l NYNKEDEJONG Gevangenen geven hun ziekteklachten niet meer door (g7) kpn i 6 CORONAVIRUS SAMSUNG Galaxy S20 kpn.com/s20 0800-0402 -i Column Inmiddels is de de hele Tweede Kamer tevreden met de maat regelen die de regering heeft genomen om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. Al leen de PVV wil nog altijd een complete lockdown. „Waarom la ten we niet iedereen voorlopig thuisblijven?'' vroeg Geert Wilders in het debat, gisteren. Alleen nog maar naar buiten als je een briefje hebt waarop staat dat je buiten no dig bent. En voor de rest binnen met de kat op schoot wachten tot het virus voorbij waait Voor ons is thuisblijven een kleine moeite. We hebben een fijn huis met een tuin, mijn man en ik lig gen niet in een vechtscheiding en voor de kinderen zijn er knutselspullen zover het oog reikt. Maar elke keer wanneer er iemand schreeuwt om een totale lockdown, denk ik aan al die kwetsbare kinde ren die nu thuiszitten, ter wijl dat juist de plek is waar ze het liefst zo min mogelijk zijn. Omdat ze er misbruikt worden, of mishandeld. Omdat er nooit eten is. Omdat ouders elkaar de tent uitvechten. De kinderen die op de wachtlijst stonden voor een uit huisplaatsing, en nu nog langer moeten wachten. een congres waar schooldirecteur Erik van 't Zelfde speechte. Des tijds werkte hij nog als rector van de OSG Hugo de Groot in Rotter dam Charlois. Hij ver telde over de veront rustende thuissitua tie van veel van zijn leerlingen. Op huis bezoek kwam hij in woningen waar niet veel meer lag dan een vies matras. Zorgwekkend veel kinderen kwamen op school zon der ontbeten te hebben. Van 't Zelfde schafte van het schoolbudget een aantal winter jassen aan, om uit te kunnen delen aan kinderen die er geen hadden. Zijn school probeerde een veilige haven te zijn. telkens aan dat ontluisterende ver haal van Van 't Zelfde. Voor die kinderen is school zoveel meer dan een plek waar je onderwijs krijgt. Daar krijg je wat je thuis moet missen. Al die kwetsbare kinderen kun nen al niet meer naar school, maar ze kunnen godzijdank nog wel naar buiten vluchten. Pak hun die mogelijkheid niet af. Het is van le vensbelang. Thuis is de plek waar kwetsbaar kind 't liefst zo min mogelijk is In gevangenissen is de regel dat gedetineerden die hoesten, ver kouden zijn of koorts hebben in 'medische afzondering' gaan. Geen contact meer met andere gedetineerden, niet werken en geen sociale activiteiten. Deze maatregel beschouwen gedeti neerden als een forse straf, en daarom weigeren ze te melden dat ze ziek zijn, vertellen meer dere bronnen binnen de gevange nismuren. „Niemand wil geïso leerd worden.'' De verplichte 1,5 meter afstand houden blijkt verder in gevange nissen niet of nauwelijks moge lijk. Ook omdat in een aantal ge- vangenissen gedetineerden met zijn tweeën in één cel zitten. ,,Ge- detineerden worden bij ziekte verschijnselen direct van elkaar gescheiden en afgezonderd'', laat een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) van het ministerie van Justitie en Vei ligheid weten. Uit een mail van de directie van de PI Zaanstad blijkt echter dat als een van de twee gedetineerden ziekteverschijnselen heeft, ze sa men in hun eigen cel moeten blij- W Samen in een cel, ook als er eentje ziek wordt ven. Jaap Brandligt van de belan genvereniging voor (ex)gedeti- neerden. ,,Dit is heel erg proble matisch. Het virus giert letterlijk door de gevangenissen, en zie het er maar eens uit te krijgen.'' Advocaat Bénédicte Ficq zegt geschrokken te zijn. ,,Dit is ge vaarlijk voor cliënten en bevor dert daarnaast de verspreiding.'' vrijdag 27 maart 2020 GO ^0 @Nynke Vluchten Een paar jaar geleden was ik op Bij het woord 'lockdown' denk ik De spanningen in Nederlandse gevangenissen loopt op, nu gedetineerden weigeren om coronagerelateerde gezond heidsklachten door te geven. Dat maakt het moeilijk het virus uit de gevangenis te ver drijven, zeggen ingewijden. Yelle Tieleman Rotterdam Samsung GalaxykSZO met Unlimited deal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6