M I De juffen geven elke dag bergen huiswerk CORONAVIRUS NIEUWS 13 Doorde coronacrisis is in Nederland weinig meer zoals het was. Dat is ingrijpend, ziet ook filosofe en Denker des Vaderlands Daan Roovers. „Maar we kunnen veel meer dan we dachten.'' Ook bij de Denker des Vaderlands thuis in Amsterdam is het een rommeltje, bekent Daan Roovers. ,,Ik werd vanochtend wakker en wist niet welke dag het was. Normaal zou ik nu in de trein zitten, op weg naar een voordracht. Nu staat alles stil, mijn agenda is leeg. Heel gek, maar ergens is het ook wel een opluchting." ,,Het zegt iets over hoe we ons leven inrichten. Eén: we willen veel meer doen dan goed voor ons is. En twee: dingen waar je voor je gevoel niet onderuit kunt, daar blijk je dus heel goed onderuit te kunnen.'' ,,Net zoals iedereen beschouw ik deze crisis vanuit mijn eigen micro kosmos. Mijn man, twee kinderen en ik zijn een groot deel van de dag op elkaar aangewezen. Dat is fijn, maar ergernissen liggen op de loer. Precies hetzelfde geldt voor de samenleving. We zullen dit met z'n allen een tijdje moeten volhouden, want we zijn hier nog lang niet vanaf.'' ,,We zijn als individu medeverant woordelijk voor ons gezamenlijke humeur. Daar moeten we allemaal ons best voor doen. En we moeten af spraken maken. Thuis - wie gebruikt wanneer welke plek - maar ook op straat, in de winkel. Daarbij is het slim onze morele oordelen even in te slikken. We moeten nu niet tegen over elkaar gaan staan.'' ,,Ja. Het is een makkelijke reflex om de mensen die de natuur opzoeken om een frisse neus te halen dom en onverantwoordelijk te noemen. Maar het helpt ons niet, en je moet je af vragen of er echt zoveel mensen ver keerde bedoelingen hebben. Ik zie op straat weinig echt egoïstisch gedrag.'' ,,Dat vind ik wel. Als ik een rondje ren door het park, zie ik dat mensen heel gedisciplineerd de adviezen opvolgen. Er wordt ook weer gegroet, valt me op. Het getuigt allemaal van betrokkenheid en solidariteit. Mark Rutte mag echt tevreden zijn.'' ,,De gebeurtenis die in de afgelopen tientallen jaren in de buurt komt is de aanslag op de Twin Towers. Die had ook enorme maatschappelijke implicaties. Maar 9/11 was een strijd bmnen de mensheid, dit is een strijd van mens tegen de natuur. Deze vijand kan ons verbinden.'' ,,We kunnen veel meer dan we dach ten. We hebben ons in een paar we ken enorm moeten aanpassen. De meesten doen dat niet voor zichzelf, maar voor het algemene belang. En dat lukt ons heel goed. Dat is knap.'' ,,Ik denk dat we vooral bezig zijn om verspreiding van het virus tegen te houden en de zorg niet te overbelas ten. Veel Nederlandse ouderen, die het grootste risico lopen, zeggen: als er iets met me gebeurt, hoeft niet alles uit de kast te worden gehaald. Daar praten we relatief open over, bijvoorbeeld met onze huisarts. Een groot verschil met Italië.'' ,,Ik hoop het. Maar we zijn nog lang niet door deze crisis. En onze slechte gewoontes zullen heus terugkeren. Toch kunnen we wel positieve pun ten meenemen. Ons improvisatie vermogen bijvoorbeeld. In het on derwijs zie je wat er mogelijk is als je creatief nadenkt. Niemand had zich hierop voorbereid, en toch lukt het. Het is goed als we dat niet vergeten.'' ,,Misschien zorgt deze periode er wel voor dat we weer meer lokaal gebon den raken. We zijn nu aangewezen op ons huis, onze straat, onze wijk. Dat kan geen kwaad.'' DAGBOEK ITALIË ijn oudste zoon oefent aan de keukentafel de letters van het alfabet. 'B'. Al drie weken gaat hij niet naar school en hij raakt wat achterop. De juffen geven elke dag bergen huiswerk, maar we hebben niet altijd de tijd om meester en juf te spelen voor Matteo. Mijn vrouw werkt fulltime vanuit huis en ik schrijf stukjes voor de krant. Lesgeven op afstand is er nog niet bij. Mijn vrouw, expert op het gebied van e-learning, heeft de school aan geboden mee te denken over een platform waardoor de kinderen toch les kunnen krijgen van hun juffen. Geen antwoord. Over het algemeen ben ik positief over de kwaliteit van het lagere onderwijs in Italië, maar dit stelt me teleur. Ik vrees dat het schooljaar voor mijn twee zoontjes is geëindigd Officieel staat nog steeds 3 april als einddatum van de schoolsluiting, maar het is onontkoombaar dat die datum opschuift. ,,De scholen gaan weer open als we de studenten weer veilig naar school kunnen sturen'', zei de minister eerder deze week op televisie. Ik vrees dat het schooljaar voor mijn zoontjes is geëindigd. Voor Luca van 2 is dat geen pro bleem, die speelt met zijn Duplo, wordt voorgelezen door papa of mama en rent achter zijn broer aan. Voor die broer is het een heel ander verhaal. Gelukkig houdt hij van lezen en zit hij soms een uur zijn favoriet Geronimo Stilton op te dreunen, maar bij andere vakken loopt hij al achter. Dat zal voor miljoenen Italiaanse scholieren en studenten gelden. Sommigen houden hun schoolwerk keurig bij en hebben technologische leerkrachten die hen vanuit huis bijstaan. Maar gezien de gemiddelde leeftijd van de Italiaanse meester of juf zijn die schaars. Het ministerie weet nog niet of de eindexamens dit jaar doorgaan en zo ja, hoe. 'C', hoor ik vanuit de keuken. Naast Matteo's schrijfblok ligt mijn oude kinderencyclopedie opengeslagen op de wereldkaart. 'Kijk papa, hier ligt Rome.' Het komt vast goed. zaterdag 28 maart 2020 GO 'Ik zie op straat weinig echt egoïstisch gedrag' Chris van Mersbergen Amsterdam Wat zegt dat, die opluchting? Wat valt u verder op? Hoe krijgen we dat voor elkaar? Vorig weekend gebeurde dat wel. Daan Roovers, de Denker des Vaderlands: Mark Rutte mag tevre den zijn.'' FOTO PIM RAS Nederland doet het dus goed? Veel Nederlanders worden voor het eerst zo direct met gevaar en moge lijke rampspoed geconfronteerd. En hoe verloopt die strijd? We offeren een deel van onze eco nomie op om mensenlevens te spa ren. Zijn we zo bang voor de dood? Nederland leek een land waarin, ook door sociale media, mensen elkaar constant in de haren vlogen. Moeten we dat beeld bijstellen? We vlogen ook overal naartoe, wan neer we maar wilden. Nu kunnen we nergens heen. Angelo van Schaik Rome De Italiaanse premier is verbijsterd over het gebrek aan solidariteit in de EU en gaat niet akkoord met het voorstel van de noordelijke landen. Bij correspondent Angelo van Schaik thuis gaan de gesprekken vooral over school.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13