U I CORONAVIRUS I Kamer: Tekort coronatests onacceptabel 5 I ïi Heel de wereld belt nu met de Zwitserse farmaciereus Roche Waarom test Nederland niet? 1*1 t! Tot woede van het parlement wei gert Roche, de Zwitserse fabrikant van veelgebruikte tests voor het nieuwe virus, de eigen receptuur van de coronatest te delen. Dat is zuur, want Roche kan zelf niet ge noeg tests aanleveren, alhoewel de productie is opgevoerd. Toeval of niet, Roche liet na af loop van het debat aan de NOS we ten dat laboratoria een recept voor een vloeistof die nodig is voor coro natests van het internet kunnen ha len. ,,Het is een algemeen recept dat bekend is bij microbiologen", zei een Roche-woordvoerder. Echter: voor de veiligheid, de kwaliteit en de betrouwbaarheid raadt Roche aan de vloeistof bij het bedrijf te ko pen. Het kabinet wil minder afhanke- lijk worden van zulke grillen van fabrikanten en werkt aan een eigen productielijn van tests om corona en immuniteit voor het virus aan te tonen. Feike Sijbesma, voormalig topman van DSM, is gevraagd dit proces vlot te trekken. Ook hiervoor is een recept nodig. Desnoods moet het kabinet maar een maatregel voorbereiden waar door recepten van farmaceuten ge vorderd kunnen worden, vindt een ruime Kamermeerderheid. ,,We moeten doen wat werkt'', reageerde minister De Jonge. ,,Als een tele foontje beter werkt dan een wet boek, moeten we die telefoon eerst oppakken." De Jonge kreeg ook veel vragen, onder meer van PVV-leider Wil- ders, over het dreigende tekort aan ic-bedden. Wilders vindt dat het kabinet 'te laat' heeft gehandeld om dat rampscenario te voorkomen. Als een telefoontje beter werkt dan een wetboek, moeten we de telefoon oppakken FABRIKANT 'Testen, testen testen', roept de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) al dagen. Probleem is dat overheden daarvoor vooral afhankelijk zijn van een beperkt aantal farmaceutische multina tionals. Het in Bazel gevestigde Roche is de grootste op dit ge bied en ook nog eens eigenaar van tal van kleinere concerns over heel de wereld. Het bedrijf geniet wereldfaam als het gaat om talloze baanbrekende medi cijnen, zoals onder andere tegen kanker, hiv en stress. Roche oogstte gisteren bij de Kamerdebatten de nodige kri tiek, want het zou te terughou dend zijn in het delen van ken nis en apparaten. Het concern wordt bestookt met vragen om hulp omdat het een apparaat heeft dat binnen acht uur dui zend testresultaten kan afleve ren. Probleem is, zoals de on- derzoekssite Follow the Money uitvond, dat dit en andere appa raten alleen werken met Roche- materiaal. Er zijn wel vergelijk bare producten, maar die zijn onbruikbaar in combinatie met Roche-apparatuur, alsof je een printer koopt zonder de bijbe horende inktpatronen. Roche moet dus kiezen wie en waar het eerst te helpen, waarbij voornamelijk vanuit de VS veel druk wordt uitgeoe fend. Nog maar een paar jaar geleden legde de EU Roche en nog zeven andere bedrijven enorme geldboetes op vanwe ge het bestaan van geheime kartels. Een dag eerder zei Diederik Gom- mers van de Nederlandse Vereni ging voor Intensive Care nog in een briefing dat het 'spannend' zou worden of we op i april de 1600 be nodigde ic-bedden beschikbaar hebben voor coronapatiënten en andere ernstig zieken. Na de grote stijging van het aantal ic-patienten van gisteren is het streven om dat al voor zondag voor elkaar te krijgen. De capaciteit moet en zal afdoende zijn, beloofde de minister van Volksgezondheid de Kamer. Ic-bedden Gedurende het debat kwam het verlossende woord vanuit het mi nisterie: er zijn volgende week net genoeg bedden op de intensive care om de nood te lenigen. Ondertus sen wordt hard doorgewerkt aan verdere uitbreiding van de capaci teit. Daarvoor zijn onder meer dui zenden beademingsapparaten be steld, bevestigde de bewindsman. Nog een punt voor de Kamer is dat er te weinig beschermingsmid delen, zoals mondkapjes, beschik baar zijn. Voor ziekenhuizen doet het kabinet zijn best, luidde het oordeel, maar voor de thuiszorg en de gehandicaptenzorg moet snel duidelijkheid komen. 3VRAGEN vrijdag 27 maart 2020 GO Rond de molens bij Kinderdijk, normaal drukbezocht, is nu geen toerist te bekennen. foto anp 'Dwing bedrijven recept te geven' Farmaceutische concerns moe ten, zo nodig onder dwang, de recepten afgeven waarop coro natests zijn gebaseerd. Dan kan Nederland zelf de productie ter hand nemen. Voor de Tweede Kamer zijn de huidige tekorten aan tests onacceptabel. Edwin van der Aa Peter Winterman Den Haag -Minister Hugo de Jonge Roche heeft het drukker dan ooit door het coronavirus. Maar de niet onomstreden Zwitserse medicijnenfabri kant moet nu ook werken ter wijl alle ogen op het bedrijf zijn gericht. Bob van Huët Rotterdam/Bazel Het hoofdkantoor in Bazel. FOTO REUTERS Nederland test alleen zware gevallen, terwijl de WHO op roept veel te testen. Drie vra gen hierover. 1. Waarom is testen zo be langrijk? Omdat het volgens de WHO de eerste voorwaarde is voor een effectieve bestrijding van het coronavirus. Als je test, volg je het spoor van het virus, kun je besmette mensen iso leren en houd je vat op de verspreiding. 2. Waarom doet Nederland dat niet? Er is niet genoeg testmateri aal. Het leeuwendeel van de Nederlandse ziekenhuislabs is afhankelijk van Roche, de Zwitserse farmaceut. Maar door de gestegen vraag kan Roche niet alles leveren. Al leen als je in de risicocatego rie zit en heftige klachten hebt, volgt een test. 3. Gaat dit nog veranderen? Wel als het aan de regering ligt. Die ziet ook het grote be lang van testen, zowel op be smetting (heb ik nu corona?) als op antistoffen (of heb ik het - ongemerkt - al gehad?).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5