CORONAVIRUS 8 NIEUWS Hij was de eerste coronapatiënt van Nederland, de anonieme 'patiënt nul'. Ruim vier weken later krijgt hij een naam en een gezicht: Joost Boons (56), ondernemer uit Loon op Zand. Eén keer wil hij zijn bizarre verhaal doen. Je hebt mensen die alles van je willen weten en mensen die je aankijken en denken dat je een melaatse bent." Ik vond het heel sneu dat het die avond misging met Bruins. Die man heeft zó hard gewerkt Loon op Zand Het briefje van Bruins. Dat ging over hém. Joost Boons (56). Nu kerngezond aan de keukentafel in Loon op Zand, vier weken geleden de eerste coronapa tiënt van Nederland. Live op de natio nale televisie zag hij vanuit zijn zieken huisbed de toenmalig minister van Me dische Zorg een stukje papier in de hand gedrukt krijgen. 'Patiënt beves tigd, direct in isolatie, Elisabeth-Twee- Steden Ziekenhuis Tilburg, man', stond erop. Bruins deelde die informatie di rect met de rest van Nederland. Plots was de man die deze ochtend aan de andere kant van de tafel zit een Onbekende Bekende Nederlander. Hij had voor vrijwel niemand een naam of een gezicht. De anonieme 'patiënt nul', besmet met het coronavirus. Vier we ken lang hield hij zich koest, ging hij op geen enkel interviewverzoek in. Nu doet hij voor één keer zijn verhaal. Een wonderlijk relaas, mét goede afloop. DINSDAG 18 FEBRUARI Boons vliegt vanaf de Belgische lucht haven Zaventem naar Milaan-Mal- pensa. De ondernemer reist voor zijn werk in de schoenen- en lederbranche regelmatig naar Noord-Italië, deze keer voor een lederbeurs. Het is een tijd waarin corona onze le vens nog amper beïnvloedt. Covid-19 is toch nog vooral een virus waar ze in China mee worstelen. Boons wordt al wel getemperatuurd bij aankomst op het vliegveld, maar dat is het dan. Ook Italië is nog lang niet in de ban van co rona. ,,Het speelde al wel een beetje, maar in een heel beperkt gebied. Waar het nu helemaal mis is (in Bergamo, red.), was toen bijvoorbeeld nog niets aan de hand." Drie dagen later vliegt Boons weer te rug naar Nederland. Klachtenvrij en to taal onwetend van het virus dat dan hoogstwaarschijnlijk al in hem rond waart. Er gaan twee carnavalsdagen over heen. Zoals ieder jaar komt Boons op zondag met een heel stel vrienden sa men om naar de optocht te gaan kijken in Tilburg. Die gaat niet door vanwege storm. ,,Dus toen zijn we gelijk de stad ingegaan." Hij feest, drinkt, eet. Heeft het leuk. En bovenal, zo wil hij ook nu graag benadrukken, heeft hij nog 'hele maal nergens last van'. De dag erop ver loopt volgens hetzelfde patroon, alleen hebben ze Tilburg ingeruild voor Loon op Zand. DINSDAG 25 FEBRUARI Boons begint weer een beetje met wer ken, maar merkt al snel dat hij zich niet helemaal lekker voelt. ,,Echt erg was het nog niet, maar ik voelde me gewoon niet goed." WOENSDAG 26 FEBRUARI De gezondheidsklachten verergeren. Maar nog steeds heeft hij het gevoel: ik ben grieperig, dit is weer een van die dagen zoals je er ieder jaar wel een paar hebt. ,,Vroeg naar bed en het komt goed, dacht ik." Met de uren gaat het steeds slechter. Boons gaat nog met zijn vrouw mee naar vrienden, maar als hij daar last krijgt van druk op de borst, keert hij ra zendsnel huiswaarts. Op dat moment denkt hij voor het eerst: het zal toch geen corona zijn? Om 22.30 uur belt zijn vrouw de huis artsenpost. Ze zegt er ook bij dat haar man in Lombardije is geweest. Er wordt een ambulance ingeschakeld. De zie kenbroeders kijken aanvankelijk op een afstandje toe; stellen wat vragen en ma ken een eerste inschatting. Hartproble men kunnen ze op basis daarvan uit sluiten. ,,Dat was voor hen een teken: we moeten rekening houden met een coronabesmetting." Ze keren terug in de huiskamer, dit maal met beschermende kleding aan. Boons wordt meegenomen naar het zie kenhuis in Tilburg. ,,U bent niet de eer ste die we op zo'n manier wegbrengen hoor", zegt een ambulancier hem nog. ,,Maar tot nu toe is het altijd negatief. Het is ook nu vast gewoon een griepje." Niet dat ze het niet serieus namen, stelt Boons. ,,Ze wisten precies wat ze deden, heel professioneel. Eerst in de ambu lance, later ook bij de eerste hulp." DONDERDAG 27 FEBRUARI Rond middernacht komt Boons aan bij het Elisabeth-TweeSteden Ziekenhuis. Er volgen heel veel testen en bloedafna- mes. Er komt niets aan het licht, behalve dat er 'iets is wat niet direct te traceren valt'. ,,Mijn vrouw was er de hele tijd bij, ook zij was helemaal ingepakt. Een paar uur later ging ik een isolatiekamer in. De kans dat het daadwerkelijk om een coronabesmetting ging, werd steeds groter." Zijn bloed is inmiddels op weg naar Rotterdam, op dat moment nog de enige plek waar getest kan worden op het virus. De ochtend wordt middag, de middag wordt avond. Het blijft stil. Een halfuur tje nadat de behandelend arts meldt dat er een nachtje overheen zou gaan, komt ze even na 20.00 uur opnieuw de kamer van Boons binnen. ,,Ik zag dat ze wéér die beschermende kleding aandeed. Toen had ik direct zoiets van: dit is niet goed." Boons' voorgevoel klopt: twee testen gedaan, twee keer positief op corona. De dokter zegt: ,,Het RIVM komt zo met een persbericht. Daar wil ik u voor waarschuwen. Er zal best iets over u heen gaan komen." En toen was daar het briefje van Bruins. ,,Dat denk je wel: dat gaat over mijtoen ging het los. Urenlang ging het alleen maar over patiënt nul. Mijn telefoon ontplofte bijna, zoveel be zorgde appjes van familie en vrienden." Amper een uur later gaat er al een foto op internet rond. Genomen tijdens dat nog zo onbezorgde carnaval. De vrouw van Boons staat samen met een vrien din op de voorgrond. Op de achtergrond 'patiënt nul' zelf met een cirkel om hem heen: dit is 'm. ,,Dat hoorde ik diezelfde avond nog van mijn kinderen. Toen heb ik direct besloten om sociale media vrijdag 27 maart 2020 GO 'Je ziet ze denken: o, dat is hem' Pim Dikkers Minister Bruins (r) maakt live op tv 'patiënt nul' bekend. foto nos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8