O \^m CORONAVIRUS DE WEEK VAN PHLIPPEN 16 ECONOMIE Waar het kabinet doorgaans bakkeleit over een paar miljoen meer of minder, trekt minister van Financiën Wopke Hoekstra nu zonder blikken of blozen 15 miljard euro extra uit. En als het moet, komt er meer op tafel: ,,Dit is in alle gevallen goed besteed geld." A Wie oud is of een aandoe ning heeft die hem of haar kwetsbaar maakt bij besmetting moet in deze tijd elke vorm van contact vermijden. En dat geldt dus ook voor mogelijke con tactmomenten in de supermarkt. Gelukkig is er daarom de bezorg dienst. Veilig achter je pc je bood schappen bestellen en laten afzet ten op de stoep, zodat je zelfs de tassen niet uit handen van de be zorger hoeft over te nemen. In normale tijden zouden de men sen voor wie contact met anderen het gevaarlijkst is er meer voor over hebben om deze bezorgdienst te gebruiken. Bezorgdiensten zouden hun bezorging zo duur maken dat de mensen - voor wie het er echt toe doet - vooraan staan. Als al die mensen zijn voorzien, en er is nog capaciteit over, dan zouden ande ren, voor wie het handig maar niet wezenlijk is, pas 'instappen' in de markt voor thuisbezorging. Maar dit zijn natuurlijk geen normale tij den. Bezorgdiensten zitten al we ken propvol en zijn niet meer bij te boeken, althans hier in Rotterdam niet. Nu kan ik mijn man eropuit sturen voor de boodschappen, maar die luxe heeft niet iedereen die in preventieve quarantaine zit. Dit zijn tijden waarin een over heid het heft in handen moet ne men op een falende markt. Net als na een grote overstroming. Dan gaat een overheid bepalen welke economische activiteiten prioriteit hebben en zorgt daar voor extra productiecapaciteit. Ook nu doet de overheid iets dergelijks: de capaci teit in de zorg moet bijvoorbeeld omhoog en daarom worden produ centen van beademingsapparatuur verplicht om alleen nog daaraan te werken. Technische universiteiten worden ingezet om in de zorgtech nologie te ondersteunen. Op de ar beidsmarkt worden de regels ver soepeld om mensen in opleiding, al met pensioen of overgestapt naar een ander beroep, zonder papier werk terug de zorg in te laten stro men. Langs deze lijn is meer interven tie nodig. Zo kan de overheid be zorgdiensten verplichten om de kwetsbaren in de samenleving die geen alternatief hebben eerst te be dienen. Ook voor de zorgprofessio nal is het een uitkomst om na een dag loeizwaar werk niet ook nog in de rij bij de supermarkt te hoeven staan. Alleen al om de andere be zoekers niet te besmetten, trou wens. De overheid zal veel meer beslissingen tot achter de voordeur moeten nemen veel meer beslissingen tot achter de voordeur moeten nemen. Ook in onze voedselvoorziening, want nu migranten - die in de winter naar hun land van herkomst zijn gegaan - niet meer terug kunnen komen, dreigen er arbeidstekorten in de voedselvoorziening. Het zal de ou dere lezers doen terugdenken aan de tijd dat voedsel op de bon was. Ook zal het ten koste gaan van onze privacy. Supermarkten zullen - voor zover ze dat niet al wisten - te weten komen waar mensen wonen die kwetsbaar zijn. Ik hoop dat de overheid afspraken maakt om onze informatie weer te wissen zodra de noodzaak hiervan verdwijnt. Ahold- Delhaize TomTom Shell ING e vier kinderen van Wopke Hoekstra gaan op sommige dagen nog 'ge woon' naar school. Zo gaat dat, als beide ouders een beroep hebben dat als vitaal is aange merkt. ,,Ik ben alleen nog maar met corona bezig", zegt Hoekstra via een videoverbinding. ,,Al heeft Liselot er als huisarts natuurlijk nog veel direc ter mee te maken." De familie Hoekstra worstelt met dezelfde dilemma's als waar veel an dere Nederlandse gezinnen mee zit ten, stelt de minister van Financiën. ,,Leg maar eens uit aan een 4-jarig kind dat ze opa en oma niet mogen zien of dat ze bij het verstoppertje spelen wel afstand moeten houden. Dat is toch best lastig." Tegelijkertijd ziet Hoekstra hoe Nederland het beste probeert te ma ken van de coronacrisis. Hij is aange naam verrast door de gemeenschaps zin die wordt getoond. ,,De initiatie ven die worden genomen om elkaar te helpen, de waardering voor men sen die in de gezondheidssector wer kenIk vind het hartverwarmend. Ik hoop dat we de positieve dingen die we in de samenleving zien, kunnen behouden." ,,Zeker. Daarvan is volgens mij al Ka merbreed en ook door het kabinet gezegd dat we wat extra's willen doen voor de mensen in de zorg. Ik vind het niet zo netjes om nu de lan- getermijndiscussie hier te voeren. Juist omdat mijn punt fundamente ler is." ,,Nee. Maar voor dat gevoel van saam horigheid kun je wel een beroep doen op elkaar. Dat je zegt: mensen, help elkaar in deze ontzettend lastige fase. Help elkaar om dit zo goed mo gelijk samen door te komen. Dit be tekent dat verhuurders iets kunnen doen voor huurders, bedrijven voor hun toeleveranciers. Dat je wat extra kunt doen voor de mensen in je buurt die het extra moeilijk hebben. En dat je dus ook op een fatsoenlijke manier omgaat met de regelingen die we als kabinet nu hebben neergelegd. Dat noodpakket bestaat uit belasting geld dat Nederlanders met hard wer ken hebben verdiend. En dus roep ik bedrijven die het niet nodig hebben op om er geen gebruik van te maken. We zitten in een lastige situatie, we kunnen dit varkentje wassen, maar het vraagt wel iets van ons allemaal." ,,Ik erken dat dit pittige tijden zijn met grote onzekerheid. En het zal ook nog wel even duren. Maar ik wil mensen ook op het hart drukken: we kunnen dit aan. We hebben niet voor niets een massief pakket opgetuigd. Als het nodig is, zullen we het langer volhouden en het pakket desnoods voor een tweede of derde keer ver lengen." Ik hoop dat bedrijven fatsoenlijk omgaan met de regelingen. Maak er alleen gebruik van als het echt nodig is ,,We weten zeker dat de gevolgen voor de komende maanden fors zijn, ook voor de economie. Drie van de vier CPB-scenario's laten een grotere klap zien dan we in 2009 hebben gehad. Dat is natuurlijk heel fors. Tegelijker tijd komen we uit een periode van economische groei. De werkgelegen heid is daardoor groot en dat maakt heel veel uit. Daarom gaan we alles op alles zetten om die werkgelegenheid zoveel mogelijk te behouden." ,,Dit is in alle gevallen goed besteed geld. Ook als de beperkingen langer duren, zijn we in staat het noodpak- ket te verlengen. Nederland heeft een goede kredietrating en kan daardoor goedkoop geld lenen. Ook loont het dat we in de afgelopen jaren buffers hebben opgebouwd. Maar we moe ten ons wel realiseren dat de onder liggende schade aan de economie veel groter wordt als dit langer duurt. Dan begint het wel te piepen en te kraken." ,,Volgens mij moeten we gezondheid en economie niet tegenover elkaar zetten. Er zijn mensen die op dit mo ment hun ouder of partner verliezen, $0 @sandraphlippen Kwetsbare mensen eerst alstublieft De overheid zal de komende tijd Sandra Phlippen is chief econo mist bij ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. O zaterdag 28 maart 2020 GO De 'super' was de grootste stijger en één van de zeer weinige stijgers in de AEX. De navigatie- specialist deelde in de algehele beursmalaise. m Eerder deze week nog een opleving voor het olie- en gas- concern, maar gisteren weer in de min. De grootste bank van Nederland was de grootste daler bij de hoofdfondsen. o Hoekstra: 'Dit Jan Hoedeman en Laurens Kok U zou aan die waardering kunnen bijdragen door zorgpersoneel be ter te betalen. Wat let u? Van waardering kunnen mensen de huur niet betalen, meneer de mi nister... Wat staat ons nog te wachten? In het zwartste scenario van het Centraal Planbureau (CPB) raakt een half miljoen Nederlanders hun baan kwijt. Schrikt u daar niet van? Bent u niet bang dat het medicijn straks erger blijkt dan de kwaal? President Trump zei dat we de economie niet kapot kunnen laten gaan door corona. Heeft hij gelijk?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16