Komt het beeld van Antje terug? Logo EU uit zeildoek van Stadsboerderij geknipt 7 BEELDENTUIN VERHUIZEN UIT DEN BOZE weer naar beneden. Het jaar daarop zijn de andere %rM Als het aan Jan Schoo lag, woonde hij met zijn vrouw Adri helemaal aan de andere kant van Zierikzee. In een gelijkvloers appartement met een prachtig uitzicht. Hij schreef hen voor die woning in, maar kon afzeggen. Adri laat haar 150 tuinkabouters niet in de steek. Gek is ze op het stelletje puntmutsen in haar tuin. Was het echtpaar Schoo verhuisd dan had ze maar tien van haar kabouters kunnen meenemen. ,,Tien! Die hadden zo op het balkon kunnen staan. Maar ze ging niet mee hè. We wonen nog steeds hier. Ter wijl ze me toch echt niet kwijt wil", zegt Jan lachend. Jaarlijks sleept zijn vrouw de helft van haar kabouterleger de trap op en zet ze onder de douche. Daarna zet ze ze stuk voor stuk opnieuw in de verf en sjouwt ze 75 kabouters die in haar tuin wo nen aan de beurt. De Zierikzeese is er wekenlang mee zoet. ,,Dat is ook een deel van mijn hobby. Het geeft me rust en plezier", zegt Adri. Draagt een kabouter het ene jaar een roze jasje, best kans dat die het jaar daarop vervangen is door een gele. ,,De mutsen moeten wel blauw of rood zijn. Verder is elke kleur goed." Bolle wangetjes Maar niet elke kabouter komt er bij Adri in. „Sommige zijn te le lijk", zegt Jan. ,,Nou, ze moeten wel vrolijk kijken. Ik let altijd op de gezichten. Die moeten me aanspreken", legt Adri uit. Bolle wangetjes, mopsneuzen en een Poortvlietkabouter die ach terin de tuin als een wijs man door het leven schommelt. Een ca deautje van een me vrouw verderop. Die had ze ooit met haar zus ge kocht, maar haar man had 'm nooit opgehangen. Op de neus van de kabouter prijkt nog altijd het leesbrilletje van haar, inmiddels overleden, man. Achter elke dame en heer in de tuin van Jan en Adri zit een verhaal. Adri's eerste kabouter kwam van haar schoon moeder en moet al ver in de 50 jaar oud zijn. ,,Zij heeft me aangestoken. Door haar ben ik gaan verzamelen." Niet met een vooropgezet plan, maar steeds meer kaboutertjes vonden de weg naar hun huis aan het Wulkenpad. Er zitten kabouters bij die ze van haar kinde ren kreeg voor Moe derdag en een kabou ter van buurtjes op wiens waar Adri we ieens paste. „Die hing opeens aan het hek. Met een briefje erbij of ie bij z'n familie kon komen wonen." Op een dag stond op het pleintje voor hun huis een betonkleurige kabouter, met zijn gezicht naar hun raam toe. Géén idee wie hem daar had neergezet, maar het mannetje werd met open armen ontvan gen. Adri kleedde hem met haar verfjes ook nog eens keurig aan. Leuk hoe er door de buurt op het kaboutervolk wordt gereageerd, vindt het tweetal. Opa's en oma's komen met hun kleinkinderen langs, kinderen komen weleens een kaboutertje brengen dat ze van hun zakgeld hebben gekocht. Zelfs Jan, die eigenlijk niets van de hobby van z'n vrouw moest weten, is gezwicht voor die kleine gastjes én voor de charme van zijn vrouw. ,,Ik heb altijd ge zegd: géén stroom in de tuin. Tot ze een beeld kocht met een fon teintje. Inmiddels hebben we er zes stekkers liggen." ZIERIKZEE 'Wie doet nu zoiets?', vraagt Greet Timmer man van de Stadsboerderij De Punt in Zierikzee zich af. Uit een zeildoek dat buiten hangt, is de Europese vlag gesneden. Het lijkt geen kattenkwaad, omdat de dader netjes te werk is gegaan. ,,Wij proberen met vele vrijwilligers en sponsoren de Stadsboerderij mooi te ma ken voor bezoekers", aldus Timmerman. Het is verplicht om bij ontvangst van Europese subsidies het EU-logo te tonen in uitingen. Timmerman deed geen aan gifte van vernieling bij de poli- tie, maar zette een bericht op Facebook. Tussen de veront waardigde berichten, zitten ook andere reacties. Bewoners melden dat de EU-vlag als een rode lap op een stier kan wer ken. 'Als kinderboerderij moet je politiek neutraal zijn, daar past geen EU-vlag bij. Dit ligt gevoelig in Nederland', luidt een van de reacties op Face- book. Er is aangeboden om het zeildoek te repareren. ,,Ik weet niet of dit een bewuste actie tegen de EU is. Het kan ook een verzamelaar zijn. Er ver dwijnen op campings ook wel- eens Zeeuwse vlaggen." Heleen van den Bos, achterklein dochter Antje de Waaij: ,,Na de diefstal heb ik er niets meer over ge hoord. Als je nu door de dorpen fietst, zie je overal beelden staan. Maar mijn overgrootmoeder staat er niet. Best wel triest. Gelukkig heb ik thuis nog een klein beeldje staan." Kor van de Werve, dorpsraad Drei- schor: ,,De Stichting Renesse, die het beeldje aan de gemeente schonk, en de gemeente zoeken een oplossing. Of er een nieuw exem plaar komt? Dat weet ik niet. Er zal wel weer wat komen, maar niet meer op die plaats. Wellicht aan de Ring." „Wij hebben het beeld geschonken, dus hebben het niet in eigendom. In principe houdt onze be trokkenheid daar op. Er is een verzoek van de dorpsraad ge komen om contact met de ge meente op te nemen. Zij bedenken wat ze kunnen doen. Ik vermoed dat de vraag uiteindelijk weer bij ons terecht komt: of wij nog wat kunnen betekenen. In dat geval moeten wij ook even nadenken wat we daarmee gaan doen." Toon Wandel, woordvoerder ge meente: ,,De gemeente heeft con tact gehad met de Stichting Renesse over vervanging van het beeldje. Zodra de stichting dat intern be sproken heeft, horen wij daarvan. Meer valt er op dit moment niet te melden. De intentie is in ieder ge val wel om het te vervan- y gen." Heleen van den Bos: „Ik zou het fijn vinden als het te rugkomt. Ze stond op een mooie plaats, waar ze op haar oude huis keek. Maar als het opnieuw gemaakt wordt, moet ze naar de Ring verhui zen. Daar wonen meer mensen en is er dus meer toezicht." vrijdag 27 maart 2020 Adri laat kabouters niet in de steek MANDEMAKER vriendelijke grijns zijn pluspunten. Uitzon dering is de Rien i Esme Soesman Zierikzee M De kabouter waarmee het ooit begon.. Adri en Jan Schoo in hun ach tertuin in de Zierikzeese wijk Poortambacht. Adri heeft haar nieuwste aanwinst vast. Jan een mopperig kijkend exemplaar: ,,Ik weet nu al wat mijn vrienden zeggen. Kijk die sukkel nou staan met z'n kabou ter." FOTO MARIEKE Wie Dreischor binnenrijdt, mist al maanden het beeldje van Antje de Waaij. De laatste in woonster van Dreischor die de Schouwse dracht trouw bleef. In december werd het gestolen. Of het nog terugkomt, en wie daarvoor de kar moet trekken, is een vraagteken. De betrokkenen kijken vooral naar elkaar. Michiel Bouwman Dreischor Matthijs Heeres, direc teur Stichting Renesse:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41