Knot: 'Zuinigheid betaalt zich uit' CORONAVIRUS ECONOMIE 19 Bankreserves kunnen tegenvallers in coronacrisis opvangen Pingedrag 16 procent hoger 'Woningmarkt koelt iets af' Tekort aan condooms BEURS THUISWERKEN Gisteren was de presentatie van het jaarverslag over 2019 van De Neder- landsche Bank (DNB). Maar het ging uiteraard maar over één ding; de coronacrisis. Knot weet dat het een zware tijd wordt, maar is niet pessimistisch. ,,De zuinigheid van de laatste jaren betaalt zich nu uit. Tot vervelens toe hamerden we op buffers, buffers, buffers. Nu staan de overheidsfinanciën en de ban ken er goed voor.'' Dat laatste is van het grootste be lang. In de kredietcrisis waren ban ken juist het probleem. Die waren voor eigen rekening aan het specu leren gegaan op de financiële mark ten. Toen die instortten zaten de banken met enorme verliezen. Het gevolg was dat ze geen geld meer uitleenden aan bedrijven en consu menten. Daardoor raakten bedrij ven en consumenten in de proble men en stokte de economie. Dat zorgde voor een diepe crisis die ja ren duurde. Consumenten ge bruikten hun geld om schulden af te lossen, niet om te consumeren. ,,Nu is het anders. Dit is een me- dische crisis, geen economische'', aldus Knot. ,,In de vorige crisis moesten we door een taai proces van balansherstel. Dat hoeft nu niet.'' Als het virus is overwonnen kan het herstel snel gaan. Dan moe ten de bedrijven er natuurlijk nog wel zijn, evenals de werknemers. En daar is het beleid nu op gericht. Vingertje wijzen De regering gaat tientallen miljar den uitgeven om de gevolgen van de corona-uitbraak te beperken. Normaal gesproken staat de DNB- president dan met het vingertje te waarschuwen voor begrotingste korten. Nu niet. ,,Het pakket zal een substantieel effect hebben op de begroting'', geeft Knot toe. ,,Maar dat is geen reden tot zorg.'' De banken mopperden de laatste jaren wel eens op Knot, omdat ze steeds meer geld in hun reserves moesten steken om tegenvallers te kunnen opvangen. Nu betaalt zich dat echter uit. ,,Ik heb geen zorgen over de Nederlandse banken. Die staan er veel beter voor dan in de ons omringende landen. Juist om dat ze de laatste jaren veel geïnves teerd hebben in grotere kapitaal buffers.'' DNB heeft besloten dat ze de buffers tijdelijk mogen verlagen. Daardoor hebben de banken nu voldoende vermogen om bedrijven en particulieren uitstel van aflos sing en rentebetaling te geven op kredieten en hypotheken. Dat is een belangrijke maatregel om be drijven de komende moeilijke peri ode te laten overleven. De banken zijn blij dat ze nu 'een deel van de oplossing zijn en niet van het probleem', zoals Abn Amro topman Kees van Dijkhuizen het eerder verwoordde. Knot is blij dat de banken nu een positieve rol spe len, maar waarschuwt de banken wel om hun taak serieus te nemen. ,,Het is niet de bedoeling dat het geld gebruikt wordt om extra divi dend te betalen of eigen aandelen in te kopen.'' Pensioenpremies Een ander heikel punt voor veel be drijven zijn de pensioenpremies. Die kunnen wel een vijfde van de loonkosten uitmaken. Werkgevers mogen de betaling van pensioen premies twee maanden uitstellen, als het pensioenfonds daarmee ak koord is. Maar langer kan niet. De DNB zou graag zien dat die premies ook onder de NOW vallen, de regeling waarbij de overheid 90 procent van de loonsom betaalt van werknemers die thuiszitten als ge volg van de coronacrisis. Daar is nu overleg over met het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. De discussie over pensioenkor tingen vindt Knot voorbarig. ,,De situatie aan het eind van het jaar bepaalt of er gekort moet worden. Er kan nog veel gebeuren in de tus sentijd. De discussie over mogelijke kortingen is prematuur.'' zaterdag 28 maart 2020 GO AMSTERDAM De rust lijkt wedergekeerd in de super markten. Dat blijkt uit het aantal pintransacties van klanten, meldt ING. Na 12 maart, toen strengere maatregelen bekendge maakt werden tegen ver spreiding van het coronavi rus, bedroeg het aantal pintransacties 30 procent meer dan normaal. Afgelo pen week daalde het weer tot normale niveaus. Wel kopen mensen per keer meer dan normaal. Het pin- bedrag is gemiddeld 16 procent hoger dan voor de coronacrisis. AMSTERDAM Mensen hebben door de corona crisis minder interesse om een woning te kopen. Dat zegt voorzitter Onno Hoes van makelaarsvereniging NVM. Makelaars zagen de afgelopen week het aantal transacties met 67 procent dalen. Ook vonden er een kwart minder bezichtigin gen plaats. Hoes vindt het logisch dat de interesse af neemt. Mensen hebben volgens hem wat anders aan hun hoofd. Toch draait de woningmarkt nog rede lijk, aldus de voorzitter. ,,Er zijn nog steeds mensen op zoek.'' KUALA LUMPUR Een we reldwijd tekort aan con dooms dreigt vanwege een lockdown in Maleisië om het coronavirus te beteu gelen. Daarvoor waar schuwde de grootste pro ducent van condooms, Karex Berhad. Een van elke vijf verkochte condooms ter wereld, van merken zoals Durex, wordt ge maakt door het Maleisi sche bedrijf. De producent heeft door de lockdown in de afgelopen tien dagen geen condooms meer ge maakt in zijn drie fabrieken in Maleisië. Daarmee is een tekort ontstaan van 100 miljoen condooms. Topman Goh Miah Kiat, denkt dat de tekorten lang kunnen duren. Nederland heeft geld genoeg om de klappen van de corona crisis op te vangen. Dat zegt de president van De Nederland- sche Bank, Klaas Knot. „Tot ver velens toe hamerden we op buf fers, buffers, buffers.'' Peet Vogels Amsterdam Een beurshandelaar die op de New York Stock Exchange werkt (inzet) moet ook vanuit huis werken. Afgelopen maan dag gingen de handelsvloeren dicht, nadat een handelaar en een werknemer vorige week positief werden getest op het coronavirus. Amerika wordt economisch zo hard geraakt door het coronavirus, dat het Witte Huis suggereerde de lockdown te beëindigen. Presi dent Donald Trump zei deze week dat 'het middel erger is dan de kwaal'. fotos ap Klaas Knot, president van DNB. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19