Dierenartsen willen bij lockdown blijven werken Coronaregels in ov: zero tolerance Rutte: niets gemerkt van aanmerkingen op Nederlandse koers CORONAVIRUS Leger schiet te hulp met militaire verplegers NIEUWS 15 Branko Grbovic had deze week in zijn praktijk een hond met een baarmoederontsteking. Een spoedgeval waarvoor de arts van DierenDokters in Rotterdam meteen de operatiekamer klaar maakte. De hond overleefde het. Maar had hij de hond ook kunnen helpen als het land in lockdown had gezeten? Zorgverleners, vakkenvullers en buschauffeurs staan op de door de overheid gepubliceerde lijst met 'vitale beroepen'. Dierenartsen en dierenhulpverleners ontbreken, maar zij vinden dat ze ook cruciaal werk doen. Organisaties als Die- renLot en de beroepsvereniging voor dierenartsen KNMvD trok ken al aan de bel bij het ministerie. De PvdD stelde Kamervragen. ,,Het gaat ons niet om de lichte ingrepen, zoals het weghalen van een wratje bij een hond'', zegt John Vonk, KNMvD-bestuurslid. ,,We willen de noodzakelijke die- rengeneeskundige zorg in stand houden.'' En wat hem betreft is er nu te weinig duidelijkheid vanuit de overheid of dat onder strengere omstandigheden nog wel kan. Videoconsults Dokter Branko Grbovic hoopt dat er snel een einde komt aan de on zekerheid. ,,We krijgen al mailtjes van baasjes: wat als Nederland op slot gaat? Wij weten het niet, zeg ik dan. Maar ik heb als arts wel de plicht om dieren in nood te helpen.'' Hij denkt al na over videoconsults, om een deel van de afspraken te kunnen ondervangen. Toch: ,,Ik onderzoek een dier het liefst door even te voelen. En veel dieren hebben medicatie no dig.'' Grbovic vertelt zijn verhaal tus sen de spoedgevallen door. Aan gezien zijn vrouw Annelies - ook arts bij de praktijk - en hij geen vitaal beroep hebben, krijgen ze geen opvang voor hun drie jonge kinderen. Dus is het aanpoten. ,,Geen probleem. Wij kunnen, ook met de richtlijnen, ons werk nog goed doen. Als we de spoedgeval len maar kunnen blijven helpen.'' Ondertussen loopt er ook een petitie om aandacht te vragen voor Ik heb als arts wel de plicht om dieren in nood te helpen de dierenartsen en -hulpverleners. Opgezet door Sylvia Woods en Rosalinde Pols van Dierenambu lance Amsterdam. Woods, veer tien jaar vrijwilliger bij de ambu lance: ,,Wat als wij niet kunnen uitrukken? Dat vind ik een heel eng idee. Een hond met een maag torsie moet binnen een half uur tot drie kwartier bij een dierenarts zijn. Anders overlijdt zo'n dier.'' De petitie is inmiddels bijna 28.000 keer ondertekend. De steun heeft Woods overdonderd: ,,We hebben het ministerie bereikt, hoorde ik. De actie is voor mij al geslaagd.'' Ondergewaardeerd voelt haar werk zeker niet, zegt ze. ,,Wel is het zo dat mensen niet beseffen wat we doen. Totdat ze ons nodig hebben.'' Het ministerie van Justitie en Veiligheid kan nog niet inhou delijk reageren. Volgens een woordvoerder moeten eerst de Kamervragen van de PvdD worden beantwoord. DEN HAAG Het kabinet heeft sa men met de vervoersmaatschap pijen regels opgesteld om ook tij dens de coronacrisis ervoor te zor gen dat reizigers en personeel zich veilig voelen in het ov. Uitgangs punt: zero tolerance voor geweld plegers. De afgelopen weken deden zich in het openbaar vervoer incidenten voor, waarbij mensen expres chauf feurs of controleurs in het gezicht spuugden of hoestten, zodra ze werden gewezen op nieuwe richt lijnen ter bestrijding van de crisis, zoals anderhalve meter afstand houden en achter in de bus instap pen. Minister Cora van Nieuwenhui- zen schrijft aan de Tweede Kamer: ,,Hoewel de meerderheid van de Maatregelen in een tram van de Haagse HTM. foto robin utrecht reizigers zich houdt aan de ge maakte afspraken, is dergelijk ge drag niet acceptabel. Het zal niet ge tolereerd worden door de handha vers in het openbaar vervoer en de politie. Ov-medewerkers en po litie verdienen zeker in deze tijd onze steun en waardering.'' Dus zijn de nieuwe regels nu vastgelegd in een protocol 'om ver- antwoord te kunnen blijven rei zen', zodat ze voor iedereen bekend zijn en de handhaving makkelijker verloopt. Opmerkelijk: er staat let terlijk in dat het openbaar vervoer gedurende de hele crisis in principe blijft rijden en varen, in elk geval voor mensen met vitale beroepen. Verder krijgen treinen waarin een toilet aanwezig is, extra zeep en papieren handdoekjes en mogen mensen niet gebruikmaken van het ov als ze kuchen, hoesten en/of ver kouden zijn. Agressief gedrag naar medereizigers of ov-medewerkers vanwege de corona-aanpak 'is niet acceptabel en wordt niet getole reerd'. De handhaving kan gelijk begin nen, in overleg met afzonderlijke vervoerders. Zuidelijke landen willen dat Europese landen samen de finan ciële klappen opvangen nu zij door de corona-epidemie acuut in de problemen zijn gekomen. Ze hekelen de zuinige opstelling van Nederland dat op de rem trapt. Het kabinet wordt verweten niet solidair te zijn en de Portu gese minister van Financiën noemde de Nederlandse opstel ling zelfs 'weerzinwekkend'. Vol gens Rutte zijn dergelijke grote woorden echter niet gevallen tijdens de vergadering van rege ringsleiders afgelopen donderdag. ,,Het is ook niet zo dat er niets ge beurt'', benadrukt hij. De crisis stort niet alleen Ne derland in een economische re cessie, dat geldt ook voor grote economieën als Italië en Spanje. Omdat die landen minder vlees op de botten hebben dan bijvoor beeld Nederland, zagen zij direct de rente oplopen voor leningen op de kapitaalmarkt. Dat probleem is nu in elk geval tijdelijk opgelost doordat de Europese Centrale Bank (ECB) weer op grote schaal schulden is gaan opkopen. De zuidelijke landen onder aan voering van Frankrijk zouden het liefst zien dat landen niet meer zelf leningen hoeven aan te gaan, maar dat de eurolanden dat geza menlijk doen. Dergelijke 'euro- bonds' (nu ook wel coronabonds genoemd) zouden ertoe leiden dat zij makkelijker aan geld kun nen komen. Nederland is daar echter pertinent tegen. Staatsschuld Volgens Rutte is dat helemaal geen oplossing voor de proble men waar de landen in zitten. Ne derland is bang dat zuidelijke lan den dan geen enkele stok achter de deur meer hebben om iets te doen aan hun hoge staatsschuld. ,,Nederland staat daarin ook niet alleen'', zegt Rutte. Ook Duitsland wil garanties dat als de crisis straks weer voorbij is, de zuidelijke landen hun begroting op orde brengen. De Europese mi nisters van Financiën gaan de ko mende twee weken op een rijtje zetten wat er allemaal mogelijk is. Een van de verzorgingshuizen waar dringend behoefte is aan verplegers staat in het Gelderse Heerde. Daar zijn tien personeels leden uitgevallen wegens ziekte, laat de krijgsmacht weten. Zo snel mogelijk gaan daar nu militairen aan de slag om te helpen. De verwachting is dat de komende dagen ook op andere plekken en kele tientallen verpleegkundigen worden ingezet, meldt een woordvoerder. In eerste instantie wordt vooral gekeken naar de twaalf ziekenhui zen waar defensie al een nauwe band mee heeft en waarmee reeds regelmatig personeel wordt uit gewisseld om ervaring op te doen. Maar ook op plekken waar de nood hoog is, kunnen militairen worden ingezet. Herverdelen Behalve met extra hulp in de zie kenhuizen, springt het leger ook bij in het Nationaal Crisis Centrum en bij het herverdelen van patiënten over het land in het landelijk coördinatiecentrum in Rotterdam. Ook hielpen mede werkers bij het ombouwen van een hotel tot een zorghotel. Het leger leende de afgelopen dagen veertig beademingsappara ten uit aan ziekenhuizen, stapel bedden aan noodopvang voor kinderen van ouders in cruciale beroepen en gaf duizenden kilo's eten weg aan voedselbanken. zaterdag 28 maart 2020 i, Dierenartsen en -hulpverleners willen op de lijst van cruciale be roepen. Ze vrezen dat ze anders tijdens een lockdown hun werk niet meer kunnen doen. Met alle gevolgen van dien voor gewonde en zieke (huis)dieren. Jamaica Vink Rotterdam Dierenarts Branko Grbovic, assistent Noortje Schut en hond Mini in de praktijk van DierenDokters in Rotterdam. foto bart hoogveld -Branko Grbovic, dierenarts Premier Rutte zegt van andere Europese regeringsleiders geen harde verwijten te heb ben gehad over de opstelling van Nederland in de huidige coronacrisis. Hans van Soest Den Haag Premier Rutte in de Tweede Kamer. foto anp Ziekenhuizen en verzorgings huizen krijgen de komende dagen hulp van tientallen ver pleegkundigen uit het leger. Ze springen bij op plaatsen waar het bestaande personeel de grootste moeite heeft om men sen nog te kunnen verzorgen. Raymond Boere Heerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15