PHémH ^eSkiod©f©n è'nhünyader^tieven binnen' acht s^MaaénS&ïIsgenibesfia^ Er hangt een grauwsluier over de groene heuvels en grijze muurtjes. Het geeft het Engelse Peak District de melancholische sfeer die past bij de bestemming: Eyam, het dorp dat zich in 1666 vrijwillig afsloot van de buitenwereld nadat de pest er een jaar eerder was uitgebroken. Dit besluit kostte 260 bewoners het leven, maar voorkwam dat de ziekte oversloeg naar omliggende ste den en duizenden slachtoffers zou maken. Ik volg het water van de D erwent door een mooie vallei met boerderijen en kleine dorpen. Achter de ramen van een pub brandt licht. Terwijl de rivier rechtdoor gaat, buigt mijn route af naar Stoney Middleton, een plaatsje dat bekendstaat om zijn natuur stenen huizen. Hoewel er ook een verharde weg naar Eyam bestaat, wil ik te voet over de velden. Lopend door het hoge gras gaat het lang zaam omhoog. Dit is het pad dat beide dor pen ook in de 17de eeuw met elkaar verbond. Dan ligt er plots een grote steen midden in het veld, de Boundary Stone. Dit was vier maanden lang de grens tussen de buiten wereld en Eyam, tussen leven en dood. Tijdens de zelfverkozen lockdown werden hier voedsel en voorraad neergelegd. In de zes grote gaten in de bovenkant van de kei stopten de bewoners van Eyam het geld, dat was gereinigd met azijn. Hiervan dachten de mensen dat het ontsmettend zou werken. Vanaf de Boundary Stone is er fraai uitzicht over het rollende heuvelland van het Peak District. Het pad brengt me naar het slaperige Eyam zelf. Ietwat verscholen tussen de bebouwing ligt links een graf uit de tijd van de pest, de laatste rustplaats van George Darby en zijn dochter Mary. Om de kans op besmetting te voorkomen, was het plaatse lijke kerkhof gesloten en werden mensen in de eigen tuin of in het open veld begraven. Hoe schattig de huisjes ook zijn, hoe gezellig de straten en vrolijk de tuinen, de dood hangt nog altijd in het dorp. We zijn ruim 350 jaar verder, maar de helden van y 'V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 119