CORONAVIRUS I 9 n De arts had wéér die beschermende kleding aan. Toen had ik direct iets van: dit is niet goed vrijdag 27 maart 2020 links te laten liggen om zo niets mee te krijgen van wat er allemaal over mij ge zegd werd. Ik heb later nog wel een paar dingen teruggekeken en -gelezen. Ie dereen had een mening, maar die was op niets gestoeld. Ik snap die bezorgd heid - waar is hij allemaal geweest? - best, maar ik hoorde verhalen over cafés waar we écht niet binnen zijn geweest." De GGD start nog diezelfde avond met het contactonderzoek, de feiten dus. Boons levert met hulp van zijn vrouw een lijst aan waarop misschien wel honderd namen staan. Die zijn alle maal gebeld met de vraag om twee keer per dag hun temperatuur op te meten. ,,Daar heb ik wel even over ingezeten. Gelukkig is er van hen, bijvoorbeeld alle mensen met wie ik carnaval heb ge vierd, niemand positief gebleken." Een schuldgevoel heeft hem nooit be kropen. ,,Ik kan hier gewoon niks aan doen. Het had iedereen kunnen overko men. Ik ben echt niet naar Italië gegaan om het virus op te halen, heb geen ge varen opgezocht. Ik weet zeker dat ik niet de eerste ben in Nederland. Ja, wel de eerste bij wie het virus is vastgesteld, maar er moeten anderen zijn geweest die het zelf niet hebben geweten." VRIJDAG 28 FEBRUARI Wa^r kan ik het toch hebben opgelo pen, vraagt Boons zichzelf af. Was het op de beurs? Een van de hotels? De huurauto? De bus naar het vliegtuig? Tijdens de terugreis misschien wel 'van die vervelende Italiaan' die naast 'm zat? Hij weet het gewoon niet. En hij zal het ook nooit weten. De telefoon blijft ondertussen maar overgaan. Radiostations, kranten, nieuwsrubrieken op tv; allemaal heb ben ze hem op weten te sporen. Onbe kende nummers neemt hij uit voorzorg niet op. ,,Rond 11.30 uur hoorde ik van de verzorgster dat minister Bruins me wilde bellen. Ik zei: dat is goed, maar ik ken zijn nummer niet. Dus dan neem ik niet op." Uiteindelijk spreken ze af dat hij pre cies om 12.00 uur uur belt. ,,En dat was ook zo. We hebben een paar minuten zitten kletsen. Hij vroeg hoe het ging, was heel belangstellend. Vorige week woensdag heb ik hem nog een appje ge stuurd. Ik wilde laten weten dat het goed ging en hem een hart onder de riem steken. Hij reageerde vrijwel met een. Ik vond het heel sneu dat het die avond misging (Bruins werd onwel in de Tweede Kamer en trad een dag later af, red.). Je voelt toch een band, ondanks dat ik hem niet kende. Die man heeft zó hard gewerkt." Later die vrijdagmiddag bereikt Boons het nieuws van de tweede coro nabesmetting in Nederland, een vrouw uit Diemen. Hij zegt het nu maar heel eerlijk: ,,Mijn eerste reactie was: jam mer voor die mevrouw, maar dan is de aandacht in elk geval verdeeld. Na een paar dagen was ik door alle nieuwe ge vallen helemaal niet meer in beeld, dat voelde prettig." ZATERDAG 29 FEBRUARI De testuitslagen van directe familiele den zijn bekend. Degene die ook be smet blijken met het coronavirus, zijn op woensdag - toen Boons al klachten had - in (nauw) contact met hem ge weest: vrouw, broer, jongste dochter en een vriendin van haar. Andere familie leden, zoals zoon Job, dochter Lisa en hun partners, ontspringen de dans. Uit gerekend op het moment dat de resul taten binnenkomen, beleeft Boons zijn allerzwaarste momenten. ,,Ik was vrijdag redelijk goed opge knapt. Bijna koortsvrij, alleen nog een beetje hees eigenlijk. Maar toen ik za terdagochtend wakker werd, voelde ik me slecht. Ik was duizelig en werd steeds misselijker. Ik belde en binnen vijf seconden stond de verpleegster aan m'n bed. Ze zag meteen: het is echt mis. Na een paar minuten stond er vijf, zes man om me heen. M'n hartslag zakte weg, volgens mij onder de 40, m'n bloeddruk ook. Ze moesten me beade men en er werd een paar liter vocht toe gediend. Daar knapte ik wel weer van op. Naderhand heb ik wel een paar keer gedacht: ben blij dat ik in het zieken huis lig. De zorg was heel goed. De ver pleging, de artsen, de huishoudelijke dienst; niets dan lof voor hen allemaal. Je kon duidelijk zien dat ze heel erg be- zig waren om het goede te willen doen. Ze moesten echt aan bepaalde dingen nog wennen, dat zag je. Er was heel veel onderling overleg: hoe doen we dit, hoe doen we dat?" ZONDAG 1 MAART Boons voelt zich steeds een beetje beter. Hij kijkt televisie, is druk met z'n tele foon, ziet alleen ziekenhuispersoneel. Hij ligt in een normale kamer, met eigen douche en toilet. Belangrijk verschil is de isolatiesluis bij de deur. ,,En ik had een mooi uitzicht op de A58." MAANDAG 2 MAART Voorzichtig begint Boons te denken aan thuiskomst. Kan het misschien morgen al? Het wordt zelfs diezelfde avond nog. ,,Ik was ruim twee dagen koortsvrij." Opnieuw in de ambulance, deze keer voor een genoeglijk enkeltje Loon op Zand. Naar huis, naar vrouw Marjory en jongste dochter Evy. Geluk bij een onge luk: omdat ook zij besmet zijn, kunnen ze met z'n drieën vrij door het huis lo pen. Maar dat is het dan ook. De klach ten van vrouw en dochter zijn vrij mild, maar buiten is de komende 2,5 week nog verboden terrein. Thuisquarantaine bij de familie Boons: heel veel puzzelen, heel veel sla pen, bijkomen van die heftige zieken- huisweek. ,,Het was ook hartverwar mend. Familie, vrienden en buren de den de boodschappen. Kletsen deden we door het dichte keukenraam. Als ze weg waren, pakten we de boodschap pen. Het was een heel aparte tijd. We zijn heel hecht geweest met het gezin. Maar we hadden ook veel steun aan an deren." Burgemeester Hanne van Aart in het bijzonder, zegt Boons. ,,Die is er echt de hele periode voor ons geweest. Niet al leen voor mij, maar ook voor mijn vrouw en kinderen toen ik in het zie kenhuis lag. Deze week kwam ze nog de groeten van de koning overbrengen (na zijn bezoek aan Tilburg, red.). Bijzonder hè." Na ruim twee weken thuisisolatie mag eindelijk de voordeur weer open. Maar ziet de wereld er heel anders uit. Een dagelijks leven gedomineerd door corona. ,,Eerst mocht ik niet naar buiten. Nu mag het en is er niets meer te doen." De eerste dagen kan Boons zich nog wel enigszins vrij bewegen. Hij kiest er voor om zijn boodschappen buiten het dorp te doen. ,,Er zijn twee soorten ont moetingen: mensen die alles van je wil len weten - en daar had ik niet altijd zin in - en mensen die je aankijken en den ken dat je een melaatse bent. Je ziet ze denken: o, dat is d'n dieje. Dat is onge makkelijk. Je zou het liefst van de daken schreeuwen: ik heb niks meer, ben schoon en klaar. Op een gegeven mo ment had ik genoeg zelfvertrouwen en ben ik het dorp weer ingegaan. De meeste mensen zijn heel vriendelijk en blij dat ik er weer ben." En zo is het. Joost Boons is weer de ondernemer die hij al tientallen jaren was, zij het op een lager pitje door de co ronacrisis. Maar aan de andere kant: hij zal ook altijd 'patiënt nul' blijven. ,,Ik denk dat ik wel in een geschiedenis boekje kom, ja. Misschien word ik wel een triviantvraag. Waarom ik dan toch mijn verhaal doe? Ik heb zo veel verzoe ken gehad, dan ga je er toch over naden ken. Uiteindelijk dacht ik: het is goed om te vertellen dat je heel ziek kan zijn en toch beter kan worden. De meeste mensen genezen, maar die komen niet in beeld." GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9