'Ik had dit boek niet eerder met zoveel diepgang kunnen schrijven' RECENSIE Waar liggen de kaboutervallen? maar om één ding: ik wilde weten waar ik vandaan kwam. Niet voor niks zijn programma's als Spoorloos of DNA Onbekend zo geliefd, zegt ze. ,,Ik ben ervan overtuigd dat je familie invloed heeft op wie je bent en hoe je wordt. En vooral op wie je wilt zijn. Fijne familiewaarden kunnen je voeden. Aan de andere kant: er zijn natuurlijk ook ver wachtingen en tradities die je minder aan spreken. Pas als je je hele geschiedenis kent, het volledige plaatje ziet, kun je beslissen wat je mee wilt nemen en wat je los wilt laten. Het gaat erom dat je die keuze hebt.'' Ze zegt dat ze al op haar 20ste wist dat ze dit boek wilde schrijven. Toch was ze bijna drie decennia medisch jurist voordat ze de knoop doorhakte - ,,ik was klaar met die wereld, wilde creatiever bezig zijn'' - en besloot fulltime schrijfster te worden. ,,Het was het goede moment. Niet eerder had ik dit boek met zoveel liefde, diepgang en nuance kunnen schrijven. Daar is levens ervaring voor nodig. Door en voor mijn werk had ik een aanzienlijk aantal publica ties in vaktijdschriften en als jurist leerde ik hoe ik mij heel precies kon uitdrukken. Daar heb ik voor de roman veel aan gehad.'' Viktor verschijnt behalve in Nederland ook in Zwitserland, Duitsland en Oosten rijk. Tot verrassing van Fanto werd haar debuut nog voordat ze het af had verkocht aan die landen. Opmerkelijk, die belang stelling. Haar analyse: ,,Ik snijd een aantal relatief nieuwe onderwerpen aan. Over Joodse zelfhaat en -verloochening zijn eerder verhalen verteld, maar ik laat van binnenuit zien wat die schaamte teweeg brengt, hoe gevoelig dit ligt en waar dit vandaan komt. Ook geef ik een inkijkje in de wereld van de orthodoxie: hoe werkt dat met het aanmelden en hoe wordt er naar een nieuweling gekeken?'' Ze veranderde haar voornaam van Geer- truide in Judith en ze draagt een kettinkje met een subtiele davidster. ,,Maar verder zie je niet aan mij dat ik Joods ben. Ik leid geen vroom of orthodox leven, ik heb ook geen koosjere keuken. Ik ben vooral vanbinnen een Joodse vrouw, die richtlijnen in acht neemt als anderen geen kwaad doen, om kijken naar medemensen en liefdadigheid. Ik heb dit boek geschreven om mijn voor ouders en hun naasten te eren. En ook van wege de boodschap: verbreek de keten met hen niet, maar herstel die juist. Tegelijker tijd houd ik mijn lezers een spiegel voor: kijk eens naar je familie en bedenk dan hoe goed je iedereen werkelijk kent.'' Ondanks het verleden van Wenen en het nog altijd heersende zwijgen, houdt Fanto van de Oostenrijkse hoofdstad. Ofbeter: van de mensen die zij er ontmoet. ,,Toen ik op zoek ging naar het automerk waarmee Viktor de pui van Café Landtmann had kunnen rammen, belandde ik bij een klein privémuseum met klassiekers. Ik kon de in gang niet vinden en liep daarom een trap af, naar een kelder. Plotseling keek ik recht in de loop van een revolver. Ik schrok me gek. De eigenaar bleek zo vaak overvallen dat hij het wapen altijd binnen handbereik had. We raakten aan de praat en we kunnen het inmiddels zo goed met elkaar vinden dat we elke keer dat ik in de stad ben ergens lunchen. En Viktors auto? Dat zou heel goed een Talbot geweest kunnen zijn, ver telde hij mij. Ik dacht aan MèjH a een Mercedes Benz, maar M dat was in die tijd alleen %~lÊÏ voor de zeer rijken- Dus in W mÊ mijn boek rijdt Viktor een B Talbot uit 1926 aan gort." Weet je wel hoe moeilijk het is om mets te doen? Niet te doen gewoon, ontdekken Lieke en haar vriendinnen. Om deze club draait het in De bende van Lieke (7+; Querido, €17, 50): 31 kleine, alledaagse verhaaltjes vol gekkigheid en stof tot nadenken. Lieke is een nogal bazig typje, maar nou ja zeg! Het is haar bende. Gelukkig krijgt ze weer woord genoeg. Van Sara, over wie Lieke dan weer zegt dat die 'altijd alles beter weet', en van Amira, die constant aan het jongleren is, en van Lotte met haar eeuwige Donald Duck; en anders wel van Yara en Mila of van Evi. Van Liv niet, die is nog te klein. Dus passen ze om de beurt de regels aan van stand- in-de-mand. Synchroondromen, kan dat? En waar liggen de kabouter- vallen die Lieke van haar moe der moet gaan kopen? En weet je wat trouwens ook lastig is? Een cadeautje uitzoeken voor een jóngen. Taalvirtuoos Robbert-Jan Henkes heeft als schrijver en vertaler al een hele literatuur lijst geproduceerd. Hij vormt samen met Erik Bindervoet een illuster literair duo, dat op geheel eigen wijze onder meer Shakespeare, James Joyce en Woody Allen vertaalde, plus alle liedjes van The Beatles en Bob Dylan. Tekenaar Aart Clerkx maakte furore met alternatieve strips, maar blijkt ook prima een lollig kinderboek te kunnen illustreren (alleen die snottebel van Liv, die kan beter). 36 Lezen Viktor verschijnt bij Ambo Anthos (€25). JEUGD Robbert-Jan Henkes De bende van Lieke —Annet de Groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 116