Biografen Patty Brard: PA1 MEDIA CULTUUR 23 Het had een enorme knalfuif moeten worden: Patty Brards 65ste ver jaardag, afgelopen woensdag. Hotel Arena was afge huurd, de acts geboekt, honderden mensen stonden op de gastenlijst en er was al een dresscode bedacht ('a touch of funky leopard.') en een hashtag (#negenlevens). Tja, corona natuurlijk; dat feestje ging mooi niet door. En de show waarmee Brard dit jaar de theaters zou afschuimen was al eerder afgelast. Wat ze sinds deze week wél van haar bucketlist kan strepen is een biografie, geschreven door Antoinnette Scheulderman en Michel van Egmond. Scheulderman interviewde Brard, wat ze gewend is te doen voor Volks krant magazine en Linda. Van Eg- mond schreef reportages zoals we die kennen van zijn bestsellers Gijp en Kieft. Patty - de negen levens van Patty Brard is daardoor deels een terugblik op haar carrière in de Nederlandse showbusiness (de wilde tijd van pop groep Luv', haar huwelijken en fail lissement), en deels een verslag van de vijftien maanden dat ze werd ge volgd. Van Egmond: „Niemand weet bij voorbeeld dat ze hand- en spandien sten heeft verricht voor een cokedea ler om uit de financiële problemen te komen." Scheulderman: ,,Of hoe een deal met RTL klapte, en waarom ze toch voor SBS is gaan werken." Van Egmond: ,,Begin jaren 90 ver dween Patty weleens drie dagen van de radar. Dan kwamen we er echt Scheulderman: ,,Op televisie lost ze familieproblemen in een handom draai op, terwijl het bij haarzelf een puinhoop is. Ze heeft al tien jaar geen contact met haar dochter Priscilla, staat binnenkort in een rechtszaak tegenover haar zus, mocht niet op de uitvaart van haar vader komen en zag tot voor kort haar dementerende moeder niet. Ik heb met haar bespro ken dat veel ruzies ook aan haar te wijten zijn, maar ik vond het wel schrijnend om te zien hoe groot de angst was dat zij haar moeder niet meer zou zien voordat zij zou ster ven." Van Egmond: ,,De impact van die familieproblemen is zo groot: het was geen optie dat weg te moffelen. Maar het is natuurlijk niet onze taak ze op te lossen." Scheulderman: ,,Toch hoop ik dat Priscilla, als ze dit leest, nog eens met haar moeder om de tafel wil." Van Egmond: ,,We hebben vanaf het begin gezegd: als je alleen je high lights genoteerd wilt, dan huur je maar een secretaresse in. Ik zie het ook niet als een biografie, maar als een portret." Scheulderman: ,,Onze kijk op haar." Van Egmond: ,,We hebben er één passage uitgehaald, en die was niet cruciaal. Er zijn best veel mensen die een goed, spannend boek over zich zelf willen, maar heel weinig van hen zijn ook bereid iets goeds of span nends te vertellen of te laten zien. Patty snapt dat het alleen werkt als ook haar zwakke kanten erin staan. Toen ze het las, moest ze wel even twee keer slikken. Om daarna te zeg gen: laat die drukpers maar draaien." Niemand weet dat ze uit geldnood voor een cokedealer heeft gewerkt niet achter waar ze was geweest - maar in ieder geval niet in een sapjes- bar. Het heeft me dus ongelooflijk verrast hoe professioneel ze is, en hoe hard ze werkt om het bedrijf Patty Brard draaiende te houden. Dat vroeg ik me aan het begin van dit avontuur vooral af: hoe blijf je veertig jaar in de spotlights, terwijl mensen niet eens weten wat je nou precies bent: zange res, presentatrice, programmamaak ster, of gewoon een mediafeno- meen?" Scheulderman: ,,Hij wilde weten hóe Patty dat doet. En ik vooral: waarom zou iemand dat willen, zo lang in dat wereldje blijven rondhan gen?" Scheulderman, lachend: ,,Nee, dis cretie is niet haar middle name." Antoinnette Scheulderman en Michel van Egmond schreven voor het eerst als duo een boek: de biografie van Patty Brard. ,,Op televisie lost ze familieproblemen in een handomdraai op, terwijl het bij haarzelf een puinhoop is.'' Van Egmond: ,,Ik heb de aankondi ging ook gezien: 'het boek waar heel Hilversum van siddert!' Toen stond er nog geen letter op papier." Scheulderman: ,,Wat we in elk ge val niet wilden, is een boek zoals dat over Gordon, waarin ongecensureerd is opgeschreven wat hij allemaal uit kraamde. Patty doet best pittige uit spraken, maar wij schrijven niet alles klakkeloos op. Natuurlijk vindt Wendy van Dijk het niet per se leuk als ze leest dat ze achter haar rug 'Verwendy' wordt genoemd, maar misschien kan ze er ook om lachen." zaterdag 28 maart 2020 Media&Cultuur wel even Patty Brard moet een van de meest geïnterviewde BN'ers ooit zijn, schrijven jullie. Waarmee heeft ze jullie nog kunnen verrassen? Een groot gedeelte gaat over Brards familieperikelen. Mocht Patty er nog met de rode pen doorheen? 44 —Michel van Egmond Discreet is Patty Brard niet te noe men. Moeten BN'ers reputatie schade vrezen? Ze moest Hannah Stöve slikken' M Van Egmond en Scheulderman: ,,Patty doet pittige uitspraken, maar we schreven niet alles klak keloos op.'' FOTO SANNE ZURNÉ Deze week kwam de biografie over Patty Brard uit bij uitgeverij Inside.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23