tl 'Met een bang hart in Knokke, dat wil ik niet' Zelfs in crisistijd is een tolvrije tunnel taboe 'Ik passeer mijn lief, maar mag niet stoppen' CORONAVIRUS ZEELAND 3 Opinie De 58-jarige Sabine Herremerre (Knokke) is gescheiden van haar Paul (Cadzand). ,,We weten ons geen raad. Hoe lang gaat dit nog duren? Het kan toch niet waar zijn, dat we elkaar nu heel lang niet gaan zien? Ik woon in Knokke, maar moet er ook dagelijks zijn voor mijn werk. Als ik bij Paul in trek, moet ik elke dag de grens over en dat mag niet. Met een bang hart in Knokke blij ven, wil ik ook niet." Ze heeft al bijna vier jaar een lat-relatie met Paul de Lijser. ,,Ik had een nare scheiding achter de rug. Paul gaf mijn leven weer zin. Hij woont in Cadzand en ik in België, maar dat was geen pro bleem: die twaalf kilo meter is met de auto makkelijk te over bruggen. We hebben het ontzettend fijn met elkaar, maar we willen wel onze zelf standigheid houden. Latten is dan een mooie tussenoplos sing." Maar nu niet. Voor lopig zit er niets an ders op dan contact te houden via Facetime. ,,Wie kan wat voor ons doen? Al die men sen met een lat-relatie kunnen toch niet zo zwaar gestraft wor den?", vraagt Sabine zich op Facebook af. De grens met België zit pot dicht. Voor Zeeuws-Vla mingen die bijvoorbeeld in Hulst wonen en in Brabant wer ken, is dat een ellende. Ze moeten kilometers omrijden via de Wes terscheldetunnel. Naast de extra reistijd en benzinekosten, zijn ze ook nog tolgeld kwijt voor de tun nel. Of, en dat is tot nu toe de enige ontsnappingsmogelijkheid, ze moeten in een vitale sector werken in een cruciaal beroep. Ze mogen dan wel met een werkge versverklaring via de kortste weg door België rijden, heeft de pro vincie deze week nog eens beves tigd gekregen. Hoeveel mensen nog buiten de boot vallen, is lastig na te gaan. Het advies is thuis te werken, als het even kan. Wie toch op pad moet, wordt door de provincie aangeraden bij één van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten aan te kloppen. In overleg met België Je moet de tolvrij discussie niet willen vermengen met de aanpak van de levensbedreigende conoracrisis kunnen dan wellicht extra maat regelen worden getroffen, zodat voor meer werkers een uitzonde ring kan worden gemaakt. Wat ontbreekt in de provinciale berichtgeving is dat het tijdelijk tolvrij maken van de Westerschel- detunnel ook een optie is om de 'geïsoleerde' Zeeuws-Vlamingen tegemoet te komen. De recent opgerichte Stichting Zeeland Tolvrij, met de Terneu- zense oud-wethouder Cees Lief- ting als voorzitter, opperde dit on langs. ,,Je moet de tolvrij-discussie niet willen vermengen met de aanpak van de levensbedreigende conoracrisis", reageerde gedepu teerde Harry van der Maas. Een tolvrije tunnel kan bovendien tot meer verkeer leiden en dat moet je volgens hem nu niet willen. Van der Maas heeft daar gelijk in, maar zijn reactie toont ook aan dat het eerder tolvrij maken van de Westerscheldetunnel een illusie is. Een gebaar in crisistijd is zelfs een stap te ver, kennelijk uit angst voor precedentwerking. Zo van: 'Geef je een vinger, dan pakken ze straks je hele hand'. Want stel je voor dat ter compensatie van het niet doorgaan van de marinierska zerne in Vlissingen, het afkopen van de tunnelschuld door het Rijk opeens een serieuze optie zou worden. De conclusie kan alleen maar lui den: Zeeuws-Vlamingen zullen het ermee moeten doen dat zij tot het officiële einde van de tolperi- ode in 2033 moeten betalen voor de enige directe wegverbinding met Nederland. Bovendien, met de sterk gedaalde tunnelinkom sten door de coronacrisis (veertig procent minder verkeer), lijkt het eerder tolvrij maken nog verder weg. I naliteit gehad. Mijn moeder moest bij haar trouwen de Belgische nationaliteit aanne men. Mijn ene zus is nog Belgisch, mijn an dere heeft net als ik een Nederlands paspoort. Zo zijn er hier heel veel in de grensstreek. Alles loopt door elkaar heen." Patricia Van Vlaende ren, een 'volbloed Bel gische' uit Eeklo, heeft al elf jaar een lat-relatie met Marc Boelens uit Oostburg. Marc werkt in Terneuzen, Patricia in Gent. ,,Onze moe ders hebben allebei zorg nodig. Patricia is naast mantelzorger ook erg betrokken bij haar vier kleinkinderen. Voor ons is latten dus de beste oplossing. Een eigen stek. Daarnaast proberen zo veel moge lijk bij elkaar te zijn." Nu kan dat niet. ,,Dat valt niet mee, zeker als je wat ouder bent en zo lang al een koppel vormt. Hoe moet dat als één van ons ziek wordt?", vraagt de 59- jarige Marc zich af. ,,Dan wil je elkaar toch verzorgen en steunen?" Wrang: Marc heeft een vitale functie waarvoor hij in geval van nood naar een loca tie in België mag rijden. „Ik passeer dan de woonplaats van mijn lief, maar mag niet stoppen. Ik rij langs Eeklo, wetende dat zij vlakbij is en me nodig heeft. Het valt ons bei den zeer zwaar. En het ziet ernaar uit dat dit nog wel even gaat du ren." De vader van Marc komt uit Eeklo, zijn moeder uit Retranche- ment. Marc: ,,Die relatie was dus ook een 'grensgevalletje'. Ik ben in Oostburg geboren. Tot mijn 25ste heb ik nog de Belgische natio- zaterdag 28 maart 2020 liefde tijdens coronacrisis Sabine Herremerre uit Knokke heeft al elf jaar een 'over-de-grens'-relatie met Paul de Lijser uit Cadzand. foto paul de lijser Laat het woordje 'tolvrij' niet vallen in verband met de Westerscheldetunnel bij de provincie, want dan begint zowat iedereen te steigeren. Zelfs in coronacrisistijd. Harmen van der Werf Terneuzen - Harry van der Maas, gedeputeerde Marc Boelens uit Oostburg en Patricia Van Vlaenderen uit Eeklo hebben al elf jaar een lat-relatie. FOTO OLIVIER VERKAMMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31