De graaf beloofde het volk te helpen met voedsel en voorraad toen zijn niet vergeten. Op de huizen uit die tijd hangen groene borden met daarop de namen van de mensen die er tijdens de pest zijn gestorven. Soms heel zakelijk, soms poëtisch. Hier woonde het gezin Thorpe, dat uit negen mensen bestond. Ze overleden allemaal. Thomas Thorpe op 26 september 1665 Mary, zijn dochter, op 30 september 1665 Elizabeth, zijn vrouw, op 1 oktober 1665 Thomas, zijn zoon, op 20 december 1665 Alice, zijn dochter, op 15 april 1666 Robert en William, zijn zonen, allebei op 2 mei 1666 William en Mary Thorpe, de ouders van Thomas senior, in 1666 In het dorpsmuseum wordt de dramatische geschiedenis compact verteld. Zo zou de Zwarte Dood hier zijn gearriveerd met een baal textiel uit Londen, waar de pest al dui zenden slachtoffers had gemaakt. Besmette vlooien hebben daarna hun werk gedaan, met kleermaker George Viccars als eerste slachtoffer. Hij overleed op 7 september 1665. Nadat de ziekte een tijdje geluwd leek, laaide ze in het voorjaar van 1666 in alle hevigheid weer op. Uiteindelijk wisten twee rivaliserende priesters de bewoners er samen van te overtuigen dat er maar één juiste keuze was: een totale lockdown. In plaats van het eigen leven te redden door te vluchten, besloten ze zichzelf van de wereld af te sluiten, zodat de ziekte zich niet verder zou verspreiden naar steden als Bakewell, Manchester en Sheffield. De graaf van Derbyshire, wonend in het nabije Chatsworth House (te bezoeken), had beloofd hen te helpen met voedsel en andere voorraad. Die belofte kwam hij na. In de Eyam Tea Rooms - vier leden van het gezin Rowland bezweken er aan de pest - wordt tegenwoordig heerlijke darjee- ling geschonken en geserveerd met huis- gemaakte scones. Het is zo'n theehuis zoals je dat alleen in Engeland ziet. Met een oudere dame in de bediening die iedereen love noemt en alle tijd neemt voor een praatje. Volgens haar moet ik beslist naar de Riley Graves. Van die plek krijgt ze altijd kippenvel, hoe vaak ze er ook al is 40 geweest. Verder wil ze er niets over kwijt. ,,Ga zelf maar kijken.'' Ik wandel langs het verlaten cricketveld en de kerk waar de priesters ondanks hun verschillen - ze behoorden tot een andere stroming binnen het Angelsaksische geloof - samen optrokken. Glas-in-loodramen vertellen het verhaal van een dapper dorp. Onderweg zie ik het eenzame graf van Humphrey Merrill en de bron waarin geld werd gewassen met het idee dat ook stro mend water een zuiverende werking had. Het was een wanhopige strijd tegen een meedogenloze tegenstander. Mengsels van kruiden zouden helpen, kikkers en duiven moesten het gif uit wonden absorberen en vooral het roken van tabak werd be schouwd als een effectieve vorm van bescherming. Ook kinderen liepen in die dagen met een pijp in hun mond over straat. Een smalle verharde weg brengt me naar de rand van een weiland. Daar, midden in het groen, ligt een klein kerkhof zonder kerk, kapel of woonhuis. Er staat slechts een ronde halfhoge muur omheen. Hier begroef Elizabeth Hancock in augustus 1966 binnen één week haar man en zes kinderen. Alleen, zonder hulp. De quarantaine van Eyam zou tot november duren. Toen stierf het laatste slachtoffer en was de pest verslagen. Ik wandel terug naar het dorp dat onge veer een derde van zijn inwoners verloor en vraag me af hoe ze draad weer hebben opgepakt. In de pub Miners Arms bestel ik een pint of bitter en proost op het leven. Uit thuis Reizen Rose Cottage De reis Eyam ligt in het Peak District, tussen Sheffield en Manchester. De reis erheen gaat het gemakkelijkst met P&O Ferries van Europoort naar Hull. Door reizen kan met de auto of het open baar vervoer (circa 3,5 uur naar Buxton, aanslui tend de bus). Slapen In Eyam en Stoney Middleton is keuze uit B&B's, cottages en slapen in de pub. Adressen zijn te vinden op eyamvillage.org.uk en visitpeakdis- trict.com Eten en drinken Bij Eyam Tea Rooms aan het dorpsplein kun je terecht voor thee, koffie en huisge- maakt gebak. Het Village Green Café is een leuk adres voor lunch met sandwiches, toast en soep. The Coolstone biedt een combinatie van oud en mo dern, zowel in sfeer als gastrono mie. Voor de lief hebbers van een echte Engelse pub is er de Miners Arms. Informatie eyamvillage.org.uk eyammuseum.org. uk, visitbritain.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 120