1 Gemeente stelt voorwaarden bij nieuwe plek mestvergister Brede School Tholen 4 miljoen duurder 7 óieujoon fersoon&y. VIJF VRAGEN AAN NOUD VAN LIESHOUT ,,Je kunt zelf een masker opzetten om je te beschermen in de hoop dat je die virusdruppeltjes wegfiltert, maar ik heb omgekeerd gerede neerd. Om te voorkomen dat de lucht in de praktijk besmet raakt met besmette speeksel- en slijm- druppeltjes die uitgehoest of ge niest worden, wordt iedereen die binnenkomt verzocht een masker tje op te zetten. Na afloop leveren ze de mondkapjes in. We wassen ze uit op 60 graden, dat is voldoende om het virus te doden. Daarna wor den ze gestreken en hergebruikt." ,,We hebben hier een bruidszaak in Krabbendijke. Daar beschikken ze over stoffen en zijn ze gewend om op de naaimachine dingen in elkaar te zetten. Eigenaresse Antoinette Zuidweg was heel bereidwillig toen ik haar vorige week vrijdag bena derde. Een uur later had ze al een paar proefexemplaren en zaterdag heeft ze de rest genaaid. Het is het model van een chirurgisch masker tje, met twee elastiekjes. Voor de stevigheid zit er ook een baleintje in verwerkt." „Maandag zijn we ermee begonnen en bijna iedereen komt keurig met een maskertje binnen. De patiën ten accepteren het heel makkelijk en vinden het ook begrijpelijk. Een enkel ouder iemand heeft het niet gelezen of snapt het niet, maar dat zijn uitzonderingen. We hebben wel besloten om in de apotheek met een spatscherm te werken, omdat donderdag al om 12.00 uur alle honderd maskertjes gebruikt waren en we dus snel moesten gaan wassen. Voor de apotheek werkt een spatscherm ook sneller. Het kost best wat tijd om mensen zo'n maskertje op te laten zetten. Vaak zit het eerst nog scheef." ,,Ja, ik kan redelijk veilig werken zonder al te veel ongemak. Mensen zijn soms iets minder goed ver staanbaar, maar dat valt over het al gemeen wel mee. Tijdens het nor male spreekuur, waar patiënten met klachten zoals een pijnlijke teen komen, draag ik alleen een maskertje als ik dichtbij moet ko men. Ik heb net een spreekuurtje gedaan met mensen die klachten hebben die zouden kunnen passen bij een infectie met het coronavirus. De patiënten accepteren het heel makkelijk en vinden het ook begrijpelijk Dan draag ik zelf ook nog een mas ker, handschoenen, beschermende kleding en een bril." ,,Zorgcentrum Ter Weel gaat in het eigen atelier ook duizend masker tjes maken. Ik heb ook een bericht gelezen over een ziekenhuis dat zelf mondkapjes gaat maken. De regel om alle patiënten een mondkapje te laten dragen hebben we zelf be dacht. We hebben het gedeeld in een appgroep van de Zeeuwse huis artsenposten, maar ik heb nog niet gehoord dat anderen dit ook heb ben overgenomen." ,,Gaan we hiermee verder?" Dat was volgens wethouder Jaap Sinke de grote vraag, nadat Engie eind vorig jaar met het voorstel kwam om de groen-gascentrale naast de waterzuivering van Brabantse Delta te bouwen. De verleiding is groot om 'ja' te zeggen. Als het plan slaagt, komt de mestvergister niet meer tussen de kassen. Onder meer vanwege stank en besmet tingsgevaar riep deze plek grote weerstand op in de buurt en in de politiek. Maar ook aan de nieuwe locatie kleven nadelen. Zo moet een bos worden gekapt en zijn de wegen niet berekend op de 75 tot 100 vrachtwagens die volgens Engie dagelijks naar de centrale zullen rijden. Na lang wikken en wegen wil het college van B en W het nieuwe plan een kans geven, mits Engie dus aan de voorwaarden wil voldoen. Naast garanties dat de verkeersafwikkeling en aanplant van een nieuw bos met alle be trokkenen geregeld is, wil de ge meente ook dat de provincie ak koord is met het plan. Daarnaast wil Reimerswaal zwart op wit zien dat Engie langdurig samenwerkt We weten niet of Engie met de voorwaarden akkoord gaat met Brabantse Delta, alle schade op zich neemt en jaarlijks een be drag in een energiefonds van de gemeente stort. ,,We weten niet of Engie met de voorwaarden ak koord gaat", zegt Sinke. Ook de ge- meenteraad, die kritische vragen had over de nieuwe plek, moet zo dra er weer vergaderd kan worden instemmen. Het is koorddansen voor Sinke. ,,Wij denken dat deze voorwaarden op draagvlak kun nen rekenen. Als je ze te straf for muleert, ziet Engie af van verplaat sing. Ben je te slap, dan zal de raad zeggen dat we te veel meebuigen met Engie." Het heetste hangijzer lijkt de verkeersafwikkeling. Als het aan Engie ligt, wordt dat opgelost door voor 160.000 euro de smalle Put- kilweg te voorzien van passeer- stroken. Maar het waterschap (ei genaar van de weg) en de ge meente zien daar helemaal niks in. Ze vinden het niet veilig genoeg en denken dat de weg kapot wordt gereden. Sinke: ,,Wat ons betreft zijn er nu twee opties: verbreding van de Putkilweg en de aanleg van een rondweg." Beide plannen kos ten ongeveer een miljoen. De ge meente wil een ton bijdragen, om dat er minder verkeer door Rilland rijdt. Samen met de 160.000 euro van Engie blijft er dan nog een gat van zo'n driekwart miljoen over. THOLEN Om het gebouw van het voormalige Westerpoort in Tholen om te bouwen tot Brede School, is zo'n 4 miljoen euro extra nodig. Daar had de gemeente echter al re kening mee gehouden. Pas geleden is de opdracht om het schoolgebouw om te bouwen ver gund aan bouwgroep De Nijs-Sof- fers. Die begint eind volgende maand aan de klus en moet daar in mei 2021 mee klaar zijn. De plannen liggen echter al zo lang op tafel dat de kosten flink zijn gestegen. Dat komt onder meer door de ontwik kelingen in de markt en het feit dat het dak vernieuwd moet worden. Maar de gemeente had er al reke ning mee gehouden dat er miljoe nen extra voor gereserveerd moes ten worden. Bezuinigen is volgens de gemeente geen goed idee, omdat er dan een nieuw ontwerp gemaakt moet worden en er daardoor waar schijnlijk opnieuw aanbesteed moet worden. In de Brede School is straks plaats voor vier basisscholen (Eben Haë- zer, de Regenboog, de Veste en Ter Tolne) en maatschappelijke instan ties zoals kinderopvang, de GGD en bibliotheek. zaterdag 28 maart 2020 BE Arts draait rollen om: patiënt moet een mondkapje dragen Joeri Wisse Krabbendijke Hoe zorg je dat een huisartsen praktijk vrij blijft van het corona virus? Dokter Noud van Lieshout van Huisartsenpraktijk Balans in Krabbendijke heeft de oplossing. Niet hij en zijn collega's, maar de patiënten dragen mondkapjes. De uitwasbare, door de plaatse lijke bruidsmodezaak genaaide maskertjes moeten bij binnen komst verplicht worden omge daan. Vijf vragen over deze crea tieve vinding. Hoe bent u op dit idee geko men? Wat voor mondkapjes zijn dat? ueponeer hier gebruikte mondkapje «prakt# N&ero hier rot ziens Lisette van Gorzel helpt haar zoontje Jayden met het opzetten van een mondkapje. In huisartsen praktijk Balans in Krabbendijke moet sinds deze week iedere bezoeker een maskertje dragen. FOTO ERNESTA VERBURG Wat vinden uw patiënten ervan? Is het fijn voor u en uw collega's om zelf geen masker te hoeven dragen? - Noud van Lieshout, huisarts Heeft uw initiatief al navolging gekregen? De kansen dat de mestvergis ter van Engie niet in het kas- sengebied van Rilland maar naast de rioolwaterzuivering aan de Bathseweg wordt ge bouwd, nemen toe. Reimers- waal wil graag meewerken aan de nieuwe locatie. Maar wel onder strenge voorwaarden. Joeri Wisse Rilland - Jaap Sinke, wethouder Jêê joosse Accountancy wm accountants Belastingzaken W belastingadviseurs Bedrijfsadvies JOOSSE Salar'sverwer'('n9 m PERSONEELSDIENSTEN LOOnadvieS HR Diensten T 0118 612 774 T 0118 583 010 info@joosse-accountants.nl T 0118 592 828 WWW. JOOSSE.NL info@joossepersoneelsdiensten.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131