II Toekomstplan voor leegstaande kerken Gehoon fersoon&y. 1 7 De Zierikzeese Havendagen gaan gelukkig wél door VIJF VRAGEN AAN HUISARTS VAN LIESHOUT Hoe zorg je dat een huisartsenpraktijk vrij blijft van het coronavirus? Dokter Noud van Lieshout van Huisartsenpraktijk Balans in Krabbendijke heeft de oplossing. Niet hij en zijn collega's, maar de patiënten dragen mondkapjes. De uitwasbare, door de plaatselijke bruidsmodezaak genaaide masker tjes moeten bij binnenkomst ver plicht worden omgedaan. Vijf vra gen over deze creatieve vinding. ,,Je kunt zelf een masker opzetten om je te beschermen in de hoop dat je die virusdruppeltjes wegfil- tert, maar ik heb omgekeerd gere deneerd. Om te voorkomen dat de lucht in de praktijk besmet raakt met besmette speeksel- en slijm- druppeltjes die uitgehoest of ge niest worden, wordt iedereen die binnenkomt verzocht een masker tje op te zetten. Na afloop leveren ze mondkapjes in. We wassen ze uit op 60 graden, dat is voldoende om het virus te doden. Daarna worden ze gestreken en herge bruikt." ,,We hebben hier een bruidszaak in Krabbendijke. Daar beschikken ze over stoffen en zijn ze gewend om op de naaimachine dingen in elkaar te zetten. Eigenaresse An toinette Zuidweg was heel bereid willig toen ik haar vrijdag bena derde. Een uur later had ze al een paar proefexemplaren en zaterdag heeft ze de rest genaaid. Het is het model van een chirurgisch mas kertje, met twee elastiekjes. Voor de stevigheid zit er ook een ba leintje in verwerkt." „Maandag zijn we er mee begon nen en bijna iedereen komt keurig met een maskertje binnen. De pa tiënten accepteren het heel mak kelijk en vinden het ook begrijpe lijk. Een enkel ouder iemand heeft het niet gelezen of snapt het niet, maar dat zijn uitzonderingen. We hebben wel besloten om in de apotheek met een spatscherm te werken, omdat donderdag al om 12 uur alle 100 maskertjes gebruikt waren en we dus snel moesten gaan wassen. Voor de apotheek werkt een spatscherm ook sneller. Het kost best wat tijd om mensen Depatiënten accepteren het heel makkelijk en vinden het ook begrijpelijk zo'n maskertje op te laten zetten. Vaak zit het eerst nog scheef." Ja, ik kan redelijk veilig werken zonder al te veel ongemak. Men sen zijn soms iets minder goed verstaanbaar, maar dat valt over het algemeen wel mee. Tijdens het normale spreekuur, waar patiën ten met klachten zoals een pijn lijke teen komen, draag ik alleenn maskertje als ik dichtbij moet ko men. Ik heb net een spreekuurtje gedaan met mensen die klachten hebben die zouden kunnen passen bij een infectie met het coronavi rus. Dan draag ik zelf ook nog een masker, handschoenen, bescher mende kleding en een bril." „Zorgcentrum Ter Weel gaat in het eigen atelier ook duizend mas kertjes maken. Ik heb ook een be richt gelezen over een ziekenhuis dat zelf mondkapjes gaat maken. De regel om alle patiënten een mondkapje te laten dragen hebben we zelf bedacht. We hebben het gedeeld in een app-groep van de Zeeuwse huisartsenposten, maar ik heb nog niet gehoord dat ande ren dit ook hebben overgenomen." Voorzitter Jaap Schot, momen teel met zijn Blauwe Engel aan het dobberen op de Grevelingen, krijgt de vraag inmiddels een paar keer per dag en hij kan ie dereen geruststellen. ,,Zoals het er naar uitziet, gaan de Havenda gen gewoon door. Het is pas in augustus. Dat is ons grote geluk. Als die ellende dan nog niet ach ter de rug is, dan weet ik het ook niet meer." De organisatie is druk bezig met de voorbereidingen. ,,Verga- deringen met de gemeente wor den afgezegd, maar wij overleg gen gewoon door. Dan maar op een afstandje. Dat gaat prima. We zijn nu druk bezig met het zoeken naar sponsoren. Dat loopt goed. Zoals altijd, kan ik wel zeggen. Onze vaste sponso ren blijven ons trouw. Daar zijn we heel blij mee. En we doen dit natuurlijk ook al 33 jaar. Dan bouw je wel wat op." Met een reuzenrad In plaats van een tent komt er een kinderplein aan de Loswal. Net als vorig jaar. ,,Met een reu zenrad en al. Dat is allemaal al vastgelegd, maar wel met een ontsnappingsclausule. Zo werkt dat nu even. Dat snappen onder nemers gelukkig ook. We zitten allemaal in hetzelfde schuitje." Ook met de horeca worden al afspraken gemaakt. ,,We gaan er allemaal voor. En we hopen voor Bru dat de Visserijdagen ook ge woon kunnen doorgaan in juli. Concert at Sea niet te vergeten. Ik denk dat iedereen in de zomer wel toe is aan een gezellig evene ment. Wijzelf niet in de laatste plaats." Eén op de drie kerkgebouwen in Zeeland wordt niet meer gebruikt voor diensten. Schouwen-Duive- land is met 44 kerken rijk bedeeld. Veel van die gebouwen zijn beeld bepalend voor de omgeving. Om leegstand en verpaupering tegen te gaan, worden de kansen, bedreigin gen en het toekomstperspectief op een rij gezet. Gemeenten die een 'kerkenvisie' opstellen kunnen beroep doen op geld van de rijksoverheid. In een aantal gevallen is dat al hard nodig, signaleert SGP-fractievoorzitter Florus van der Paauw. Met het te ruglopen van het aantal kerkbezoe kers slinken ook de inkomsten van de kerkgemeenten. Daardoor komt het onderhoud in de knel en ligt verpaupering op de loer. Schouwen-Duiveland gaat de Veel inwoners hebben toch een speciale band met een kerk, waar lief en leed is gedeeld huidige situatie van de 44 gebou wen elk afzonderlijk in beeld bren gen. Per gebouw kan vervolgens worden onderzocht wat mogelijk is op het gebied van verduurzaming (om de energiekosten te beperken), gecombineerd gebruik of een an dere bestemming. Van der Paauw haalt de Nieuwe Kerk in Zierikzee aan, als positief voorbeeld. Het historische pand wordt tegenwoordig hoofdzakelijk gebruikt voor culturele activiteiten. Maar het preekgestoelte, de kerk banken en het orgel zijn nog steeds aanwezig. Een paar keer per jaar vinden daar dan ook nog kerkdien sten plaats. ,,Als je al moet beslui ten om een kerk een andere invul ling te geven, dan wat ons betreft graag wél zo dat de hoofdfunctie intact blijft", zegt het SGP-raadslid. ,,Dus liever niet compleet verbou wen. Zeker bij de historische ge bouwen. Veel inwoners hebben toch een speciale band met een kerk, waar lief en leed is gedeeld. Kijk naar zo'n torenbrand in Hoek, hoeveel emotie dat bij mensen te weegbrengt" Het opstellen van de kerkenvisie gebeurt in nauwe samenwerking met de kerkelijke gemeenten, be woners en erfgoedorganisaties. Eind dit jaar moet duidelijk zijn hoe de vlag erbij hangt op Schouwen- Duiveland. zaterdag 28 maart 2020 Deponeer hier uw gebruikte mondkapje' hier uw """KNapj»! Arts draait de rollen om, patiënt draagt mondkap Joeri Wisse Krabbendijke Hoe bent u op dit idee gekomen? Wat voor mondkapjes zijn dat? Lisette van Gorzel helpt haar zoontje Jayden met het opzetten van een mondkapje. foto ernesta verburg Wat vinden uw patiënten van de maatregel? - Noud van Lieshout, huisarts Is het fijn voor u en uw collega's om zelf geen masker te hoeven dragen? Heeft uw initiatief al navolging gekregen? Voor wie tussen alle corona ellende graag iets positiefs wil horen en graag iets heeft om naar uit te kijken: de Zie rikzeese Havendagen gaan wél door. De organisatie zet alles op alles om er een knal lende editie van te maken. Wendy Wagenmakers Zierikzee Marcel Modde Zierkzee - Florus van der Paauw, SGP JOOSSE Accountancy Belastingzaken ACCOUNTANTS belastingadviseurs Bedrijfsadvies JOOSSE Sa'ar'sverwer'('n9 personeelsdiensten Loonadvies HR Diensten T 0118 612 774 T 0118 583 010 T 0118 592 828 WWW.JOOSSE.NL info@joosse-accountants.nl info@joossepersoneelsdiensten.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 130