Rigoureus 'Merkwaardig snelle groei' van aantal patiënten Oproep Vekabo: Help minicampings in crisis 2 MAIKEL HARTE CORONAVIRUS Column Donderdag las ik in deze krant over mensen die nog echt op hun werk aanwezig zijn en niet thuis werken. Ik zit ook gewoon op kantoor. Thuis werken is niets voor mij, zeker niet nu de kinderen thuis les volgen is het mij te druk. Op kantoor kan ik me veel beter concentreren en ik hou van de regelmaat die je ermee vasthoudt. Die regelmaat staat wel een beetje onder druk. op me zitten te wachten als ik om half negen op kantoor binnenkom. We hebben dan namelijk altijd ons gratis inloopspreekuur. Dat is nu anders. Het kantoor is net als vele anderen weliswaar gewoon open, maar alles gaat telefonisch en zelfs via de video-conferentie. Dat laatste is rigoureus voor me, want ik loop nooit voorop met nieuwe gadgets. Zo'n video-confe rentie vond ik altijd iets voor vrienden die op de grote fabrieken in de regio werken en besprekin gen hebben met collega's in het buitenland. Het is toch apart om nu via een beeldverbinding een zaak te bespreken met iemand die driehonderd meter verderop aan de keukentafel zit. Ik merk dat er veel corona-gere lateerde vragen binnenkomen: kan ik me beroepen op overmacht? Kan ik nog van de koop van een huis af, is corona een grond voor ontslag? Het wordt duidelijk dat de economische gevolgen groot zijn en de middelen die nu ingezet worden eigenlijk niet voldoende zijn. Weliswaar kunnen zzp'ers een minimumuitkering aanvra gen, kan er gerelateerd aan het omzetverlies een vergoeding van loonkosten plaatsvinden en ban ken schuiven financiële verplich tingen op, maar de ondernemer moet ook leven. Hoe moet dat met de eigenaar van een kapperszaak, winkel of restaurant en al die an dere ondernemers? Hoe gek het ook moge klinken: geef gratis geld. In Amerika gaat er straks naar de mensen gestort worden en waarom ook niet? Geld is maar een bedenksel van de mens. Je kan zo veel drukken als je wilt. Een crisis als deze vraagt om rigoureuze op lossingen. Hoe gek het ook moge klinken: geef gratis geld DE STELLING Vandaag: Van mij mag de klok verzet worden naar 1 juni Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters NEDERLAND REEDS TWEE WEKEN IN QUARANTAINE Man opgepakt voor witwassen Scooterrijder gewond bij aanrijding IJZENDIJKE Ook Weitjerock jaar uitgesteld Daarvoor waarschuwt Bart Berden, directeur van het Elisabeth-Twee- steden Ziekenhuis in Tilburg. ,,Als de instroom in Brabantse zieken huizen is zoals we verwachten, en als de rest van Nederland patiënten van ons blijft overnemen, dan lukt het. Maar als het aantal patiënten in de rest van Nederland sneller toe neemt, en dat zien we wel gebeu ren, dan bestaat de kans dat ze de deur dichtdoen en gaat die prog nose onderuit." Op enkele plekken buiten Bra bant is nu een 'merkwaardig snelle groei' van het aantal patiënten met Covid-19 zichtbaar, stelt Berden, te vens voorzitter van het overleg van Brabantse ziekenhuizen. Ook het RIVM ziet dat het aantal zieken huisopnames in Zuid-Holland, Noord-Holland en Gelderland rela tief snel toeneemt. Dat beeld wordt in elk geval onderschreven in Rot terdam. ,,Het wordt echt drukker", meldt een woordvoerder van het Erasmus MC. Toereikend De Nederlandse Vereniging voor Intensive Care meldde gisteravond dat er 873 coronapatiënten op de Nederlandse ic's liggen. Dat zijn er 112 meer dan donderdag. Minister Hugo de Jonge stelt dat er maandag ongeveer 1100 ic-bedden voor coro napatiënten beschikbaar zijn. Met de huidige groei is het de vraag of dat toereikend is. Ook in de provincies Limburg en Overijssel groeit het aantal besmet tingen op sommige plekken sterk. Bij het Isala-ziekenhuis in Zwolle lagen gisteren 28 patiënten op de intensive care. Vorige week waren dat er nog maar vijf. ,,Het meren deel komt uit onze eigen streek", zegt een woordvoerder. ,,Het zijn zeker niet alleen Brabanders." Draaiboek Lichtpuntje is dat het aantal zie kenhuisopnamen in Brabant giste ren voor het eerst een daling liet zien. Toch blijft het spannend, be aamt Berden. Voor het geval de ic's echt vol liggen, is er een draaiboek. ,,Het is nu niet aan de orde, maar er zijn richtlijnen. Als we onver- Bij een waanzinnige stijging zullen we keuzes moeten maken wachts een waanzinnige stijging in het aantal patiënten hebben, dan zullen we keuzes moeten maken en kunnen richtlijnen helpen." Ber den verwacht echter dat 'oorlogsge- neeskunde' door tijdige uitbreiding van ic-capaciteit en goed overleg tussen arts en patiënt niet nodig zal zijn. P4 Kampeerboerderijen en minicam- pings vragen om hulp. De bedrij ven lopen veel geld mis, doordat het recreatieseizoen nu al deels verlo ren is. Ze vragen daarom om maat regelen zoals seizoensverlenging, kwijtschelding van belastingen, ge deeltelijke compensatie van het omzetverlies en een taskforce om het toerisme na de coronacrisis weer op gang te helpen. Vekabo, de vereniging voor kleine campings en accommodaties op het platteland, vraagt om aan dacht en steun voor haar leden. Ve- kabo is blij met de stappen die het kabinet al heeft gezet om onderne mers tegemoet te komen. Maar, stelt de vereniging, 'het is belang rijk om deze maatregelen nog beter toepasbaar te laten zijn voor kleine (familie)bedrijven met wei nig of geen personeel, en die van het inkomen afhankelijk zijn van een halfjaar hard werken'. Zuinig zijn Kamperen bij de boer is goed voor de leefbaarheid van het platteland. Bovendien steken de gasten ook nog wat op van het boerenleven en de voedselproductie. En het is voor veel mensen financieel haalbaar, al dus Vekabo. ,,We moeten dus zui nig zijn op deze pareltjes van be drijven en het mag niet zo zijn dat ze door een tijdelijke crisis in finan ciële problemen komen." Vekabo is een vereniging van ruim 750 ondernemers met een kleine camping, B&B, vakantiehuis of groepsaccommodatie op het platteland. zaterdag 28 maart 2020 Ik ben gewend dat er mensen al i Reageer op pzc.nl Gisteren: Nederlandse stu denten moeten deze crisis bij hun familie uitzitten 497 stemmen PRETTIS EN WEEKEND HEBBEN AL &E SCHEI&IN® AAN®EVRAA®t>. TERNEUZEN Een 38-jarige man uit Rotterdam is donderdag middag in de Nieuwe Blikstraat in Terneuzen aangehouden op verden king van witwassen. Tij dens een controle bleek dat er enkele duizenden euro's in zijn auto lagen. In de kofferbak van de auto lagen ook spullen die gebruikt kunnen wor den voor het wegen en verpakken van verdo vende middelen. Het geld, zijn telefoon, de auto en de in de koffer bak gevonden spullen, zijn in beslag genomen. De man is na verhoor vrij gelaten. Het onderzoek loopt nog. GOES Een scooterrijder is gis terochtend in Goes ge wond geraakt bij een aanrijding met een auto. Het ongeluk gebeurde rond 09.45 uur op de Westsingel, ter hoogte van de Frans Naere- boutstraat. Het slachtoffer is met de ambulance naar het zie kenhuis gebracht. Zowel de scooter als de auto raakte bij het ongeluk be schadigd. Ook de organisatoren van Weitjerock hebben besloten hun evene ment met een jaar uit te stellen vanwege de co ronacrisis. Het festival stond gepland voor 24 en 25 juli, maar wordt uitgesteld naar een nog onbekende datum in 2021. Voor Weitjerock is het extra zuur, omdat de editie van 2019 door zware regenval al een forse financiële tegen valler betekende. Be zoekers die al een kaartje hebben, kunnen dat meenemen naar vol gend jaar of hun geld te rugvragen via festival@ weitjerock.com. De intensive cares staan voor cruciale dagen. In enkele provin cies loopt het aantal coronapa tiënten snel op. Daardoor kan het vooral in Brabant gaan knel len. Daar redden ze het alleen als de rest van Nederland pa tiënten blijft overnemen. Sander van Mersbergen Tilburg —Bart Berden, directeur Elisabeth- Tweesteden Ziekenhuis Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2