J 'Heel vrij weekend zit er niet in, het is te druk' 'O CORONAVIRUS New York wijst Trump op 'feiten' EUWS 11 Boris Johnson niet enige in regering met corona Vanuit zijn appartement in Dow ning Street sprak Boris Johnson (55) gistermiddag het Britse volk toe in een videoboodschap. Dit keer ging het niet over het coronavirus in het algemeen, maar over de premier zelf: hij maakte bekend ziek te zijn. ,,In de afgelopen 24 uur heb ik last gekregen van milde symptomen van corona: ik heb verhoging en een hardnekkige hoest. Op advies van mijn medisch expert ben ik getest, die test was positief. Dus ik zit in zelfisolatie." Johnson benadrukte dat hij ge woon doorwerkt: ,,Met dank aan de moderne techniek kan ik commu niceren met mijn topteam. Ik blijf het gevecht tegen het coronavirus leiden." Ook greep de premier de gelegenheid aan om de Britse be volking nog eens duidelijk te ma ken dat ze zich aan de regels moe ten houden: ,,We komen hier door heen. Dat gaat lukken als we de maatregelen toepassen. Hoe effec tiever we dat doen, hoe sneller we het virus verslaan." De premier sloot af met de slogan die sinds een paar dagen overal in de regerings communicatie opduikt: blijf thuis, bescherm ons zorgsysteem en red levens. Johnson zit de komende tijd in thuisisolatie in zijn appartement. Maaltijden en belangrijke docu menten zullen voor de deur van de ambtswoning worden neergelegd. Zijn zwangere verloofde, Carrie Symonds, is niet bij hem. Zij ging al eerder op een andere plek in zelf- In de afgelopen 24 uur heb ik last gekregen van milde symptomen van corona isolatie: de Britse regering advi seerde zwangere vrouwen, 70-plus- sers en chronisch zieken drie maanden thuis te blijven en zo wei nig mogelijk sociale contacten te hebben. Collega's en politieke opponen ten waren er snel bij om de premier beterschap te wensen. Partijgenoot Mel Stride twitterde dat Johnson het juiste doet door thuis te blijven, en nog steeds 'heel erg' de leiding heeft over de regering. De interim leider van de Liberaal Democraten, Ed Davey, wenste Johnson een snelle en volledige genezing. La- bour-leider Jeremy Corbyn schreef te hopen dat de premier en zijn fa milie veilig en gezond zijn: 'Het co ronavirus raakt iedereen. Wees vei lig. Onze eigen gezondheid is af hankelijk van ons allemaal.' Westminster, het politieke hart van het Verenigd Koninkrijk, blijkt een brandhaard van het coronavi- rus. Ook de minister van Volksge zondheid, Matt Hancock, maakte gisteren bekend corona te hebben. Een aantal andere parlementariërs zit al in thuisisolatie omdat ze symptomen hebben, en eerder testte de staatssecretaris van Volks gezondheid Nadine Dorries al po sitief. Er zijn grote zorgen dat de in fectie zich verder heeft verspreid in de regering en onder de topadvi seurs. Dat zijn immers juist de mensen die het land door deze cri sis moeten leiden. Mocht Johnson zieker worden en niet meer in staat zijn te werken, dan worden zijn taken waargeno men door de minister van Buiten landse Zaken, Dominic Raab. Maar voorlopig is daar geen sprake van: de premier voelt zich goed genoeg om te werken en dus zullen de vi- deoconferentie-apps de komende tijd ook op Downing Street over uren draaien. Coronapatiënten Trump zei donderdag in een in terview op Fox News nog dat hij niet dacht dat de staat New York, die het epicentrum van de uitbraak in de VS is geworden, 30.000 be ademingsmaskers nodig had. Gou verneur Andrew Cuomo had daar om gevraagd, om coronapatiënten met luchtwegaandoeningen te kunnen behandelen. New York City telt ruim 23.000 geconstateerde besmettingen, en 365 doden bij de laatste telling. ,,Als de president zegt dat de staat New York geen 30.000 beademingsmas kers nodig heeft, met alle respect voor hem, kijkt hij niet naar de fei ten van de astronomische groei van deze crisis", zei De Blasio. ,,Als ze geen beademing hebben, zullen veel mensen het gewoon niet red den." Intussen loopt het aantal besmet tingen in het hele land in rap tempo op. Met bijna 84.000 gevallen is de Verenigde Staten nu het zwaarst getroffen land. OP DE INTENSIVE CARE mdat de families niet meer op bezoek mogen komen, hebben we van daag (vrijdag red.) een spreekuur ingelast. Mensen die willen, en zelf niet ziek zijn, worden door mijn collega's bijgepraat in een kantoorruimte naast ons zieken huis. Wat persoonlijker dan via de telefoon; je kunt iemand aankij ken, zien of de familie het begrijpt. Het zijn toch al lastige gesprekken. Op vragen als 'wanneer komt-ie naar huis toe?' moeten wij zeggen: dat duurt nog wel even. Het is ook moeilijk om ze een vooruitzicht te geven. Dit virus is zo onvoorspelbaar. De ene dag gaat het iets beter met een patiënt. Dan denk ik: nu gaat het de goede kant op. En de volgende dag verslech tert iemand weer. Onze eerste pa tiënt ligt nu zestien dagen aan de beademing. En er zijn mensen bij wie we zien dat de onderliggende ziektes verergeren. Met de familie zijn vooraf afspraken gemaakt; tot hoever gaan we? Wie minder ingewikkelde be ademing nodig heeft, ligt op de rug. Ongeveer een derde van onze coronapatiënten (er zijn nu veer tien bedden bezet) beademen we op de buik, zodat de longen meer openstaan en het lichaam het zuurstof beter binnenkrijgt. Dit is geen natuurlijke houding en kan zorgen voor zwellingen aan het gezicht. Daarom draaien we deze patiënten minimaal om de 24 uur. Een militaire oefening, die we met z'n vieren uitvoeren. De patiënt zelf slaapt en merkt hier niets van. De beademingsslang is het be langrijkste. Als die losschiet, kan het virus alle kanten opgaan. We moeten ook uiterst voorzichtig zijn met de andere slangen en dra den. Het draaien zelf doen we in drie stappen en met behulp van Een vooruitzicht geven is moeilijk. Dit virus is zo onvoorspelbaar twee lakens; we noemen het ook wel de 'pannenkoekdraai'. Zo leg gen we iemand omgedraaid op een ander bed. Gebeurde dit in een 'normale situatie' af en toe, nu is het dagelijkse kost. Intensief, want mijn collega's en ik zijn volledig ingepakt. En spannend: het gaat om heel zieke patiënten. Ik zou het hele weekend vrij zijn, maar vanwege drukte werk ik toch zaterdag. Thuis probeer ik het met mijn gezin gezellig te maken met een glaasje wijn en ganzen bord. Ik voel wel enige spanning door alle berichten over de ver wachte hausse aan ic-patiënten. We zijn goed voorbereid, maar er moeten niet te veel mensen tege lijkertijd komen." —Jamaica Vink zaterdag 28 maart 2020 GO Ook in zelfquarantaine werkt de premier door Het coronavirus treft ook de Britse regering: premier Boris Johnson en de minister van Volksgezondheid Matt Hancock zijn ziek. Suse van Kleef Rotterdam/Londen -Boris Johnson, premier Boris Johnsons zwangere verloofde zit al elders in zelfisolatie. foto epa NEW YORK De burgemeester van New York, Bill de Blasio, zegt dat president Trump de realiteit onder ogen moet zien dat het aantal gevallen van besmettin gen met het coronavirus 'astro nomisch' gaat worden. Het zie kenhuissysteem zal ongekend zwaar worden belast, zei De Blasio. De VS heeft de meeste patiënten. In Afrika begint het virus net. 100 1000 10.000 100.000 270320 BRON: JOHNS HOPKINS Michael Frank Dordrecht Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensivist op de ic van het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht en geeft dagelijks een inkijkje in zijn werk. Deel 9: 'Spreekuur voor de families'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11