DOORDEWEEKS II 9 Toen fietste je nog met je buks doorhet dorp. Nu kan dat niet meer Voor het gastouderbureau werkt Debby veel thuis vanachter de computer. Ze zorgt ervoor dat alle gast ouders hun werk kunnen doen, zon der zich zorgen hoeven te maken over het papierwerk en alle tijd heb ben voor de kinderen en hun ouders. Ze voert intake- en evaluatiege sprekken. ,,GOB de Jonge Talentjes is kleinschalig. Ik ken alle ouders en kinderen persoonlijk. Hun wensen zijn belangrijk. Om te kunnen voe len wat er speelt, organiseer ik elke maandagochtend een inloop bij het lokale bejaardentehuis. Erg leuk voor zowel bewoners als de kinde ren. Zo komen bijvoorbeeld achter kleinkinderen bij hun overgroot- opa's of -oma's." Het zijn op het gastouderbureau met het coronavirus hectische tij den. ,,Voor mij betekent het vooral ouders en gastouders informeren over maatregelen. Dat de opvang zo ver als mogelijk doorgaat. Tot nog toe heb ik alles goed kunnen rege len." Buitenleven Zelf was Debby altijd een buiten kind. Boomhutten bouwen, vlotten maken en vissen. ,,Dat laatste is ook een soort jagen, maar dan met een hengel. Later kreeg ik een luchtbuks en mocht ik meehelpen spreeuwen schieten in de kersenboomgaard. Sommige kinderen vonden het rij den op een brommer met blikken erachter om de kers etende vogels te verjagen leuk. Ik de luchtbuks. Toen fietste je nog met je buks door het dorp. Nu kan dat niet meer. En zo lang geleden was dat nu ook weer niet. Het buitenleven en de jacht hebben er dus altijd al ingezeten." Debby is elke dag met de jacht be zig. ,,Dat betekent niet dat je elke dag met je geweer in het veld loopt. 95 procent van de tijd ben je bezig met andere zaken, klemmen zetten voor ratten en mollen, snoeiwerkzaam- heden, contacten onderhouden met boeren. En veel in het veld zijn en kijken wat er gebeurt. Je kunt niet zomaar jagen en je moet weten waar welk wild zit en hoeveel en waar bij voorbeeld schade dreigt. Jacht is een precair iets. We doen dit naar eer en geweten en vinden het belangrijk dat het verhaal erover goed wordt verteld. Jacht is mijn leven. Een oer gevoel. Het komt van binnenuit. Het is mijn natuur. Net zoals het voor een mol is om op wormen te jagen. Of voor een buizerd om op een mol te jagen. Je bent lekker buiten. Eén met je veld en het wild dat erin leeft. Je zorgt voor het wild, ook voor de dieren waar je niet op mag jagen. Je vegetariër was. Zij vond het eerst een beetje naar en dacht dat ik luk raak dieren dood mocht schieten. Toen ik haar vertelde hoe de jacht in werkelijkheid is vertelde ze mij dat ze nooit verwacht had dat de jacht aan zoveel wetten en regels gebon den is." Debby besloot voor haar eigen lijn kleding uit Amerika te importeren. In Nederland was het enkel groen en bruintinten. ,,Ik zocht vooral functi onele kleding voor alle weersom standigheden, maar het oog wil ook wat. Jachtkleding met vrouwelijk snit dus. Zelf wil ik er niet uitzien als een Michelin-vrouwtje." Ze krijgt nooit vreemde reacties. „Jagers hebben ook gewoon kinde ren en die moeten soms ook naar de kinderopvang. Jacht is net zoals kin deropvang belangrijk in het dage lijkse leven. Heel veel contrast is er niet. Jagen, het gastouderbureau, de jachtwinkel en het ongedierte be strijden gaan heel goed samen. Soms heb ik zelfs meer rust in het veld. De jacht is niet echt spannend. Misschien is het werk voor het gastouder bureau nu met het coronavi rus wel span nender." probeert de balans te vinden en te houden, zodat je aan de ene leant een mooi bestand aan wild hebt dat aan de andere kant geen schade veroor zaakt. Die balans geeft een gelukkig gevoel. Als ik weet dat er genoeg ha zen zijn, dan schiet ik er in het jacht seizoen zonder wrok een aantal. Dan kan ik genieten van een mooi schot en dan begint het nagenieten van een mooi stuk wild op je bord." Ze jaagt alleen én in groepsver band. Alleen omdat je dan tot rust komt. Als een soort yoga. „Samen ja gen is gezellig. Praten over alles wat je ziet en beleeft. Waarna je samen geniet van een heerlijke maaltijd en goed glas wijn. Geschoten wild komt op het tableau. Dan liggen de dieren soort bij soort. Als jager staan we stil bij de dag en oogst. Daarna wordt het wild verdeeld. Als ik een ree gescho ten heb, breng ik dat naar een poelier voor eigen vriezer en van vrien den." Collega's op het gast ouderbureau vragen Debby regelmatig of ze nog een stuk wild heeft. „Ik heb één gastouder die net zoals ik vijf tien jaar lang zaterdag 28 maart 2020 -Debby Smit Debby Smit (36) werkt op een gastouderbureau en is fervent jager. Daarnaast werkt ze bij jachthuis Doublet in Rilland, heeft ze een eigen bedrijf in jachtkle- ding en start ze een bedrijfje in schadelijk-wildbestrijding. In het Zeeuwse jachtveld heeft ze een caravan staan. De moeder van twee pubers vertelt over al haar activiteiten. Gerrit van Loon PRIVÉFOTO'S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37