Eindelijk tijd voor (lange) klassiekers 'er@home MEDIA CULTUUR 25 Martin Koolhoven DE WERELD IS ALTIJD IN BEWEGING. JIJ TOCH OOK? intermediair verder uit te wissen, veranderde ze ook haar voornaam. Als Liesbeth List toog ze als 18-jarige naar Amsterdam waar ze in 1962 Shaffy ontmoette. Die vroeg haar voor zijn Shaffy Chantant, een muzikale én succesvolle revue. List bloeide op en verloor onder de vleugels van haar Ramses de onzekerheid die haar altijd had geplaagd. Ze klom ook solo op het podium en zong een indrukwekkend oeuvre bij elkaar. Noortje Herlaar Renéevan Wegberg Hans Cornelissen De look die bij haar podiumperso nage hoorde, perfectioneerde ze in de loop der jaren. Lichtbleke make-up, met kohl omrande ogen en felrode lippenstift. En natuurlijk het haar- stuk met de opbollende manen. Wie haar wilde interviewen werd geacht ruim na het middaguur te verschij nen. Voor die tijd was List nog Elly Driessen en die kon, vond ze, beter ongezien blijven. Hoewel ze voor de buitenwereld sterk leek, bleef zelftwijfel haar lang kwellen. Toen recensenten haar pla ten uit de jaren 80 aan flarden schre ven, trok ze zich de kritiek vreselijk aan. Zonder Ramses naast zich voelde ze zich verloren. Pas begin ja ren 90, na een plaat met Frank Boeijen, omarmden critici en publiek de chansonnière weer. ,,De grote Boeijen wilde met mij, die eenvou dige zangeres van Vlieland, muziek maken. Ik vind het nog steeds een ge weldige eer'', zei ze in 2012. Strijdlust List had zich toen al enige tijd op nieuw uitgevonden als zangeres van muziektheater. Vooral de voorstel ling over Edith Piaf, de Franse le gende in wie ze veel strijdlust her kende, maakte indruk. Met de jaren kwam er een rauw randje op Lists kastanjebruine stem. Het maakte haar vertolking van het Franse le venslied alleen maar beklemmender. List, in 2002 werd ze benoemd tot Ridder in de orde van de Neder landse Leeuw, was van 1965 tot 1979 getrouwd met schrijver Cees Noot- eboom. Een ongelukkig huwelijk, waarvan ze altijd zei dat ze er jaren te lang in was blijven hangen. Begin jaren 80 trad ze in het huwe lijk met restauranteigenaar Robert Braaksma, met wie ze dochter Elisah kreeg. Samen bewoonden ze een gloednieuw appartement in Amster dam-Noord, met uitzicht op het IJ. Totdat Braaksma in 2014 plotseling overleed, op 64-jarige leeftijd. ,,Nu weet ik pas echt wat leed is'', zei List. Ze trad nog mondjesmaat op. De laatste keer was in 2017. Ze zong een chanson van Piaf. De boodschap er van was niet mis te verstaan: Non, je ne regrette rien. ,,Wie speelfilms over virussen wil zien kan terecht bij mijn top 5 die op vpro.nl te vinden is. Wie van de klassiekers wil genieten, vooral de lange, heeft nu geen excuses. Ik raad Ben Hur (met Charlton Heston), Spartacus en Lawrence of Arabia aan. En natuurlijk de afleveringen van mijn programma De Kijk van Koolhoven. Wat lezen betreft prijs ik Schurkenbloed van James Carlos Blake aan. Dat gaat over twee broers die rond 1845 door hun ouders verdreven zijn en door het zui den van Amerika trekken. Ten slotte ko men ze tegenover elkaar te staan in de Mexicaanse oorlog. Schitterend boek.'' Voor carrière-inspiratie en uitdagende vacatures ga je naar lntermediair.nl ,,Ik merk bij mezelf een mix van opti misme en pessimisme. Het is vooral af wachten wat er gaat gebeuren, maar ik vrees dat het lang zal du ren.'' ,,Ik zit nu vooral thuis, maar dat ben ik wel ge wend. Het grote verschil is dat mijn twee kinde- ren van 9 en 11 hier over dag ook zijn. Ik heb met mijn vriendin afgesproken dat wij ze om de dag bege leiden met hun huiswerk. Maar het lukt me nog maar matig om die andere dag ook echt aan het werk te gaan.'' zaterdag 28 maart 2020 i Liesbeth List in 2015. Bijna haar hele leven deed ze waar ze naar eigen zeggen voor op de wereld was gezet: zingen. Ze zong een indrukwekkend oeuvre bij elkaar. FOTO MARCO OKHUIZEN 66 Vertolkte List in de tv-serie Ramses „Toen ik haar voor het eerst ontmoette was ze heel verwel komend en open. Ik mocht haar alles vra gen. Ze is een icoon en een vakvrouw. Daarnaast was ze ook moeder en oma en een echte familie- Kreeg in 2018 een Musical Award voor haar rol als List ,,Ze gaf me het ge voel dat het goed was wat ik deed. Ze was zelf ontzettend krachtig als chanson- nière en heel lief, be scheiden en zacht. Ik hoop dat ze nu rust heeft." Speelde in 1999 samen met List in de musical Piaf ,,Zij heeft, samen met Ramses Shaffy, de Nederlandse muziek wereld blijvend beïn vloed en veranderd. Liesbeth was zo groot in de Neder landse amusements wereld. Bijna onme telijk. Ze was een heel bijzondere sterke vrouw, met heel eigen ideeën over haar leven. Een ongeëvenaard ar tieste." Nederland zit voorlopig vooral thuis en veel BN'ers dus ook. Wat lezen, luisteren of kijken zij om de dag door te komen? Vandaag geeft filmregis seur en programmamaker Martin Koolhoven zijn aanraders. Ab Zagt Wat zijn jouw kijk-, luister- en lees- tips? I Hoe beleef je deze tijd? Hoe vul je je dag in?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25