Ill U-" Zo, de J Ir auteursfoto Jl heb ik in eik geval. m Nu het boek TffTtw. nog/ ^ffj crisis, wil je alles wat je hebt geschreven op gezette tijden het allerliefst deleten, moet je zo'n saaie literatuurlijst bijhouden en wil je - boven alles - dat mensen er niet steeds naar vragen. 'Ik ben ermee bezig', luidde mijn ietwat onderkoelde en afgemeten ant woord als mensen zo aardig waren om te informeren naar mijn schrijfproces Dat mijn boek zo'n persoonlijk thema belicht, maakte het er natuurlijk niet mak kelijker op. Tijdens het schrijven werd ik regelmatig overvallen door vlagen van on zekerheid, bijna grenzend aan paniek, waarna ik tijdelijk geen letter meer op papier kreeg. Wie ben ik nou helemaal? Waarom zou iemand dit willen lezen? Waar ben ik mee bézig? Hoort er allemaal bij, verzekerden col lega-schrijvers me. „Schrijven is eigenlijk vreselijk'', vertrouwde een schrijvende kennis met enkele boeken op haar naam me onlangs toe, op een boekpresentatie. Als schrijven met zoveel angst, onzeker heid en zelfkwelling gepaard gaat, waarom koesteren dan zoveel mensen de wens om een boek te schrijven, vraagt filosoof, schrijver en dichter Jannah Loontjens zich terecht af in haar boek Mijn leven is mooier dan literatuur, waarin ze verschillende aspecten van het schrijverschap beschouwt. Schrijven is een manier om je sporen na te laten, geeft Loontjens als mogelijke ver klaring. En het bevredigt de algemene zucht naar aandacht en roem. Bovendien, merkt ze met enig sarcasme op, tillen we onze dagelijkse beslommeringen naar een hoger niveau door er verhalen van te maken die we vervolgens bij voorkeur met zoveel mogelijk mensen delen. 'Ben je gefrustreerd of heb je een trauma? Verwerk het in een roman! Een schokkende ervaring op je werk? Schrijf een handboek voor op de werkvloer!' Verwonderlijk is het niet dat schrijfcur sussen en -retraites in het buitenland zo populair zijn, en dat naar verluidt ruim een miljoen Nederlanders aan creatief schrijven doen, althans, volgens het Landelijk Ken nisinstituut Cultuureducatie en Amateur kunst. Hoewel enige ijdelheid mij als journalist en als schrijver niet vreemd is, dat durf ik best toe te geven, is een verlangen naar erkenning of zichtbaarheid nooit een pri maire drijfveer geweest. Schrijven is voor mij vooral een manier om vat te krijgen op de werkelijkheid, een verwoede poging om het leven zelf- waar in de willekeur nu eenmaal overheerst - toch nog enige betekenis te geven. We tell ourselves stories in order to live, we vertellen elkaar verhalen om te leven, luidt de beroemdste zin uit het oeuvre van de Amerikaanse journalist, essayist en schrij ver Joan Didion. Ik snap precies wat ze daar mee bedoelt: zonder verhalen lukt het niet. Hoewel dit artikel wellicht anders doet vermoeden, is schrijven niet alléén maar kommer en kwel. Als de zinnen moeiteloos uit mijn vingers vloeien, ik vol inspiratie zit én ik geen stunt- en vliegwerk hoef uit te halen op zoek naar een wifi-netwerk, kan ik me niets anders voorstellen dat mij meer voldoening geeft. En nu niet gaan vragen hoe het momen teel met mijn boek is. Ik ben ermee bezig. Het boek van Gijs van der Sanden komt naar verwachting in het najaar van 2020 uit bij uitgeverij Ambo Anthos. Over een titel wordt nog nagedacht. ZATERDAG 28 MAART 2020 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 111