zH S3 Koste wat kost mensen redden Ophalen oud papier ligt stil door corona A CORONAVIRUS Zonnetje Gift duizenden handschoenen 2 Hoe belangrijk is liefde? Grenzeloos belangrijk, zegtJean-Paul Roels uit Retranchement. Zijn lief woont in Brugge. ,,Het virus scheidt geliefden", zegt Roels. Vlak voor de grens dicht ging, spoedde hij zich naar Brugge. Hij heeft een pagina op Facebook opgericht voor koppels die in dezelfde situatie zitten Commentaar Iederland dreigt in een enge discussie te belanden. Over de prijs van een mensenleven. Zijn alle inspanningen die we doen om het coronavirus te beteugelen het waard? Is het verstandiger de economie te redden in plaats van oude mensen? Moeten we zo veel verlies lijden om hen een jaartje langer te laten leven? Je kunt berekenen hoeveel de overheid gemiddeld betaalt voor een extra levensjaar met een zekere kwaliteit. Voor de be waking van de budgetten voor gezondheidszorg en voor de verantwoording ervan ten opzichte van andere uitgaven, is het nuttig een richtbedrag te hanteren voor het in leven houden van mensen. Als er veel meer wordt uitgegeven, moeten we echt even nadenken. Daarom kiezen we bijvoorbeeld voor een nieuwe lever voor een 17-jarige in plaats van voor een demente hoogbejaarde met een korte levensverwachting. Dat is hard, maar het is nodig. In deze crisis werkt dit niet. Twee grote onzekerheden maken een dergelijke afweging in de coronakwestie zinloos. Voorlopig weten we veel te weinig van de effecten van corona. De tweede onzekerheid is de eco nomie zelf. Die is grilliger dan het vreemdste virus. Met of zon der corona, ons financieel-economisch systeem kan ineens in storten. Pas als dat verandert, valt er echt iets te vergelijken. Als we dat dan willen tenminste. Want het blijft een kwestie van beschaving dat we in een crisis redden wie er gered kan wor den. Koste wat kost, al is het met ons laatste restje geld. Grote onzekerheden over corona en over economie maken afweging zinloos In diverse gemeenten halen vrij willigers van onder meer kerken, sportverenigingen en scholen het oud papier op. Vanwege de aange scherpte maatregelen zetten ge meenten dat stop. ,,In de strijd te gen het virus beperken we zoveel mogelijk contact en moeten we zo veel mogelijk afstand houden. ALMANAK Het Hulster koppel werkt zo goed en kwaad als het kan van uit thuis. Zij heeft beneden een tijdelijk kantoor ingericht, hij boven. Als er even gezucht wordt over een vastgelopen vi deovergadering of een overbe last netwerk, is er continu een zonnetje in huis. Een kleine, Daarom vinden we het niet meer wenselijk om met vrijwilligers het oud papier op te halen", laat bij voorbeeld de Borselse wethouder Kees Weststrate weten. Goes Ook onder meer Goes zamelt sinds donderdag geen papier en karton meer in. Dat is volgens de gemeente noodzakelijk om ervoor te zorgen dat het huisvuil wel normaal kan worden opgehaald. Goes roept in woners ook op om terughoudend te zijn om het papier naar de milieu straat te brengen. Tholen besloot eerder de huis- aan-huis inzameling op te schor ten. Die periode heeft zij nu ver lengd tot en met i juni. vrolijke huisgenoot die geen flauw idee heeft van het corona virus en van wat zich momen teel afspeelt in de wereld. Ko nijn Plato krijgt ineens extra snoepjes, veel meer aandacht en mag onbeperkt rondjes rennen in de tuin. Ze mogen van hem nog heel lang thuis blijven. VLISSINGEN 'Toerisme helpt straks bij herstel' KOUDEKERKE Intratuin opent drive-in Het tuinbedrijf biedt in de drive-in ook een aantal andere artikelen aan, zoals eenjarige planten en meststoffen voor het gazon. Klanten kunnen thuis online een order in vullen en betalen, waarna in de drive-in de bestelde artikelen in de auto wor den gezet. Intratuin merkt dat veel mensen de hui dige dagen van afzonde ring gebruiken om in de tuin aan de slag te gaan. KAPELLE Gemeenteraad durft weer te vergaderen In twee dagen tijd hebben zich al bijna veertig Belgisch-Nederlandse stellen aangemeld op de Facebook- pagina Grenzeloze liefde gedurende de Corona crisis. Ze voelen zich gevan gen in een situatie die doet denken aan de tijden van de Berlijnse Muur, zegt oprichter Jean-Paul Roels. uit Retranchement. Zijn partner Nancy woont in Brugge, aan de andere kant van de 'coronamuur'. Daar ver blijft hij nu ook. ,,Het is een geluk dat ik kan thuiswerken. Maar ik durf niet terug naar Nederland en mis mijn kinderen van 19 en 21. Die zijn gelukkig al wat groter, maar toch: zo'n keuze zou je niet moeten ma ken, in deze tijd." Juist nu heb je elkaar nodig. Juist nu wil je bij je naasten zijn De 52-jarige Roels heeft een relatie met Nancy Jamain (52). ,,We latten, dat wil zeggen: 'living apart toge ther'. Het ene weekeind ging ik naar Brugge, de andere keer kwam zij naar Retranchement. Of we woon den een weekje samen. Toen twee weken geleden het nieuws kwam dat België de grenzen zou sluiten, moest ik overhaast een keuze ma ken: in Nederland blijven, of naar Nancy gaan? Ik heb snel mijn tas in gepakt en ben naar Brugge gereden. We wisten dat het elk moment kon gebeuren. Dat maakte het heel span nend, want ik moest dat besluit vóór zijn. Ik heb nog nooit zo snel gere den, binnen een kwartier was ik in Brugge, met het hart in mijn keel. Want stel dat ze me zouden aanhou den, stel dat ik zou worden terugge stuurd? Het was net of ik in een spannende film speelde. Ik heb mijn auto achter die van mijn vriendin geparkeerd, uit het zicht, zodat mijn Nederlandse nummerplaat maar niet opgemerkt zou worden." Met de Facebookpagina Grenze loze liefde gedurende de Corona crisis wil Roels duidelijk maken dat liefde essentieel is voor de mens. Alleen voor 'essentiële verplaatsingen' mag je namelijk de grens over. Roels: ,,Juist nu heb je elkaar nodig. Juist nu wil je bij je naasten zijn. Daarom vraag ik iedereen die in mijn situatie zit: vertel j e verhaal op die Facebookpagina. Want hier moet een oplossing voor komen. Dat hoop ik uit de grond van mijn hart." KAPELLE De Kapelse tomaten- en paprikakweker Seasun heeft 95.000 paar plastic handschoenen afgele verd bij de Veiligheidsregio Zee land (VRZ). Het bedrijf bezorgde de handschoenen donderdag bij het centrale inzamelpunt van de VRZ. ,,De zorg heeft die handschoenen nu hard genoeg nodig en wij heb ben er wat over", laat een woord voerder van Seasun weten. ,,Wij be stellen ze altijd in grote hoeveelhe den en hadden deze nog liggen." De VRZ zal de extra bescher mingsmiddelen verdelen onder de artsen, hulpverleners en zorgperso- neel. Boomkwekerij en Groenbedrijf De Fruittuin v.o.f. zaterdag 28 maart 2020 Door de coronacrisis ligt het op halen van oud papier en karton op veel plaatsen stil. Gemeenten vragen het papier voorlopig op te sparen of zelf naar de milieu straat of naar papiercontainers te brengen. Rolf Bosboom Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl Gertjan Slob, directeur on derzoek van retailadvies- bureau Locatus, verwacht dat de winkels en horeca in toeristische steden en kustplaatsen minder ne gatieve effecten zullen on dervinden van de corona crisis dan elders. ,,Het hardst zal dat gaan in mid delgrote steden zonder toeristische functies, want vooral de spontane uitga ven aan horeca zullen dalen. Bij trekpleisters als de grote steden en kust plaatsen zal het effect minder zijn. Vakantiegan gers zijn bereid om meer uit te geven aan leuke ex tra's", zegt Slob op Vast- goedmarkt.nl. Intratuin in Koudekerke heeft een tijdelijke drive- in geopend voor de ver koop van potgrond, omdat dat niet in de re guliere webshop te koop is. De gemeenteraad van Kapelle komt op dinsdag 7 april weer bij elkaar. Op gepaste afstand van el kaar zullen de raadsle den die avond een be sluitvormende vergade ring houden. De vergade ring van 7 april is niet toegankelijk voor pu bliek. Belangstellenden wordt geadviseerd om de bijeenkomst digitaal te volgen via kapelle.notubiz.nl/live. Het is voor het eerst sinds de uitbraak van het coronavirus dat de Ka- pelse raad weer verga dert. Een eerdere verga dering, op 17 maart, werd afgelast. Grenzeloze Ondine van der Vleuten Retranchement - Jean-Paul Roels Kijk op de site bij /video Corona fietst liefde over de grens in de wielen Het is NU planttijd. Wij zijn het adres voor al uw tuinplanten, sierheesters, leibomen en (fruit)bomen. Oude fruitbomen in soorten en maten Vanaf heden weer volop aardbeiplanten te koop! Tevens bezorging en plaatsing mogelijk. Ook voor tuinaanleg en renovatie Donderdag en vrijdag van 9.00 tot 17.00, zaterdag van 8.30 tot 16.00 vhg Wemeldingse zandweg 4B, Kapelle, Mob. 0611395456, info@defruittuin.com, www.defruittuin.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30