I 24 MEDIA CULTUUI Liesbeth List 1941-2020 Zangeres Liesbeth List verrijkte ons land met een schat aan onvergetelijke liedjes. Ze zong solo of samen met zielsverwant Ramses Shaffy. ANGELA KIJKT TV Bij elk ander programma zou je als kij ker kunnen denken: zonde, ze hebben net een week te vroeg gepiekt. Het La Bohème van André van Duin van vorige week vrijdag was zonder meer het gedroomde af scheid geweest van De Wereld Draait Door. In de tekst, in de stem van André en de voelbare intimiteit tussen de volks komiek en de ontroerde presentator kwam al les samen: de bange corona-tijd waarin we leven, het afscheid van een programma dat in 15 jaar uitgroeide tot fenomeen met hartstochtelijk liefhebbers en even felle haters én Van Duins eigen recente verlies. DWDD was even Heel Holland Huilt en wat hadden we dat nodig. Maar ja, dit is niet elk ander programma, dit is DWDD. Want na die vrijdag werd het ge woon weer maandag en dinsdag en woensdag en donderdag. En kwamen de 3W's (Waylon, Wibi en Willeke), Britt Dekker, Jaap van Zwe den en een hartverscheurend mooie thema uitzending over Nouri. Ik heb weinig met voetbal en als import-Rotterdamse nog min der met Ajax, maar wat raakte het me. Omdat het bovenal het verhaal was van een veelbelo vend leven dat in de knop is gebroken. Zoals er helaas meer zijn, maar die met Nouri een gezicht hebben gekregen. Het was, voor zover ik me kan herinneren, de eerste keer in 15 jaar dat Matthijs' spraakwaterval van ontroering stokte en zijn tafelheer het over moest nemen. Toen kwam vrijdag en daarmee de aller laatste. Vanwege de corona-protocollen kon de geplande, knotsgekke apotheose in een bomvolle studio niet doorgaan. Wat overbleef was een vrij particulier overzicht van hoogte punten en één dieptepunt. Het was ingeto gen, sober, alles wat DWDD eigenlijk nooit was. Misschien viel het wel een beetje tegen, na al die bijzondere afleveringen van afgelo pen weken. Maar we kregen wel eindelijk ant woord op de vragen waarom Matthijs geen in terviews in het Engels doet (hij voelt zich niet vrij genoeg in die taal) en waarom er de laat ste jaren zo weinig politici langs kwamen (die zie je al overal.) Die ene, allerlaatste bleef be perkt tot herinneringen en plaagstootjes tus sen Matthijs en Marc-Marie en het fantasti sche 'Turn, turn, turn' door Ilse DeLange. Want DWDD, dat was natuurlijk 70 procent muziek. moet samenvatten, is het 'eigenzinnig'. Ze deden het altijd net even anders dan de rest, ook afgelopen weken weer. Het virus hangt ook als een zwarte wolk boven de tafel, maar daar geen virologen, geen discussies over het dreigende tekort aan ic-bedden en de econo mie die in elkaar stort. Matthijs en zijn team kozen radicaal voor hoop en troost, vermengd met een snufje weemoed en melancholie. Ze wisten vaak nog beter waar de tv-kijker op dat moment behoefte aan had, dan die kijker zelf. Vrijdag was het 'tot hier, tot zover.' Geen 'tot morgen' meer, na 15 jaar. In mijn hoofd echoot nog steeds het 'voorbij, voorgoed' van André van Duin. Ik laat aan u de conclusie of dat oneindig jammer is of juist een enorme opluchting. TELEVISIE Beau maakt tv vanuit woonkamer 'Zanger Rammstein op ic' Nieuw nummer Bob Dylan Ze zag het als een dure plicht. Het le ven diende omarmd te wor den, liefgehad zelfs. Ze móést er van genieten. Van z'n schoonheid, maar ook van z'n lelijkheid. Een overtuiging die ze vrijwel elk op treden de zaal in zong in haar lijf lied: Heb het leven lief/Als de storm wind gromt en als de lente komt/ En verberg je niet. Die houding was het resultaat van een grillig bestaan: List was een vechter, die door het leven vroeg op achterstand was gezet, maar weigerde op te geven en de gekregen klappen met een ijzeren glimlach retourneerde. List deed uiteindelijk 55 jaar waar ze volgens haar voor de we reld was gezet: zingen. Ze verrijkte ons land in de loop der jaren met een schat aan onvergetelijke lied jes. Vaak aan de zijde van Ramses Shaffy, in wie zij een zielsverwant en onafscheidelijke, creatieve met gezel vond. ,,Shaffy en List. Dat was magie'', zei ze zelf over de re latie, die altijd platonisch bleef. ,,Alsof we elkaar al uit een vorig le ven kenden.'' Grafsteen Samen voegden ze onder meer Pastorale, Aan de andere kant van de heuvels en later een duetversie van Shaffy's eigen levenslied Laat me aan de canon van de Nederlandse popmuziek toe. Toen Shaffy in 2009 overleed, trad List op als de executeur van zijn artistieke testa ment. Ook bekostigde ze met echtgenoot Robert Braaksma een grafsteen op begraafplaats Zorg- vlied. Ze bleef met ongeremde passie over Shaffy praten (nie mand kon zijn naam zo prachtig uitspreken als zij: 'RrrrSmses!'), aanvankelijk zonder te bemerken dat haar eigen licht ook langzaam dimde. De alzheimer besloop haar. In 2017 beëindigde ze haar loop baan en trok ze zich terug uit het openbare leven. Gisteren overleed ze, 78 jaar oud, in haar woonplaats Soest. List was de achternaam van haar adoptieouders. Ze werd geboren als Elly Driessen in het oorlogsjaar 1941 in Bandoeng, Nederlands-In- dië, in een interneringskamp van de Japanners. Haar moeder maakte er de gruwelen van de bezettings macht van nabij mee en raakte er, in de woorden van haar dochter, apathisch door. Ze benam zichzelf vlak na de bevrijding het leven. Vader Driessen - die zijn dochter lang voorhield dat haar moeder aan een tropische ziekte was ge storven - reisde terug naar zijn va derland Nederland en her trouwde. Boze stiefmoeder In verhalen die List op latere leef tijd over haar adoptie vertelde, vervulde de nieuwe vrouw van haar vader de rol van boze stief moeder in al haar gemeenheid. ,,Ze zag mij als een wedergeboorte van mijn moeder, die haar relatie bedreigde'', vertelde ze dan. ,,Ze heeft me gewoon weggegeven.'' De ontvangers werden haar nieuwe ouders, een echtpaar dat op Vlieland een hotel bestierde. Later werd haar pleegvader er vuurtorenwachter. Het waren ge lukkige jaren, zei List later. Om de herinneringen aan vroeger nog Albert Verlinde Paul de Leeuw Voorbi Als ik de afgelopen 15 jaar in een woord zaterdag 28 maart 2020 Hoewel Beau van Erven Do rens geen late- nighttalkshow gaat maken op RTL4 tijdens de coronacrisis, zit hij niet stil. Van avond is hij te zien met Beau Blijft Binnen, een programma dat hij maakt vanuit zijn eigen huis. MUZIEK De zanger van Rammstein, Till Lindemann, zou op de intensive care liggen van wege het coro navirus. Dat melden ver schillende Duitse media. Hij wordt vol gens de berich ten in strikte quarantaine ge houden in een ziekenhuis in Berlijn. MUZIEK Bob Dylan heeft zijn fans giste ren verrast met nieuwe muziek. De 78-jarige zanger bracht voor het eerst in acht jaar een nummer uit. Murder Most Foul duurt maar liefst zeventien minuten en gaat over de moord op Amerikaanse president John F. Kennedy. Liesbeth List had het leven lief Stefan Raatgever r ,,Het hakt erin. Ze heeft zo'n groot deel van mijn leven uitgemaakt. We zijn samen het avontuur aange gaan met de mu sical Piaf, mijn eerste productie. Ze zong op mijn huwelijk en zei vaak tegen me: 'Je bent als fami lie'. Zo voelt het ook voor mij." ,,We wisten dat ze broos was. Ik heb ontzettend veel respect voor haar familie, die haar zo goed beschermd heeft. Ze was een ontzettend leuke vrouw, ik bewaar warme en emotio nele herinneringen aan haar.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24