'Het is heel onveilig voor een kind om zijn vader te moeten uitgummen' ,,Ze voelen zich slachtoffer van de ex- partner, maar ook van het systeem'', zegt Herman de Groot. ,,Bij een vechtscheiding richten hulpverleners zich in eerste instan tie op wat ze noemen 'rust creëren voor het kind'. Ze durven niet hard op te treden als een ouder zich aan de omgangsregeling onttrekt, uit angst dat ze daarmee het belang van het kind schaden. Maar je beschadigt het juist door niets te doen.'' Een kind is van nature loyaal aan beide ouders, legt de therapeut uit. Uit zichzelf heeft het nooit het idee dat vader - of moe der - een soort monster is. ,,Als je moeder je dat continu inprent, moet je je beeld van de werkelijkheid aanpassen. Je moet op zoek naar bewijzen dat zij gelijk heeft, leuke herinneringen aan vader uitgummen en uiteindelijk zelf situaties creëren waarin hij in een kwaad daglicht komt te staan. Al les om te legitimeren dat vader niet deugt. Dat is onnatuurlijk gedrag voor een kind. Het kost hem veel energie, veroorzaakt grote innerlijke onrust en is al met al heel onveilig.'' Reinders herkent het patroon: zijn zoon is hem onlangs persoonlijk komen vertellen dat hij zijn achternaam verandert in die van zijn moeder, vanwege al het onrecht dat hij zijn ex zou hebben aangedaan. ,,Toen is er bij mij iets stukgegaan. Ik ben er dagen ziek van geweest. Mijn zoon doet het voorko men alsof ik nooit van hem heb gehouden. Dat doet me vreselijk veel verdriet, maar hij kan er niets aan doen. Het wordt hem alle maal wijsgemaakt.'' Kinderen die door een van de ouders worden gebrainwasht kunnen verschrikke lijke dingen zeggen, weet Herman de Groot. In haar praktijk ziet ze de lelijkste appjes voorbijkomen. ,,Ik houd de verstoten ouder altijd voor: dit is mét het kind zelf. Het is ziek gemaakt door de andere ouder, die niet in staat is het belang van het kind boven dat van zichzelf te plaatsen en die oorlog voert over diens rug.'' Kindermishandeling wordt ouderversto ting dan ook wel genoemd. Een kind wordt immers gedwongen 50 procent van zichzelf te ontkennen, wat kan leiden tot een hevige identiteitscrisis en later zelfs problemen als verslaving en het niet kunnen aangaan van gezonde relaties. Ook de gemeden ouder raakt zichzelf kwijt. Uit angst zijn kind helemaal niet meer te zien, bhjft diegene zich maar voegen naar de grillen van de verstotende ex. Daardoor verliest hij steeds meer het vertrouwen in zichzelf als ouder. ,,Voor mij is het constant op eieren lo pen'', beaamt Damhuis. ,,Als onze dochters bij mij zijn, durf ik niet eens meer tegen ze te zeggen dat ik ze mis. Zij interpreteren dat als een steek onder water naar hun moeder, en dat wil ik ze niet aandoen.'' Open en ontspannen zijn de bezoekjes dus geens zins, ook omdat Damhuis door het verwa terende contact steeds minder meekrijgt wat ze bezighoudt. Van de informatieplicht die ex-partners naar elkaar hebben over de kinderen, komt in de praktijk weinig terecht. ,,Als ze op zwemles gaan, wie hun vrien dinnen zijn, óf en zo ja wanneer ze trakte ren met hun verjaardag, wie de tandarts is: ik word niet op de hoogte gehouden. Mijn dochters durven ook niet meer vrijuit te spreken. Ze krijgen thuis het signaal dat ik ze wil 'uithoren' en geven ontwijkende antwoorden. Doordat ik ooit al zitting had genomen in de ouderraad, kom ik gelukkig nog een paar dingen te weten. Dat mijn jongste op schoolreisje van de hoogste glij- baan ging, bijvoorbeeld, iets wat ze daar voor te eng vond.'' Damhuis voelt zich steeds minder de vader die hij zo graag wil zijn. ,,Ik wil geen pretparkpapa zijn, een vader bij wie het altijd maar leuk is, maar een volwaardige opvoeder die grenzen stelt, die zijn kinde ren leert dat 'nee' ook een antwoord is. Daar heb ik nu geen enkele ruimte voor.'' Ook Reinders voelt zich als vader incom pleet, uitgesloten als hij is van elke beslis sing over zijn zoon. Het pijnlijkst is het totale ontbreken van contact. ,,Ik heb zijn telefoonnummer niet, zijn e-mail niet en ik durf geen kaartjes meer te sturen. Op zijn verjaardag post ik maar een foto van hem op Facebook. 'Gefeliciteerd, ik ben trots op je', zet ik er dan bij. Het is klote, maar meer kan ik niet doen. Ik heb weinig hoop dat de situatie nog verandert.'' Van advocaten en hulpverleners kregen Reinders en Damhuis te horen dat ze geduld moesten hebben. 'Geef je kinderen wat ruimte, ze komen vanzelf bij je terug.' Maar de kans daarop wordt kleiner naar mate de verstoting langer duurt, ziet Her man de Groot. Daarom is het zaak direct in te grijpen als de signalen er zijn. ,,De verstoten ouder kan dat doen door op zijn strepen te staan'', zegt ze. ,,Hoezo bepaalt je ex opeens dat jullie kind met kerst nog maar een middagje mag komen? Hij of zij is toch niet de rechter? Je kunt gewoon zeggen dat je daarmee niet akkoord gaat, dat je je kind volgens afspraak pas de volgende dag komt terugbrengen. Vaak durven mensen dat niet; uit angst om de ex tegen de haren in te strijken, blijven ze zich aanpassen. Dat werkt averechts. Het maakt je positie alleen maar zwakker.'' Degene die verstoten wordt heeft zelf een verantwoordelijkheid in het proces, maar ook rechters moeten een grotere rol pakken, vindt Herman de Groot. „Sancties voor de niet-meewerkende vader of moeder moe ten strenger worden gehandhaafd en het systeem zou het moeten aandurven het kind met zekere dwang naar de andere ouder te brengen. Daarbij is het belangrijk dat de verstoten vader of moeder middels coaching weer wordt bekrachtigd in zijn of haar ouderschap, zodat diegene het zelfvertrouwen als opvoeder terugkrijgt. Want het doet van alles met je als je kind je afwijst.'' ZATERDAG 28 MAART 2020 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 103