Jim Keelan sprong als laatste uit het vliegtuig 8 ZEELAND DERDE DEEL LUCHTOORLOG BOEK WIM DE MEESTER EN KEES STOUTJESDIJK De 94-jarige Frances Keelan had haar koffers al klaarstaan om van Chicago naar Nederland te reizen. Ze is de weduwe van een Amerikaanse vlieger uit de Tweede Wereldoorlog met een zeer opmerkelijk verhaal. Het is een van persoon lijke belevenissen die beschreven staan in deel 3 van het standaardwerk Luchtoorlog boven Zeeland van Wim de Meester en Kees Stoutjes- dijk. Het boek zou komende maand worden gepresenteerd in het Belfort in Sluis. De bijeen komst is vanwege de coronacrisis afgelast en dus blijft Frances nood gedwongen thuis. De Meester en Stoutjesdijk werken al jaren aan hun standaardwerk. Volgens een bewonderingswaardig strak schema stellen ze regio na regio te boek. Deel 1 ging over Noord-Be veland. Dat past nog in één boek. Deel 2 over Schouwen-Duiveland, dat eind 2018 werd uitgeven, was al verdeeld over twee boeken. Ook de 738 pagina's van het nu ver schenen deel 3 over Zeeuws- Vlaanderen zijn over twee boeken verdeeld. ,,Het is tot nu toe ons 'zwaarste' project'", zeggen De Meester en Stoutjesdijk. Ook in dit boek zijn de lotgevallen van hon derden piloten, bemanningsleden en slachtoffers op de grond tot in detail beschreven. Voor dit levenswerk reizen ze stad en land af. Ze spitten archie ven door en leggen contact met veteranen en nabestaanden. Wim de Meester ontmoette Frances Keelan voor het eerst in 2002 toen hij op het vliegveld O'Hare bij Chicago een lange tussenstop had. Haar man Jim was een halfjaar daarvoor overleden. Het was een mirakel dat hij de oorlog had over leefd. Jim maakte als navigator van een B-17-bommenwerper slechts elf vluchten. In 1945 werd hij drie keer geraakt, drie keer overleefde hij het. Op zijn negende en tiende missie belandde hij bij crashes in de ijskoude Noordzee. Hij werd als enige gered. Op zijn elfde en laat ste vlucht bereikte zijn zwaar be schoten toestel Engeland. Jim was een van de weinige overlevenden aan boord. De bemanning met wie hij zijn eerste acht vluchten had gemaakt, werd na zijn overplaat sing boven Berlijn neergeschoten. ,,Ik kreeg er slapeloze nachten van. Je blijft je afvragen waarom jij nog steeds leeft en alle anderen dood zijn", vertelde hij later. Dit bijzondere verhaal was jaren geleden al de reden om op zoek te gaan naar Jim Keelan. ,,Dat was niet zo heel erg moeilijk", zegt De Meester. Veteranen zijn in de VS goed georganiseerd in allerlei 'as sociations'. Hij legde contact met de vereniging van Keelans Bomb Group. ,,Dat was in een tijd dat er over privacy veel minder kramp achtig werd gedaan. Ik kreeg van die groep het adres. De eerste keer dat ik mevrouw Keelan ontmoette was 18 jaar geleden in het Hilton op luchthaven O'Hare in Chicago." Gelogeerd Daarna volgden nog twee ont moetingen. ,,De derde keer heb ben we zelfs een paar dagen bij de Keelans gelogeerd. Daar was toen de hele familie bij elkaar getrom meld. Heel bijzonder." De vijf dochters en de zoon van Jim en Frances waren erbij. ,,Het was heel intens." De band met de familie Keelan is gebleven. Daarom was Frances uitgenodigd om naar Sluis te komen. iS T'i x Bij het maken van het deel over Zeeuws-Vlaanderen hebben de twee schrijvers veel medewerking gekregen van lokale historici. ,,Jaap Geensen uit Heikant en Johan Aers uit Sluis hebben een wezen lijke bijdrage geleverd en zelf hoofdstukken geschreven. Maar we zijn ook dank verschuldigd aan beleidsmedewerker Arco Wille- boordse en archivaris Geert Stroo van de gemeente Sluis. ,,En we mogen het enthousiasme van bur- gemeester Marga Vermue niet on vermeld laten", zegt De Meester, wiens vrouw Ria de eindredactie verzorgde. De presentatie van het boek zal bij de herdenking in het najaar een herkansing krijgen. Deel 3 van Luchtoorlog boven Zeeland over Zeeuws-Vlaande- ren is verkrijgbaar via ww2re- search.nl, direct bij de auteurs (info@ww2research.nl) en het ligt vanaf 15 april in de boekhan del. PLAATS Op 17 februari 1945 keerde een Amerikaanse B-17- bommenwerper terug van een missie naar Frankfurt. Ter hoogte van Breskens schoot de boordschutter van een lager vliegend toestel zijn magazijn leeg en raakte de B-17 waarvan de 20-jarige Jim Keelan de navi gator was. Het toestel vloog in brand. Keelan sprong als laatste uit het toestel. Verschillende vliegtuigen speurden de zee af naar overle venden. Een Walrus, een klein vliegtuig dat op water kan lan den, wist Keelan uiteindelijk te vinden. ,,Het toestel taxiede tot het vlak bij mij was waarna een touw naar mij werd gegooid. Mijn handen waren te koud om het vast te kunnen houden. Het enige dat lukte was om het rond mijn armen te houden waarop zij mij naar zich toe trokken. De zee was zo ruw geworden dat het toestel niet meer kon opstij- gen." Keelan werd aan boord genomen van een reddingboot en naar Oostende gebracht. Een maand later zou hij opnieuw als enige overlevende van een crash uit de Noordzee worden gered. zaterdag 28 maart 2020 GO Drie crashes en drie keer overleefd Theo Giele Sluis De Amerikaanse vliegenier Jim Keelan wordt aan boord gebracht van het reddingschip nadat hij in februari 1945 in de Noordzee is te rechtgekomen. FOTO UIT BOEK LUCHTOORLOG Vlnr Wim de Meester, Frances Keelan en Ria de Meester in 2007 in Chicago. foto wim de meester Amerikaanse oorlogsvlie ger Jim Keelan. foto uit lucht oorlog BOVEN ZEELAND, DEEL 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36