'Wenen is een bruisende stad, maar het is ook de stad van het grote zwijgen' schappen en gezinsrituelen - na het eten luisteren de Rosenbaums steevast naar Bach, Beethoven en Mahler - schetst Fanto een schijnbaar ongecompliceerd bestaan met de statige stad als decor. Die zorgeloosheid verdampt als het nazi- net zich sluit, waardoor onvermoede eigen schappen in Viktor worden aangeboord. Fanto smelt deze gebeurtenissen op verras sende wijze samen met de recente zoek tocht naar haar Joodse roots van de Nij meegse studente Geertje Rosenbaum. Zij ontdekt tijdens deze jacht een onwaar schijnlijk familiegeheim. Na een wandeling langs diverse locaties uit haar boek, vertelt Judith Fanto verder in hotel Regina. Het monumentale pand fun geerde tijdens de Tweede Wereldoorlog als hoofdkwartier van de SS-staf. ,,Wenen anno 2020 is een heel bruisende stad, maar het is ook de stad van het grote zwijgen. Dit hotel bijvoorbeeld zou kunnen laten weten: hier werd in de oorlog de nazi-top ondergebracht, maar geen woord daarover op de website. Oostenrijk doet nog steeds alsof het het eerste slachtoffer van nazi- Duitsland was, terwijl Hitler hier in 1938 juichend werd binnengehaald. Maar men praat hier niet over die periode.'' In haar eigen familie stuitte Fanto, evenals personage Geertje, op een soortgelijk zwij gen. ,,Rond de Joodse identiteit heerste vooral ongemak. Veel dingen werden niet gezegd en bepaalde woorden waren verbo den vanwege associatie met vervolging. 'Transport' was 'vervoer'. En als ik vroeg naar overleden familieleden, kreeg ik altijd in bedekte termen antwoord: tante Laura, die leeft niet meer. In plaats van: zij is in de oorlog vermoord. Bijna de hele tak van de familie in Wenen is uitgeroeid. Van een Joodse opvoeding was geen sprake bij mij thuis. Integendeel: het was niet oké om Joods te zijn. Een soort afkeer van en angst voor de eigen komaf.'' Die houding ontketende in Judith Fanto juist de drang om te onderzoeken hoe de vork in de steel zat. Omdat ze in haar eigen familie niet verder kwam, ging ze op jonge leeftijd op andere plekken op zoek naar informatie. Ze verslond boeken over het Jodendom in het algemeen en de Holocaust in het bijzonder. En net als Geertje - Viktor is deels autobiografisch - meldde zij zich als tiener aan bij een Joodse gemeente. „Vrijzinnig, orthodox? Ik had geen idee, ik kende de verschillen niet. Het ging mij Total loss Judiths oudoom parkeerde ooit een auto tegen de pui van Café Landtmann. ZATERDAG 28 MAART 2020 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 115