CORONAVIRUS 22 Internationale top voert druk op en wil seizoen per se afmaken Dammers naar FC Groningen Garcia in de wachtkamer Promotie: ja, degradatie: nee FLITSEN Voetballen zonder publiek in mei en juni: gezien de recente ontwikkelingen in de coronacrisis lijkt dat scenario haast ondenkbaar in Nederland. Maar vanuit de Europese top groeit de druk om het seizoen in de zomer af te maken. De Nederlandse profclubs kijken de laatste dagen nadrukkelijk naar de ontwikkelingen op Europees ni veau. Nu het eerste scenario om in mei en juni te spelen welhaast de prullenbak in kan, ligt de bal in middels in veel opzichten bij de UEFA. De grote Europese clubs en com petities voeren daar steeds heviger de druk op om het seizoen af te ma ken in de zomermaanden, des noods door tot in augustus door te spelen. In vooral Duitsland en En geland staan er honderden miljoe nen euro's televisiegeld op het spel. De contracten werken daar vol gens een no cure no pay-principe, terwijl de meeste clubs hun bud getten voor het overgrote deel heb ben ingericht op televisiegeld. Als het seizoen niet wordt uitgespeeld, brengt dat heel veel clubs acuut in de problemen, óók die uit het ho gere segment. Alleen al in de Pre mier League gaat het om een totaal van zo'n 800 a 900 miljoen euro. De Nederlandse clubs volgen die ontwikkelingen nauwgezet. In de eredivisie zijn clubs relatief minder afhankelijk van tv-geld, maar de KNVB en de eredivisie zien weinig andere opties dan de internationale agenda zoveel mogelijk te volgen. Spelerscontracten, interlandperio des, Europese toernooien, zomer stops, transfers; het grijpt allemaal in elkaar in het internationale voet bal. Als individuele nationale com petitie kun je bijna onmogelijk een rigoureus andere planning volgen. In diverse videocalls voerden de »Als individuele nationale competitie kun je geen andere planning volgen Nederlandse clubs en belangenor ganisatie deze week overleg, maar de onduidelijkheid is op alle fron ten groot. Op het gebied van spe lerscontracten, die normaal gespro ken op 30 juni aflopen, ligt de bal bij de FIFA. Als het gaat om het verrui men van transferperiodes en speel- agenda's, spelen ook partijen als de UEFA en de European Leagues een rol, nog los van de diverse spelers vakbonden, én de druk vanuit de machtigste Europese topclubs zelf. Verwachting Dinsdag geven het Nederlandse kabinet en het RIVM hun laatste update over de te varen koers. De al gemene verwachting is dat sport clubs langer gesloten moeten blij ven dan tot 6 april, waarmee het scenario om in mei weer te kunnen voetballen zonder publiek onher roepelijk komt te vervallen. Nog los van het morele aspect in tijden van social distancing: vanaf het moment dat de profclubs weer mogen trai nen, hebben spelers zeker drie of vier weken nodig om fit te worden. Hulp van de UEFA is dan de laat ste optie om het seizoen nog af te kunnen maken. De algemene ten dens onder Nederlandse clubs is nu dat ze die koers willen volgen: ook in de eredivisie komen veel clubs in serieuze problemen als er definitief niet meer gespeeld kan worden. Bovendien geldt dat als de Neder landse clubs zélf zouden besluiten om niet meer te spelen, het feitelijk zijn televisieverplichtingen rich ting FOX Sports niet nakomt. Al leen wanneer de overheid een lang durig verbod op zou leggen, is er formeel sprake van 'overmacht'. ,,Los daarvan hebben veel spon sors hun contracten afgesloten van wege televisie-exposure'', zei Serge Rossmeisl van de Federatie Betaald Voetbal Organisaties (FBO) eerder deze week. ,,Het is maar de vraag hoe die daarmee omgaan, zeker in deze tijden. En wat te denken van horeca-omzet, van kaartverkoop. Voor veel clubs staan er banen op het spel, dat is wel helder.'' Een zomerse oplossing is voor alsnog mogelijk omdat het EK naar juni 2021 is verschoven, maar ko mend seizoen wordt de agenda overvol. Mochten de nieuwe com petities pas in september beginnen, dan is bijvoorbeeld een winterstop vrijwel uitgesloten. Ondertussen stellen diverse virologen dat het on haalbaar is om überhaupt nog te voetballen in 2020, gezien de om vang van de pandemie. De vraag wordt of de grote Europese clubs daar boodschap aan hebben. BUNDESLIGA zaterdag 28 maart 2020 GO VOETBAL FC Groningen heeft gisteren de eerste transfer voor het nieuwe seizoen bekendgemaakt. De eredivisieclub heeft Wessel Dammers gecon tracteerd. De 25-jarige centrale verdediger komt na dit seizoen transfervrij over van Fortuna Sittard en tekende in Groningen een driejarig contract. Dam mers kwam eerder uit voor Feyenoord. VOETBAL FC Twente heeft het contract van Gonzalo Garcia (foto) formeel opge zegd. De trainer beschikt in Enschede over een tussen tijds verlengd aflopend contract, net als verdediger Peet Bijen. Clubs zijn ver plicht om werknemers met zo'n contract voor 1 april formeel op te zeggen, an ders wordt de verbintenis automatisch verlengd. HANDBAL De eredivisie bij de vrouwen wordt volgend seizoen uitgebreid van tien naar twaalf clubs. De bond heeft Kwiek Raalte en For tissimo een plek gegeven in de hoogste klasse. On langs werden alle competi ties gestopt. Er werden geen kampioenen aange wezen en de promotie degradatieregeling verviel. De Diamond League heeft nog drie geplande wedstrijden in mei uitge steld. Het betreft de atle- tiekmeetings in Stockholm, Napels en Rabat. De Nederlandse voet balsters zijn één plek ge zakt op de wereldranglijst van de FIFA: van 3 naar 4. Frankrijk haalde de Leeu winnen in. VS blijft eerste. Mees Hoedemakers voetbalt ook volgend sei zoen voor SC Cambuur. De Friese club neemt de 22-jarige middenvelder definitief over van AZ. Eredivisie volgt kalender Europa Sjoerd Mossou Rotterdam Vooral in Engeland en Duitsland staan er honderden miljoenen euro's televisiegeld op het spel. fotos afp epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22