnikenwerk. Hij bouwt illusio naire ruimtes op klein formaat waarin je kunt verdwalen. Niet letterlijk, in de zin van architec tuur, maar puur ruimtelijk. De vormen zijn strak en de vlakken bestaan uit minutieuze texturen van lijntjes of vlakjes, afgewisseld met ongebroken kleurvlakken in subtiele tinten. Van Rossem toont ook werk in zwart-wit of in grijs waarin hij lagen met elkaar ver bindt. Hij schildert een achter grond annex ruimte waarin een aantal objecten zweven. Daarover heen tekent hij dan een aantal geometrische figu ren. Zo creëert hij een prachtig spel van ritme en beweging, mu ziek voor het oog. Een etalage van steeds nieuwe mogelijkheden, on eindig uit te breiden en op die ma nier metafoor voor het leven en het bestaan. Van Rossem doet een appel op mijn vermogen tot ver- wonderen. En verwondering is een van de mooiste dingen die het leven kan geven, naast empathie een belangrijk onderdeel van ons mens-zijn. Kunst voedt zowel het één als het ander. Clary Stolte etaleert een ander aspect van kunst. Ook zij pre senteert een etalage van mo gelijkheden. Eer der maakte zij kleine witte schilde rijen met niet gebruike lijke materialen als haargel, zalf of suikerwater. De laatste jaren ba kent zij haar methode strak af. Veel van haar werk is opgebouwd uit doorzichtig plakband. Zij brengt dat in lagen op, afwisselend horizontaal en verticaal, als sche ring en inslag van een weefsel. Het aantal lagen en de breedte van het plakband bepalen de aanblik van het schilderij, dat in essentie draait om licht. De werkwijze brengt kleine nuances in toon met zich mee en roept op tot scherp waarnemen. Vergelijk het met de witte reliëfs van Jan Schoonhoven. Maar Stolte gaat het minstens zo sterk om tijdelijkheid. Anders dan gebruikelijk zal haar werk metter tijd veranderen. Ik zie het daarom als metafoor voor ons leven. Haar werk toont tevens de onderzoe kende kant van ons mens-zijn. Dezelfde kant die mensen in staat stelt om dat vaccin te vinden wat ooit het leven weer op gang kan brengen. Reformatorische christenen die betekenis geven aan rampen roepen wat over zich af. In het Reformatorisch Dagblad schreef een predikant van een Hersteld Hervormde Kerk op 9 maart 2020 dat elke ramp een roepstem is tot bekering. Op 10 maart stond in het hoofdredactio neel commentaar te lezen: 'Chris tenen belijden dat ziekte en ge zondheid hun niet toevallig over komen. Niet corona heerst, maar God regeert. Het coronavirus is slechts een tweede oorzaak, een middel in Gods hand. Hij zendt ziekte zoals ooit de plagen in Egypte, om de mens tot inkeer te brengen.' De beer was los en mensen be stookten elkaar via (social) media met commentaar. Waar de één be tekenis gaf aan de komst van het coronavirus, haastte de ander zich die betekenis te betwisten. De tale Kanaans, het wat ouderwets aan doende Nederlands waarmee or thodoxe protestanten duidelijk maken dat het om gewichtige din gen van God gaat, is lastig te ver staan. Tijd om stil te staan Waar het in de berichtgeving in de orthodox protestante kring om ging was volgens mij: een corona virus komt niet toevallig, wat wil God zeggen? Is het tijd om stil te staan bij hoe we leven, ons te be zinnen en om te keren naar God? Maar hoe dan? De hoofdredactie van het Reformatorisch Dagblad refereert aan een Bijbels recept: 'Als God ziekte zendt, moeten ze [mensen] zich verootmoedigen, bidden, Gods aangezicht zoeken en zich bekeren. Als het volk dat zal doen, 'zo zal Ik [God] uit de he mel horen en hun zonden verge ven en hun land genezen' (2 Kro nieken 7). Zou dat zo zijn? We zijn nu ruim twee weken verder. Hoe staan de zaken ervoor? Het lijkt niet uit te maken of men sen gelovig, ongelovig, orthodox of vrijzinnig zijn. Dat stilstaan is aar dig gelukt. Met wat piepen en kreunen, maatregel op maatregel, werken we niet alleen thuis, maar blijven we ook thuis. Samen met onze gezinsleden die daar ook werken, naar school gaan, zich ontspannen, zorgen maken en soms flink balen. Er is een natio nale biddag geweest en op woens dagavonden luiden kerken klok ken als teken van troost en hoop. Er is ook het nodige gekeerd. We zien mensen in de zorg eindelijk staan, we applaudisseren voor ze. We sturen vrienden en bekenden bemoedigende appjes, we bieden elkaar aan boodschappen te doen, bellen een oude tante en maken er het beste van. Mensen blijven rus tig, raken niet in shock en komen snel in actie. En in tegenstelling tot wat je in horrorfilms ziet, breekt er geen totale paniek uit. Het blijft rustig en er komt iets an ders boven. Het negatieve mens beeld kantelt: wat er in de samen leving gebeurt, is precies wat Rut- ger Bregman schrijft in zijn boek De meeste mensen deugen. Mensen laten elkaar hun goede, menselijke kant zien. Omroep Zeeland programmeert zelfs een nieuw programma Trots op Zeeland om juist dat in beeld te brengen. Je ziet Zeeuwen die op een positieve manier omgaan met corona; omdat ze iets doen om an deren te helpen, op een creatieve manier de crisis overleven of an deren inspireren. Wetenschappers werken ondertussen hard aan de ontwikkeling van een geneesmid del. En stel dat genezing mogelijk wordt, is alleen dat dan een Gods wonder? zaterdag 28 maart 2020 GO Appèl op je vermogen om te verwonderen Nico Out Werk van P.B. van Rossem. fotos nico out Detail uit werk van P.B. van Rossem. Werk van Clary Stolte. T/m 11 april. P.B. van Rossem en Clary Stolte. Galerie van den Berge. Albert Joachimikade 5, Goes. Open op afspraak donder dag, vrijdag en zaterdag via con tactformulier op galerievanden- berge.nl José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38