CORONAVIRUS I Vertrouwen consument en bedrijven daalt snel NIEUWS 3 De meeste mensen op de ic herstellen goed #Daslief voor coronahulp m m De grote vraag van patiënten is, waarom ik wel en de buurman niet Bijna een op de vijf coronapatiënten in het ziekenhuis is verder gezond, blijkt uit nieuwe RIVM-cijfers. Dus ook de fitte veertiger kan geveld worden. Sehraz was misschien wel de be kendste coronapatiënt van Neder land. 16 jaar oud is de jongen uit Breda die aan de beademing moest. Zeven dagen lang werd hij in slaap gehouden. Inmiddels is hij weer bij. De familie was in shock, tot dusver had de tiener eigenlijk nooit meer dan een griepje gehad: 'Het coronavirus is dodelijk', schreef zijn broer op Facebook. 'Ook voor mensen die jong zijn. Het bewijs is er.' En zo zijn er meer verhalen, bij voorbeeld van op het oog fitte der tigers en veertigers die plots ge vloerd zijn en aan het zuurstof moeten. Al blijven die gevallen - zeker in Sehraz' leeftijd - uitzon derlijk. Het RIVM publiceerde gis termiddag nieuwe gegevens over Nederlandse coronapatiënten. In de leeftijdscategorie 15-19 jaar zijn er nog slechts vier andere corona patiënten opgenomen in een zie kenhuis (op een totaal van 2151). Grofweg geldt: hoe ouder en kwetsbaarder, hoe zieker. En des te groter de kans om te overlijden. Bijna 30 procent van de overle denen is 80 tot 84 jaar oud, krap een vijfde van de 434 sterfgevallen is 75 tot 79, bijna een kwart is 85 tot 89. Ter vergelijking: in de leeftijds categorie 55-59 stierven twee men sen (0,6 procent). ,,Dat ouderen kwetsbaar zijn, zien we ook bij an dere infecties", zegt hoogleraar en longarts Huib Kerstjens van het UMCG in Groningen: „Ouderen CORONALONGEN hebben soms restschade van eer dere ontstekingen, hun afweer neemt af, de conditie is soms slechter. Dat zijn risicofactoren." Mannen Na China en Italië worden ook in Nederland mannen zwaarder ge troffen dan vrouwen. Hoewel evenveel mannen als vrouwen het virus oplopen, is twee derde van de opgenomen coronapatiënten man. Een sluitende verklaring daarvoor is er niet, al suggereren experts dat leefstijlverschillen (roken, drin- Corona naar leeftijd 1 11 1 131 74 2151 434 ken, risicogedrag) een rol kunnen spelen, ook hebben vrouwen ver moedelijk een sterker immuun systeem dan mannen. Ruim de helft van alle opgeno men mensen heeft nog andere ge zondheidsproblemen. Bijna een derde kampt met een hart- ofvaat- probleem, 16 procent heeft al een longaandoening (als astma of COPD). Kerstjens: ,,Ook dat is lo gisch: als je een zwak hart hebt, of slechte longen, suikerziekte, lang gerookt hebt: dan kun je minder zeilen bijzetten. Als je zo'n virus erbij krijgt, kan het veel moeilijker worden.'' De vraag die in vele huiskamers van gezonde gezinnen inmiddels leeft: kan het coronavirus ons dan ook zo ongenadig hard treffen? Het antwoord daarop is: ja. Ook als je verder gezond bent (of denkt te zijn) kan corona je flink ziek ma ken. Zo speelt bij 18,4 procent van de Nederlandse ziekenhuispatiën ten géén onderliggende aandoe ning en dat geldt ook voor 4,6 pro cent van de sterfgevallen. De afgelopen weken zijn zeker twintig mensen overleden bij wie geen andere gezondheidsklacht bekend was. Een eng idee? ,,Tsja", zegt Kerstjens. ,,Dat is de grote vraag ook altijd van patiënten. 'Dokter, waarom krijg ik dit nu zo erg, en mijn buurman niet?' Het eerlijke antwoord is dat we het vaak niet weten: is er toch iets met je afweer, of pikte je het virus op van iemand naast je in de bus die enorm infectieus was?" Want, zo stelt Jean-Luc Murk, arts-microbi oloog in het Elisabeth-TweeSteden Ziekenhuis in Tilburg: ook de hoe veelheid virus die je binnenkrijgt kan uitmaken. Arts-microbioloog Marc Bonten van de Universiteit Utrecht: ,,En er bestaat ook zoiets als botte pech. We zien bij influ enza ook, dat op het oog fitte men sen plotseling heel ziek worden.'' ING ziet het aantal pintransacties nu al beduidend teruglopen. De horeca heeft 80 procent minder be talingen ontvangen en bij biosco pen en pretparken is dat al meer dan 90 procent. Consumenten zijn flink somberder geworden over de economie. ING meet wekelijks het sentiment onder ruim 50.000 be zoekers van de site. In februari was het vertrouwen +35. Op 20 maart was dat -36. Een getal onder nul be tekent een negatief sentiment. Ook bij bedrijven is pessimisme troef. Acht op de tien bedrijven ver wacht een forse omzetdaling de ko mende maanden, blijkt uit een grote enquête van werkgeversver enigingen VNO-NCW en MKB- Nederland. Gezien de bedrukte stemming zijn bedrijven opvallend voorzichtig met hun personeel. Slechts één op de twintig bedrijven overweegt op korte termijn een re organisatie. Negen van de tien be drijven houden volgens VNO- NCW ook hun flexibele medewer kers in dienst. Dat zal snel verande ren naarmate de crisis langer duurt, voorspelt de werkgeversclub. CPB-voorman Pieter Hasekamp, die gisteren bekendmaakte dat de Nederlandse economie hard ge raakt wordt, vindt de vraag of de strenge maatregelen de economie meer schade zouden kunnen be rokkenen dan ons lief is, een 'te recht punt van zorg waar nog niet veel aandacht voor is'. Economie AMSTERDAM Buren die boodschappen voor elkaar doen, kwekers die hun onver kochte bloemen in zorgin stellingen uitdelen en Neder landers die klappen voor zorgmedewerkers. Door het coronavirus ziet Sire (Stich ting Ideële Reclame) de saamhorigheid in de samen leving groeien. Met de cam pagne #Daslief, die vanaf vandaag op radio en tv is, wil Sire alle Nederlanders bedan ken en een hart onder de riem steken. Een jaar geleden bracht Sire nog #Doeslief, omdat de mensen minder aardig voor elkaar werden. vrijdag 27 maart 2020 GO Corona-roulette: de willekeur van het virus Niels Klaassen Den Haag Een longfoto van een mogelijk besmet persoon. Voor wie corona over leeft na een intensieve beademing op de ic, is het pad van herstel mogelijk lang. De ont steking kan blijvend lit tekenweefsel achterla ten in de longen, het geen mogelijk leidt tot permanente schade. Hoewel er nog geen goed beeld is van deze 'coronalongen' start het Longfonds met de Long Alliantie Nederland een onderzoek naar de 'nieuwe longziekte' die voorlopig Corona Ob structive Lung Disease (COLD) heet. Kerstjens: ,,We zeggen weleens: neem een tot twee maanden hersteltijd voor iedere week op de ic. Je conditie is slech ter, je spiermassa is weg, je organen leveren in. En dan is er nog de mogelijke longschade. Die ken je echt pas na zes tot negen maanden. Van andere aandoenin gen weten we echter ook: verreweg de meeste mensen kunnen weer een fatsoenlijk leven oppakken. De ma rathonloper merkt het misschien aan zijn long- inhoud, maar de mees ten van ons hebben veel overcapaciteit, waarvan je maar een deel inlevert.'' 70-plussers lopen het meeste risico, maar het virus treft mensen van alle leeftijden. Bevestigde corona-patiënten Opname ziekenhuis Over leden 95+ 90-94 85-89 80-84 75-79 70-74 65-69 60-64 55-59 50-54 45-49 40-44 35-39 30-34 25-29 20-24 15-19 10-14 5-9 0-4 260320 BRON: RIVM 200 400 600 800 0 200 400 0 200 -Huib Kerstjens, longarts De stemming onder consumen ten en bedrijven daalt in een ver ontrustend hoog tempo. Consu menten houden de hand op de knip en bedrijven verwachten in grote problemen te komen als de coronacrisis lang aanhoudt. Laurens Kok Peet Vogels Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3