'Wachten voor spoor duurt maar minuut' Vakantieparken blijven gewoon dicht Loket voor ondernemers met vragen rond corona 7 KUNSTCOLLECTIE VLISSINGEN OPSCHOONOPERATIE De gemeente Vlissingen heeft de collectie moderne kunst laten opschonen, voordat het MuZEEum die formeel in beheer krijgt. Er zijn 66 objecten van de 535 werken uit gevist die terug gaan naar hun makers. Of naar de milieustraat. De Christenunie ergert zich al lang aan de wachttijden voor au to's en fietsers bij de verkeers lichten rond de Schroebrug in Middelburg. De partij vindt dat de doorstroming soms onnodig lang wordt belemmerd, omdat de spoorbomen al dicht gaan terwijl de trein van Goes naar Vlissingen nog maar net op het station is aangekomen. Kan dat niet beter, vraagt de Christen Unie zich af. Nou, eigenlijk niet dus, blijkt uit een reactie die ProRail naar de gemeente heeft gestuurd. De conducteur gebruikt een speci ale sleutel om middels een kastje op het perron de spoorbomen te laten dalen. Daarna stapt hij in en vertrekt de trein. Daarom duurt het wachten voor auto's en fietsers soms gevoelsmatig best lang. In werkelijkheid gaat het om 50 tot 60 seconden. Tijdwinst is er nauwelijks te boeken; ProRail schat dat het hoogstens om een paar seconden zou gaan. Dat komt omdat het bedienen van de spoorbomen een menselijke handeling van een conducteur is. Technische oplossingen zijn er volgens de spoorwegbeheerder niet. Een paar jaar geleden hebben ProRail en de gemeente al geke ken of de spoorwegovergang weggehaald kan worden. Dat kan alleen door een tunnel of viaduct te bouwen, maar dat is veel te duur en dus niet zinnig om verder uit te zoeken, stelt het college van B en W. Datzelfde geldt natuurlijk voor het ver plaatsen van het station. Claudia Sondervan Vlissingen Het gaat vaak om be schadigde schilde rijen, tekeningen en grafische drukken die de diverse verhuizin gen van de collectie of de tand des tijds niet doorstaan hebben. Zoals de gebouwen van suikerklontjes van de Franse kunstenaar Lionel Scoccimaro, een kunstwerk uit 2008. Van sommige grafische wer ken bleken er meerdere afdrukken te zijn. Het gros van de objecten is gemaakt als tegenprestatie voor de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR), een soort bijstand voor kunstenaars die tot 1987 gold. De opschoonoperatie levert ook een nieuwe verschijning op in het Vlissingse straatbeeld. De sculp tuur Lisboa van Jan Haas, van wie meerdere beelden in de stad staan, krijgt een plaats in het perk op de hoek Prins Frederik Hendriklaan en Mauritslaan. Leon Riekwell, tot een aantal ja ren geleden verantwoordelijk voor de kerncollectie bij het toenmalige Buro Beeldende Kunst Vlissingen, kreeg de opdracht een beheersbare en bruikbare collectie samen te stellen die een representatief beeld geeft van de kunstproductie in Vlissingen. Het MuZEEum wil de collectie inzetten voor tentoon stellingen. Een voorbeeld is de ex positie Bommen en granaten van Dani Ploeger, die nu loopt. Hans Petri Veruit het omvangrijkste werk op de lijst van 66 hing tot 2004 in de oude raadzaal van Vlissingen. Hans Petri maakte het negen me ter hoge sculptuur van 28 abachi- houten panelen aan staaldraad speciaal voor de blinde muur die inmiddels vervangen is door een glazen wand. In 2002 werd een po ging gedaan om het kunstwerk te slijten aan instellingen en organi saties, maar zonder succes. Na ja ren in opslag hadden roestende kabels het hout aangetast. Omdat Petri zelf en de muur waar hij het werk voor maakte er niet meer zijn en de boel danig in de weg lag, Soms weigerde de kunstenaar het retour. Schilder Jan Bijster schenkt vier werken aan de kunstwinkel in de Walstraat is alles naar de milieustraat ge gaan. Wat terug kon naar de kun stenaars of hun erven is terug. Soms weigerde de kunstenaar het retour. Schilder Jan Bijster schenkt zijn twee Odes aan de zee en twee vrouwenportretten aan de kunst winkel die Riekwell drijft in de Walstraat. Riekwell sorteerde de overige collectie in twee depots: één met 408 kunstwerken waaruit het MuZEEum putten kan, waaronder de 41 die in het stadhuis zijn en één met 62 objecten uit tentoon stellingen die er waren in kunst centrum Willem3, de Watertoren of het oude museumpand aan het Bellamypark. De boel ligt bij ver huisbedrijf Vogel in Middelburg, maar moet daar snel weg vanwege de hoge kosten. De website www.kunstcollectievlissingen.nl, die de werken toont, wordt aange past en aangevuld. Verdwenen doeken Het college van burgemeester en wethouders wil geen aangifte doen van de verdwijning van twee doeken van Ben Sleeuwenhoek. Dat is aan de kunstenaar en zijn erfgenamen, vindt het college. De twee olieverfschilderijen, deel van een drieluik dat de kunstenaar in bruikleen gaf, hingen in het Theo van Doesburgcentrum. Ergens tussen het vertrek van Kunst Edu catie Walcheren uit dat pand eind 2017 en de aankoop ervan door ME Vastgoed, die er appartementen in voorbereidt, zijn de schilderijen verdwenen. Riekwell ontdekte de vermissing toen hij vorig jaar zo mer de kerncollectie doorwerkte. Hij schat de waarde rond de 15.000 euro. Het Veerse college laat heel duide lijk weten dat het niet van plan is beslissingen van de Veiligheidsre gio Zeeland te negeren. Als de VRZ bepaalt dat parken dicht moeten, dan gaan ze ook in de ge- meente Veere dicht. Het college is zich ervan bewust dat de corona crisis grote gevolgen kan hebben voor de werkgelegenheid in Veere. Er wordt onderzocht of het mogelijk is ook eigenaren van tweede woningen te weren Door de uitbraak van het virus is het toerisme immers heel erg afge nomen. Maar het college meldt dat de volksgezondheid nu de abso lute prioriteit heeft. Het beseft heel goed dat door minder toeris ten er ook minder inkomsten zijn voor de gemeente. Op de vraag van de oppositie welke maatregelen genomen worden om dat verlies aan inkomsten op te vangen, meldt het dat het daar in een open baar debat met de gemeenteraad over gaat praten. De oppositie verweet het dage lijks bestuur dat het tot nu toe niets meldde over de coronacrisis en de gevolgen daarvan voor de ge meente. Volgens het college klopt dat omdat in dit geval alle commu nicatie via de Veiligheidsregio Zeeland verloopt. Het college schrijft tot slot dat binnen de VRZ onderzocht wordt of het mogelijk is ook eigenaren van tweede wo ningen en gasten van zomerhui zen en B&B's te weren als besloten wordt dat vakantieparken en cam pings dicht moeten. Aan dat loket zitten medewerkers van sociaal werkvoorzieningsschap Orionis en de drie Walcherse ge meenten. Ondernemers kunnen bij het loket vragen stellen over bij voorbeeld uitstel van betaling en verlagingen van belastingen, de noodmaatregel overbrugging voor werkbehoud en een overbruggings regeling voor zelfstandigen. Ook met vragen en advies over hoe ze steun moeten aanvragen of hoe ze een beroep moeten doen op subsidieregelingen kunnen onder nemers aankloppen bij medewer kers van Orionis en de gemeenten Vlissingen, Middelburg en Veere. De medewerkers beantwoorden de vragen direct of verwijzen vragen stellers door naar de juiste instan tie. Overigens is het loket er niet al leen voor ondernemers die financi ële steun nodig hebben, maar ook voor ondernemers die juist extra (tijdelijk) personeel nodig hebben. Het loket is van maandag tot en met vrijdag alleen telefonisch be reikbaar van 8.30 uur tot 17.00 uur. Het telefoonnummer is 0118 433990. vrijdag 27 maart 2020 Een tunnel onder het spoor en kanaal door, of een viaduct er overheen. Of het station ver plaatsen. Dat zijn de enige ma nieren om irritaties over lange wachttijden voor passerende treinen in Middelburg weg te nemen, stelt ProRail. Maurits Sep Middelburg Retour of naar de milieustraat De gebouwen van suikerklontjes van de Franse kunstenaar Lionel Scoccimaro, op deze foto nog in goede staat, hebben het depotbestaan niet overleefd. foto gemeente vlissingen De volksgezondheid is leidend. Alle maatregelen die momen teel worden genomen, gebeu ren in het belang van de be scherming van de volksgezond heid. Dat duidelijke en onge kend snelle antwoord krijgen de drie Veerse oppositiefrac ties nadat ze dinsdagavond heel laat via schriftelijke vragen pleitten voor het openhouden van vakantieparken. Emile Calon Domburg Walcherse ondernemers die vra gen hebben over de noodmaat regelen waarop zij tijdens de co ronacrisis een beroep kunnen doen, kunnen vanaf vandaag te recht bij een speciaal loket. René Hoonhorst Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31