We zien BN'ers soms vaker dan onze familie, vrienden en buren Lm Er zijn weinig mensen met wie we zo'n haat-liefdeverhouding hebben als met Bekende Nederlanders. We zetten ze op een voetstuk, aanbidden ze, zijn jaloers op hun goedbetaalde, glamoureuze leventjes in de spotlights en dichten ze bovenmenselijke eigenschappen toe. Maar o wee als ze een faux pas begaan. Dan vallen ze hard, heel hard en zijn de toorn en het leedvermaak navenant. Denk aan Humberto, Marco, Bridget - zij kunnen erover meepraten. Waar komt die collectieve fascinatie voor BN'ers toch vandaan? Kijk naar de gezich ten op deze pagina's. Ze ogen vertrouwd. Minstens zo vertrouwd als die van de buren, collega's en onze beste vrienden. Misschien zelfs vertrouwder. Onze beste vrienden zien we niet elke dag, onze buren kennen we minder goed dan pakweg dertig jaar geleden en door de ontzuiling, ontker kelijking en individualisering van onze maatschappij is onze sociale kring kleiner geworden. BN'ers - een term die eind vorige eeuw gemeengoed werd door BNN-oprichter Bart de Graaff- zijn er daarentegen altijd en overal, met dank aan de moderne techniek. Als ze niet in het zoveelste tv-programma verschijnen, hebben ze wel een eigen YouTubekanaal waar ze ons stap voor stap op de hoogte houden van hun leven. Omdat BN'ers deel zijn van ons dagelijks leven, krijgen we een band met ze. Vergelijk het maar weer met de buren of met vrien den. Van hen willen we ook weten of ze verliefd zijn, trouwen, een kind krijgen, scheiden, ziek of failliet zijn. En ook over hen hebben we een mening als ze een mis stap begaan. Daarover roddelen schept een band, biedt de kans om onze eigen morele grenzen te herijken en doet ons beseffen hoe blij we zijn met ons eigen burgerlijke boerenlullenbestaan buiten de schijnwer pers. Professor Erik Scherder vertelde onlangs in Jinek dat de jaloezie die we voelen voor BN'ers in hetzelfde deel van onze hersenen zit als waar we pijn ervaren. En dat wij een goed gevoel krijgen als het slecht met hen gaat. Zo, durf dan nog maar eens te beken nen dat je graag naar RTL Boulevard kijkt. Toch hoeft de fascinatie niet per se nega tief te zijn. Genoeg mensen putten er kracht uit als een BN'er een affaire, echtscheiding, ontslag of ziekte te boven komt. Als hij of zij het kan, moet het jou ook lukken. De ongemakkelijke waarheid is dat wij BN'ers net zo hard nodig hebben als zij ons. «jÉsa^9l Angela de Jong V.l.n.r. met de klok mee: Thierry Baudet, Martien Meiland, Louis van Gaal, Arjen Lubach, Humberto Tan en Jeroen Pauw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 107