s Proef met ophalen gft in hoogbouw 7 m BRESKENS NIEUWE POLITIEKE BEWEGING De noodkreet van de voedselbank ging Kayid Wolfert uit Breskens door merg en been. Ze schoot meteen in actie. Met steun van de Jumbo supermarkt en een legertje vrijwilligers deelde ze gisteren opnieuw voedsel pakketten uit aan 48 gezinnen in West- Zeeuws-Vlaanderen. Daarmee brengt ze de ideologie van haar politieke beweging Idr1 (spreek uit iedereen) in de praktijk. De coronacrisis zorgt on verwachts voor verbin ding in de samenleving. ,,Op straat en online ge beuren nu heel veel mooie dingen. Mensen kijken echt naar elkaar om en springen voor elkaar in de bres. En dat is precies wat Idr1 na streeft", vertelt oprichtster Kayid. Vanuit het 'hartkwartier' in Breskens probeert Idri met 'hart verwarmende acties' de harten van de Nederlanders te veroveren. Eerder deelde ze al weggeeftulpen uit en voor komende week nodigt ze mensen uit een lichtje voor het raam te zetten 'als teken van soli dariteit'. Idr1 heeft landelijke am bities: op 17 maart 2021 moet Ne derland klaar zijn voor een nieuwe koers, die draait om gelijkheid en geluk voor iedereen. ,,De oprichting van een politieke beweging vorig jaar was wel een dingetje'', bekent Kayid. Bewust noemt ze de groepering geen par tij. Maar Kayid en medeoprichter Henk Hardonk uit Oostburg be- seffen ook dat de politiek ingaan, de enige manier is om 'het sys teem' van binnenuit te verande ren. Waarom dan toch niet aange sloten bij een bestaande partij? ,,Dan moet je kiezen tussen links en rechts en dat willen we niet. Kies je voor één kant in het poli tieke spectrum, dan steun je ver deeldheid. Wij geloven in eenheid. Het antwoord ligt in ieder mens, in Idri dus'', betoogt Kayid. De tijd is er volgens haar rijp voor; het land staat op scherp. ,,Mensen zijn hun geloof in de sa menleving aan het verliezen, irri tatie en onbegrip settelen zich. Dissen is 'in' en protesten zijn van alledag. Proteststemmen winnen. Verdeeldheid wordt gevoed en de verlinkmentaliteit schaadt dat wat er nog aan eenheid rest..." De oorsprong van Idri ligt in haar persoonlijke leven. Kayid heeft veel meegemaakt: ze was ooit succesvol onderneemster maar raakte door omstandigheden in korte tijd alles kwijt: huwelijk, huis, geld, gezondheid en óók haar We willen niet kiezen tussen links en rechts. Dan steun je verdeeldheid geloof in het systeem. ,,Ik liep ie dere keer tegen het systeem aan. Ondertussen raakte ik steeds ver der in het nauw. Je weet niet waar je recht op hebt of valt net buiten de boot. Ik zie het om me heen ge beuren: mensen verdwalen in alle regeltjes, toeslagen, formulieren En reageer je niet of iets te laat, dan word je beboet, terwijl je het al zo zwaar hebt. Het klopt ge woon niet: het land hoort er voor het volk te zijn. Het stelsel hoort de mensen te omarmen. Niet bui ten de maatschappij te plaatsen.'' Elke donderdagochtend houdt Idr1 een inloopspreekuur en zijn er werkgroepen actief in centrum Qi op het Veerhavenplein in Bres- kens - al liggen de activiteiten nu even stil. Voor komend jaar heeft de beweging veel acties in petto: kleine, prikkelende geluksmo- mentjes die als een zwaan-kleef- aan - de Caravan of Love - door Nederland moeten gaan. Veel enthousiasme onder flatbe woners was er tot nu toe niet. Ze vrezen stank, ongedierte en extra kosten, als zij gft-afval apart moe ten gaan houden. Vandaar dat Ter- neuzen niet in één keer alle flatbe woners wil verplichten om gft te scheiden. Een experiment staat nu op de rol, waarbij gewerkt gaat worden met speciale composteer bare papieren inzamelzakjes waarmee de geuroverlast binnen de perken blijft. Wanneer de proef begint, is nog onzeker. De bedoe ling was in mei in twee flats aan de slag te gaan, maar, laat wethouder Jurgen Vervaet weten, ook hier gooit de uitbraak van het corona- Wanneer de proef begint in twee flats in Terneuzen is onzeker. Corona gooit roet in het eten virus roet in het eten. Overleggen zijn opgeschort. Terneuzen is er veel aan gelegen met het experiment aan de gang te gaan, want hoe minder gft er bij het restafval komt, des te minder hoeft er verbrand te worden. Dat scheelt kosten. Het Rijk rekent een forse verbrandingsbelasting om de hoeveelheid restafval terug te dringen. Gemeenten zien zich ge dwongen dit door te rekenen in de eigen afvalstoffenheffing. Met het scheiden van gft is in Terneuzen nog een wereld te win nen. De hoeveelheid restafval per inwoner bedraagt 260 kilo, terwijl honderd kilo het streven is voor dit jaar. Als iedereen zijn gft beter gaat scheiden, komt die doelstelling al redelijk binnen handbereik. Sor- teerproeven hebben uitgewezen dat het Terneuzense restafval over het algemeen nog 40 procent gft bevat. Bij hoogbouw is dat zelfs 50 procent. SLOOP HOF TE ZANDEPLEIN zaterdag 28 maart 2020 VL Idr1 gaat voor geluk voor iedereen Pascalle Cappetti Breskens M Kayid Wolfert (links) en Henk Hardonk heb ben samen de politieke bewe ging Idr1 opge richt. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE V" -Kayid Wolfert Voor meer informatie: website idr1.info of Facebook. Hoogbouw en groente-, fruit en tuinafval (gft) gescheiden inzamelen, het is een lastige combinatie. Terneuzen wil een proef beginnen om de beste oplossing te vinden. Harmen van der Werf Terneuzen KLOOSTERZANDE De metamorfose van het Hof te Zandeplein in Kloosterzande is begonnen. De voormalige bedrijfsgebouwen van landbouwmechanisatiebedrijf Weemaes en drie leegstaande woningen worden gesloopt. Na de sloop wordt de bodem gesa neerd, omdat er vroeger een tankstation stond. Over de precieze invulling van het plein is de gemeente Hulst nog met meerdere partijen in gesprek, maar gedacht wordt aan een mix van verschil lende woningen, waaronder sociale huurwoningen. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 132