1 m E A R A E E SCHRIJVER LEEST RECENSIE Kunnen we vergeven? Van Aafke Romeijn (33) verscheen eerder deze maand Leegstand, 'gedichten proza en beeld'. HET BOLWERK 'Als kind las ik al graag zware boeken' Ik lees nu Gelachen Verslonden in mijn jeugdjaren ,,Heel maf, maar als kind las ik al graag 'zware' boeken. De eerste lente is het laatste deel van een serie over een gezin uit Oost- Berlijn tussen 1918 en het einde van de Tweede Wereldoorlog. Het speelt zich hoofdzakelijk af in de kelders van een huizenblok waar meerdere families samen komen. Dankzij het inlevings vermogen van de schrijver in de twaalfjarige Anne voel je dat er ondanks alle ernst ook veel lucht in het verhaal zit.'' Het boek dat mijn leven heeft veranderd Mee op vakantie Vraag me nog eens (Signatuur, €25) is Mary Beth Keanes derde roman en werd een bestseller in Amerika. Het verhaal speelt zich afin een saaie buitenwijk van New York en begint in de jaren 70. De Gleesons en de Stanhopes komen naast elkaar te wonen als ze de binnenstad uit trekken. De mannen zijn politieagent. Mevrouw Gleeson, alleen thuis met de kinderen, kijkt uit naar een vriendin, maar Anne Stanhope wijst de vriendschap af. Al snel voel je dat er met Anne meer aan de hand is; ze heeft een miskraam gehad en de kinderen van de Gleesons werken haar op de ze nuwen. Uiteindelijk krijgen de Stanhopes een zoontje, Peter, maar het verschil tussen de fa milies lijkt onoverbrugbaar. Vanachter de gordijnen gluurt Anne naar haar spelende zoon tje in de tuin van de buurmeis jes. Steeds vaker blijft zij over dag in bed, Peters vader zet het op een drinken. De verhouding tussen de buren escaleert door een schietincident. De toe komst van beide gezinnen lijkt totaal aan diggelen te liggen. Het verhaal toont de zwaarte van een tijd waarin werd ge zwegen over problemen als depressie, alcoholisme en verwaarlozing. Keane schrijft zonder oordeel, liever stelt ze vragen als: hoe verder te leven? Hoe te vergeven? Peter wordt verliefd op de jongste dochter van de Gleesons. Heeft een liefde onder deze omstandig heden een eerlijke kans? Keanes schrijfstijl is nooit pretentieus, maar wel zorgvuldig en over tuigend. —Maaike Lange TEKST PETER SIERKSMA FOTO JAN VAN EIJNDHOVEN Het bolwerk Matilda Gustavsson ,,Ik heb het net uit en ben er nog stil van. Het gaat over de jaren lange corruptie en het MeToo- schandaal binnen de Zweedse Academie, zeg maar het Nobel prijscomité voor literatuur. Het boek van journalist Matilda Gus tavsson, die de zaak zelf ontdekte, leest als een roman. Steeds als je denkt 'erger en smeriger kan niet', haalt ze nieuwe feiten boven water die de situatie nog ondraaglijker maken. Wat ik ook beklemmend vind is het feit dat het culturele klimaat in Zweden - anders dan in de VS - best vergelijkbaar is met Nederland. Dat je steeds denkt: zou zoiets nou ook hier...?" Politicus zonder partij Menno ter Braak ,,Een prachtig essay over de zin van het leven én de zin van poli tiek, met Ter Braaks kenmerkende donkere humor: 'De omslachtigste vorm van dood-zijn is het levens proces van de mens.''' Leo Tolstoj Oorlog en vr De eerste lente Klaus Kordon Karakter F. Bordewijk ,,Ik heb het al wel twintig keer gelezen, en elke keer ontdek ik wat nieuws. Toen ik vijftien was werd ik vooral gegrepen door het onmogelijke liefdes verhaal van Katadreuffe. Het idee dat iemand zichzelf be wust de liefde ontzegt omdat het zijn idealen in de weg zou staan - dat kon ik mij niet voor stellen. Tijdens mijn studie Ne derlands werd ik getroffen door de stijl en de laatste keer was het de vader-zoonverhouding die me bezighield. Geen boek dat mijn leven en eigen werk zo heeft beïnvloed. Zo rijk!'' Oorlog en vrede Leo Tolstoj ,,Ik lees graag klassiekers, maar heb tijd nodig om er echt in te duiken. Dus bewaar ik ze graag voor de vakantie. Dit keer was ik van plan om Oorlog en vrede mee te nemen, maar aangezien het openbare leven nu toch stil ligt, ga ik er maar meteen aan beginnen!'' LITERATUUR Mary Beth Keane Vraag me nog eens ZATERDAG 28 MAART 2020 37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 117