Nu is de boodschappenbezorger ook nog ziek CORONAVIRUS 7 'Ontspan, kijk naar films en series, blijf bewegen' VOOR MENSEN THUIS Astronauten weten wat het is om veel tijd door te brengen in eenzaamheid. André Kuipers kon in het ruimtestation ISS lange tijd geen kant op. Hoe gaat hij om met de huidige beperkingen? Nog nooit brachten mensen zo veel tijd door in hun eigen huis als nu. Ouders werken thuis, kinde ren volgen thuis onderwijs. De een kan ermee omgaan, de ander voelt de muren al op zich afko men. André Kuipers en collega astronauten proberen de pijn een beetje te verlichten met verschil lende initiatieven. Op ESA WebTV en ESA YouTube beant woorden ze vragen. Op de website thuisinderuimte.nl kan iedereen vanuit huis de ruimte verkennen met weetjes, spelletjes en knutsel werk. ,,De maatschappij is kra kend tot stilstand gekomen. Ieder een heeft te lijden onder deze cri sis en ik probeer met anderen in de ruimtevaartsector de pijn te verlichten. Het leven verschraalt enorm'', zegt Kuipers (61). ,,Wat we nu doen, zijn prettige vormen om mensen te verbinden. Om de wetenschap bij de mensen thuis te brengen.'' Kuipers leerde als astronaut om te gaan met lange perioden van isolatie en stress. Daarom is hij nu een gewild ervaringsdeskundige. ,,Vóór een ruimtevlucht zat ik al in afzondering. Veel mensen, ook familie, konden niet bij je komen. Contacten verliepen vanachter glas. En eenmaal aan boord van het internationale ruimtestation leefde en werkte je in een be perkte ruimte, met een beperkt aantal mensen. Er zat bovendien druk op je bestaan, want er kon altijd iets gebeuren en je moest problemen zelf oplossen.'' Hoe ondergaat André Kuipers de opgelegde beperkingen door de crisis rond het coronavirus? ,,Ik heb er ook last van. Dat het leven van mijn dochter die in groep 8 zit, zo ingrijpend is veranderd doet me nog het meeste pijn. En mijn moeder en schoonouders zijn al op leeftijd. Daar hebben we alleen op afstand contact mee. Intussen geef ik geen lezingen meer, sta niet meer in het theater. Vakanties zijn geschrapt, ik zou een rally rijden. Ook daar gaat een streep door.'' Voor een drukbezet man als Kuipers moet dat een harde lan ding zijn. ,,Dat valt wel mee. Ik ben gewend aan schommelingen in het leven. Ik heb altijd periodes gehad dat ik of veel thuis ben, of vier dingen op één dag doe'', ver telt de astronaut. Nu combineert hij optredens op Youtube en tv met bijvoorbeeld thuisinde- ruimte.nl, met klusjes thuis. ,,Ik maak huiswerk met de kinderen, ik houd mijn conditie op peil.'' DAGBOEK ITALIË Het Nederlandse CBS waar schuwt dat het coronavi rus een diepe recessie kan veroorzaken. Een krimp van mis schien wel dubbele cijfers, zo schrijft het Bureau voor de Statis tiek gisteren. Dat is heftig en daar is Italië zich ook van bewust. Hoe wel het land de achtste economie ter wereld is en wereldleider in bijvoorbeeld wijnproductie, de bouw van luxe jachten en, jawel, kermisattracties, is de economie er minder schokbestendig dan de Nederlandse. De enorme staats schuld speelt Italië parten en drukt ook op de slagvaardigheid van bedrijven. De bureaucratie is legendarisch groot en de belas tingdruk hoog. En dat het corona virus juist huishoudt in de meest productieve regio van het land, Lombardije is goed voor zo'n 20 procent van het Italiaanse Bruto Nationaal Product, maakt de tra gedie compleet. De economische motor van het land ligt al weken zo goed als stil. Omdat het aantal besmettingen in Lombardije onveranderd hoog bleef, besloot de Italiaanse over heid eerder deze week bedrijven die 'niet strategisch' worden ge acht, te sluiten en zo het contact tussen werknemers nog verder te verminderen. Dat bleek ingewik kelder dan gedacht. Dat boeren door moeten werken en super markten open moeten blijven snapt iedereen, maar dat betekent dus ook dat de verpakkingsindu strie en transportbedrijven niet kunnen sluiten. Wat weer bete kent dat papierproducenten en garagebedrijven ook door moeten. Belangrijk is dat de voedselvoor ziening gewaarborgd is. Tot nu toe zit dat wel snor: geen lege schap pen in de supermarkten. Ook al hoor ik verhalen dat het soms wat Heeft Barilla over drie maanden nog genoeg meel om pasta te produceren? minder gaat. In Medicina, een klein dorp in de buurt van Bo logna dat door het hoge aantal be smettingen van de buitenwereld is afgesloten, is de voedselaanvoer momenteel kritisch. De, meestal, oudere bewoners komen al weken de deur niet uit en bestellen hun boodschappen telefonisch. Nu is de bezorger ook ziek geworden. Dit soort zaken kan op de lange duur natuurlijk overal gebeuren. Heeft Barilla over drie maanden nog wel genoeg meel om pasta te produceren? Wie haalt straks de tomaten van het land? Zaken waar ik niet al te veel over na wil den ken, maar die bij een lange lock- down weleens van belang zouden kunnen worden. vrijdag 27 maart 2020 André Kuipers weet wat het om te leven in quarantaine is Uiteraard is Kuipers bereid om tien tips te geven, als houvast voor anderen in een bijzon dere tijd, met een leven in beperking, in quaran taine. j Maak een goed, vast schema voor I elke dag en houd je daaraan. Plan werk, schoonmaak en huis werk. ,,Dat zorgt voor onderscheid tussen plicht en plezier.'' 2 Neem je rust. Ont spanning is belang rijk. „Kijk naar films of series. En doe aan beweging, om fit te blij ven.'' 3 Ga als het kan naar buiten, de natuur in. ,,Dat miste ik in de ruimte heel erg. Een Russische col lega verzachtte de pijn met vogelgeluidjes.'' 4 Blijf in contact met de buitenwe reld. Relaties op afstand verdienen extra onderhoud. „Vooral ouderen moet je nu niet vergeten.'' Doe als gezin din gen samen. Ruim samen dingen op, doe spelletjes. ,,Dat houdt de relatie soepel.'' 6 Communiceer goed met elkaar. „Luister om te begrijpen. Zeker in een beperkte ruimte met an deren is duidelijkheid ontzettend belangrijk. De irritatiedrempel ligt lager.'' 7 Houd anderen in de gaten, opdat je stress en angst op tijd ontdekt. ,,Dan onder vang je problemen.'' 8 Loop zelf er niet de kantjes vanaf. ,,Zo voorkom je irritaties.'' 9 Geef elkaar op tijd een compli ment of een aai over de bol. jt Let goed op I 1 de hygiëne. I „Juist een ruimte die je samen intensief gebruikt, moet opgeruimd zijn.'' En als er toch 'zwakke momenten' zijn en alles te veel wordt? Kuipers: „Trek je dan even terug. In het ISS had ik daar mijn slaapcabine voor. Daar kwam ik tot rust.'' Hans van Zon Rotterdam Angelo fdTM van Schaik Rome In Rome wordt het kruisbeeld dat de stad in 1522 van de pest epidemie redde, naar het Sint Pietersplein gebracht. De paus zal vandaag bidden om de corona-epidemie te stoppen. Alles wordt uit de kast gehaald om de grootste crisis sinds de Tweede Wereldoorlog een halt toe te roepen. Correspondent Angelo van Schaik bericht van uit Rome.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7