Timina Sven Kramer gaat nog twee Q. CORONAVIRUS 20 Willem van Hanegem (76) volgt het voetbal nog altijd op de voet. Nu de competities door corona stilliggen, is er meer ruimte voor andere observaties. ,,Er zijn opeens veel grotere dingen.'' Column SJOERD MOSSOU Dat zat hem in veel dingen tegelijk. In de schitte rende amateurbeelden van jaren geleden bijvoor beeld, toen Nouri nog een kleine spruit was, met knietjes die amper boven de bal uitkwamen. Moei teloos dribbelde het ventje tussen alle benen door. Of neem die bijna religieuze beelden van kort na zijn hartstilstand in juli 2017, toen mensen massaal naar Nouri's ouderlijk huis kwamen in Amster dam-Geuzenveld, voor een spontane, nooit ver toonde samenkomst van verdriet en medeleven. Hartverscheurend en hartverwarmend ook: het verhaal van boezemvriend Donny van de Beek in die tijd, die dagenlang dicht bij de familie Nouri bleef, en die trouw in het bed van Appie bleef over nachten. Onversneden, loepzuivere broederliefde. Pijnlijk was het programma ook soms, in de le lijke zin van het woord. Vooral toen familievriend en advocaat Khalid Kassem vertelde dat Ajax nog steeds niet thuis geeft in de juri disch/financiële af wikkeling van het ver haal. Ja, de Amsterdamse club erkende verant woordelijkheid, na lang wachten, maar nog altijd is er gesteg gel over wat die ver antwoordelijkheid exact betekent. Je wilt het eigenlijk niet weten, het is zo gênant 'Ik wil het hierbij laten', zei Matthijs van Nieuwkerk precies op tijd. Nou graag, zuchtten wij dankbaar dat je er rillingen van krijgt, maar blijkbaar is het zoals het is. ,,Ik wil het hierbij laten'', zei Matthijs van Nieuwkerk precies op tijd. Nou graag, zuchtten wij dankbaar. warme, het echte, oprechte. Ik heb het niet tot op de seconde nagemeten, maar netto moet dit de DWDD zijn geweest waarin het meest werd ge zwegen. Er was geen publiek bij, dat hielp. Er was geen vleugje haast. Geen gejaagde versnelling naar het volgende onderwerp. Geen hang naar vluch tige oneliners. Geen pathetische uitvergrotingen. Wat daar ook prettig aan was: we zagen hier voet ballers zitten zoals we ze zelden zien. Frenkie de Jong, Donny van de Beek en Steven Bergwijn waren hier geen stervoetballers, posterboys of In- stagram-beroemdheden. Hier draaide het hele maal niet om winnen, om imago, om status, om transfersommen. Hier zaten een paar jongens in een iets te ruime capuchontrui, zoekend naar woorden, teder verha lend over hun zo zwaar gekwetste vriend. Wie heel cynisch en koudbloedig is, zou zich af kunnen vragen of het niet wat veel eer is op natio nale televisie, een uur lang, voor een jonge voet baller die alles nog te bewijzen had. Maar juist met Nouri is meer aan de hand. Op een zeldzame manier was Nouri in staat te verbinden. Hij was niet alleen een talentvolle voetballer, hij was al jong een empathisch feno meentje, een brug tussen culturen en mensen. Een joch zo beminnelijk, dat alles wat hij aanraakte, een zacht vachtje kreeg van vriendelijkheid. Misschien maakte dat de timing van deze uitzen ding ook zo geslaagd. 'Let een beetje op elkaar': voor Abdelhak Nouri was dat een heel vanzelfsprekend levensmotto. Caldas blijft toch langer Mathieu moet wachten Willem van Hanegem heeft net ge fietst. En zich dus ook geërgerd. De 52-voudig international wil in be weging blijven nu hij de kilometers moet missen die hij normaliter wandelend maakt op de golfbaan Houtrak. De baan is dicht. ,,Afgelo- pen weekeinde, hier vlakbij, bij de Zeeweg richting het strand'', zegt Van Hanegem, ,,zag ik zoveel men sen dicht op elkaar dat ik er bijna draaierig van werd. Ik overdrijf niet, ze dronken gezellig samen koffie. Het was gewoon vakantie. Die bak fietsen waar de kinderen in zitten, stonden overal geparkeerd. Ik kon mijn ogen bijna niet geloven. Het ergste moet nog komen, voorspel len de experts en als we lezen wat er in Spanje en Italië gebeurt, weten we hoe dat er uit zal zien. En in Ne derland klitten we in het week einde gezellig samen. Weet je hoe veel mensen er bij de viskraam stonden? Pal naast elkaar. Dat moet komend echt weekeinde anders.'' Van Henegem is er nog nijdig over. „Doordeweeks gaat het fietsen nog wel, al schrok ik van de beelden woensdag van de Haagse Markt. Zelf vind ik het bloedirritant dat hardlopers echt midden op het fietspad lopen en de wielrenners nog steeds zo kort langs je scheren. Er lopen ook van die Schotse Hoog landers midden op het fietspad. Een soort bizons, mooie dieren. Moet je voor uitkijken hoor, die prikken onbedoeld met die enorme hoorns. Daar moet je zeker ander halve meter afstand houden. Dan doen we het dus wel. Maar mensen onderling doen dus vaak maar wat. En onze verpleegkundigen maar smeken of we een beetje naar ze kunnen luisteren. Van Hanegem behoort tot de risicogroep van het virus. Qua leef tijd (76) én omdat hij twee jaar ge leden een longembolie opliep. Maar zijn ergernis heeft niets met zijn ei gen situatie te maken, zegt hij. ,,Mijn kinderen zeggen wel voort durend dat ik voorzichtig moet zijn en even niet meer buiten moet ko men. Ik kom ook niet in de super markt. De bezoekjes aan mijn vriend Jaan de Graaf zijn ook voor lopig geschrapt. Als ik even op mijn Facebookpagina kijk, zie ik zoveel goedbedoelde adviezen van men sen die hopen dat ik deze maanden niks oploop. Maar ik ben niet met mezelf bezig. En ik krijg het idee dat je in Nederland al bijna een uit zondering bent.'' Opgedrongen Het coronavirus zou ons als mens heid vast eens dichter bij elkaar brengen, stellen sommigen. Van Hanegem vraagt zich dat af. ,,Dat wordt ons ook allemaal een beetje opgedrongen. Onze koning hield vorige week een toespraak op tele visie en veel mensen vonden het zo vreselijk mooi. Ik keek ernaar en dacht: hier zit toch totaal geen ge voel bij? Alles zo duidelijk voorge kauwd, voor mijn gevoel niet echt vanuit het hart. Maar dat heb ik meer van die initiatieven, hoor. Al lemaal tegelijkertijd een liedje draaien op de radio, ik heb er echt niets mee. Laat ze zorgen dat de mensen in de zorg mondkapjes hebben. En applaudisseren voor de mensen die in de ziekenhuizen knokken voor de levens van men sen? Nu zijn het onze helden, maar zo hebben we ze toch in het verle den nooit behandeld? Integendeel. Ik vraag me af hoe het kan dat die mensen al zo lang, zo hard moeten Nee. Kramer is inmiddels 33, vol gende maand komt daar een jaartje bij. Over zijn toekomst als schaatser werd na de nodige fysieke ongemak de afgelopen jaren flink gespecu leerd, maar na het afgelopen sei zoen lag een contractverlenging voor de hand. Zelf twijfelde Kramer nooit aan zijn kunnen, zo her haalde hij meermaals in interviews. In Salt Lake City bij de WK afstan den toonde Kramer ook de buiten wacht nog altijd tot de grote favo rieten voor het goud te behoren. In een persbericht van zijn team zei hij vandaag: ,,Als je bij de WK af standen op maar vijf tienden van de winnaar eindigt, zegt dat genoeg." Komend seizoen, dat voor schaat sers normaal gesproken in april met zomertrainingen begint, wordt de belangrijkste wedstrijd van de schaatskalender gereden op een nieuwe baan, op toekomstig olym- pisch ijs in Peking. De WK afstan den vinden in februari plaats op een ijsbaan die speciaal voor de Winter spelen van 2022 wordt gebouwd. De 5000 meter is Kramers voor naamste doel. Op die afstand won hij drie olympische titels. Op de erelijst van de Fries ontbreekt nog steeds goud op de 10.000 meter. 25 ronden schaatsen, maar bovenal: tranen voor een topprestatie van ruim twaalf minuten in gebogen rug, vraagt veel van een man met herniaklachten.Vooralsnog zet Kra mer in op één individuele plak: ,,We zitten nog twee jaar van de Winterspelen van Peking, dus er is nog van alles mogelijk. Het zou fan tastisch zijn om met een olympi sche gouden plak af te sluiten." zaterdag 28 maart 2020 @sjoerdmossou Er was veel mooi en ontroerend aan de voorlaatste aflevering van De Wereld Draait Door, donderdagavond, over het ge knakte Ajax-talent Abdelhak Nouri. Maar het mooie overheerste, gelukkig. Het HOCKEY Max Caldas gaat toch lan ger door als bondscoach van de Ne derlandse hockeyers. De geboren Argentijn (foto) had eerder aan gekondigd deze zomer na de Olympi sche Spelen te stoppen, maar 'Tokio' is uitgesteld vanwege corona. De verbintenis loopt nu tot na de Spelen. MOUNTAINBIKE De WK moun tainbike in Duitsland zijn afgelast. De gemeente Albstadt, waar de WK tussen 25 en 28 juni zou den worden gehouden, heeft dat be sloten. Mathieu van der Poel (foto), de we reldkampioen veldrijden, zou meedoen. Naar een nieuwe datum wordt nog ge zocht. 'Angst? Ik ben Mikos Gouka Rotterdam o 0) Sven Kramer heeft een nieuw, tweejarig contract getekend bij zijn huidige ploeg Jumbo-Visma. Hij gaat dus nog voor de Spelen van 2022. Is dat opvallend? En wat worden verder zijn belang rijkste doelen. Drie vragen. Lisette van der Geest Rotterdam Het doorgaan van Kramer, is dat opvallend? Wat lijken de komende jaren Kramers belangrijkste doelen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20