Iedere morgen, er voor gaan Ook al sta ik soms alleen, ik sla mijn armen om de wereld heen Dus maakmje geen zorgen om mijn tranen Want ik kan echt niet meer stuk, En mijn tranen zijn de tranen van geluk GUS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden om de beurt teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven, al dan niet met hulp van de wetenschap, antwoorden op vragen die die nummers oproepen. Tekst uit Tranen van geluk van Paul de Leeuw We huilen omdat we verdrietig zijn, omdat we pijn ervaren, of omdat we uien snijden. Maar waarom huilen we als we gelukkig zijn? Er zijn talloze liederen gezongen over tra nen Bloed, zweet en tranen; Huilen is voor jou te laat; Koele tranen, Droog je tranen, enz). Ook voor wetenschappers blijft het een buiten gewoon boeiend onderwerp. Zo weten we inmiddels dat de mens het enige dier op aarde is dat huilt om emotionele redenen. Gemiste kans voor de dieren, de meesten van hen heb ben veel meer redenen om een potje te janken dan wij. Stelt u zich eens voor: legbatterijen vol grienende kippen, stallen vol wenende varkens en oerwouden met her en der een jankende oerang-oetan. Knappe vent die zich dan nog waagt aan een malse kippenbout. Huilen is dus op zich al een uniek feno meen, en dan bestaat er nog eens het para doxale 'huilen van geluk', waarover Paul de leeuw zingt: Dus maak je geen zorgen om mijn tranen Want ik kan echt niet meer stukEn mijn tranen zijn de tranen van geluk. Waarom zouden we janken als we gelukkig zijn? Om die vraag te beantwoorden moeten we eerst de tranen van verdriet onder de loep nemen. Die hebben voornamelijk een sig naalfunctie. Ik vind het al mijn hele leven bui tengewoon vervelend als er tijdens een ver hitte discussie opeens tranen biggelen over de wangen van mijn partner. Want huilen is de troef van de natuur. Tranen ontwapenen en smelten felheid en furie om in compassie en meelij. De discussie is voorbij en wie de afwas moest doen, doet er opeens niet meer toe. Dit gevoel van kwetsbaarheid is volgens wetenschappers ook een van de oorzaken waarom we huilen van geluk. Ga maar na, als u huilt van geluk bent u waarschijnlijk net zo weerloos als wanneer u intens verdrietig bent: u kunt niets anders doen dan u over geven aan uw waterlanders. Daarmee geeft u een signaal aan uw omstanders: ik ben kwetsbaar, steun me, val me niet aan. Want ondanks dat deze vreugdetranen eigenlijk heel gaaf zijn - ze intensiveren het geluk - willen we op zo'n moment niet dat onze naasten voor onze neus staan te juichen of op een vuvuzela staan te blazen om deze geluksclimax te vieren. Het voornaamste wat we willen is een knuffel, een arm om ons heen, bescherming. Verder bestaan er in de wetenschap ver schillende theorieën over TOJ (Tears of Joy). Volgens pyscholoog Oriana Aragon van de Yale Universiteit helpen ze om onze emotio nele balans te herstellen, zodat we sneller de controle terugkrijgen over onze emoties. Andere wetenschappers beweren weer dat ons brein het verschil tussen verdriet en geluk niet altijd even goed begrijpt en daarom deze 'oxymoronische' signalen afgeeft. Hoe ingewikkeld het onderzoek naar tears of Joy, vreugdetranen, ook is, het fenomeen is wereldwijd bekend en geliefd. De 'tranen- van-het-lachen-smiley' is momenteel wereldwijd de meest gebruikte emoji. De digitale tranen van geluk vloeien dus in elk geval rijkelijk. Ik hoop van ganser harte dat dit voor u ook geldt in de echte wereld. Pieter Hulst Volgende week vraag Gijs Groenteman zich af hoe het komt dat de mens zich kan vervelen. In tranen zitten natuurlijke pijnstillers (leu-enkephalin en endorfine). Handig als u met uw blote kakkies op een legoblokje bent gaan staan. Vrouwen huilen gemiddeld vaker én langer dan man nen. Per jaar huilen vrou wen tussen de 30 en 64 keer, mannen doen dat tussen de 6 en 17 keer. Dit kan gedeeltelijk worden verklaard doordat mannen meer testosteron hebben. Uit onder zoek van hoogleraar emoties en welbevinden Ad Vinger- hoets blijken mannen en vrouwen in rijke landen vaker te huilen dan men sen in arme landen. Uit het onderzoek van Vingerhoets blijkt ook dat ze in Scandinavië meer huilen dan in de landen rond de Mid dellandse Zee. Verklaring: je tranen laat je veelal binnenshuis de vrije loop en Zuid Europeanen leven veel meer buiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 112