WIM HOFMAN Lente Angstige verpleegster schrijft brief aan haar ongeboren kindje Alle hens aan dek voor de Kromme Spaak CORONAVIRUS 6 Hoe ellendig en donker konden vroeger de winters zijn! IJs lag wekenlang op kreken en plas sen. Vogels stierven bij bosjes en vie len als stenen uit de bomen. Jacht- sneeuw en ijsregen maakten het lo pen en fietsen moeilijk. Overal in de sloten ijs- en sneeuwkorsten. Je bed was koud en vochtig. IJsbloemen vormden zich in de stikdonkere nacht op de ramen. Je washandje bevroor. Op het water in de lampetkan lag een vlies. Een wit laagje rijp op je deken. Aardappelen gingen rimpelen: ze le ken van gummi gemaakt te zijn en ze kregen staartjes in de kelder of schuur. Ze raakten snel op. Misschien was er nog een verschrompelde knol raap of een oude rode kool met slak- kenholletjes. Iedereen rilde of klappertandde. Kin deren liepen met de handen in hun mouwen en hun beentjes waren rood en schraal. Ze snotterden voortdu rend, hadden last van wintertenen en wintervingers. De mensen zochten hun heil bij de kachel, die met een oude PZC werd aangemaakt, als er tenminste nog wat te stoken was, een laatste eierkool of een stuk wrakhout dat alleen met heel veel moeite ging branden en dat rookte en stonk als de hel. Ja, zo waren de winters vroeger. Nu niets meer van dat alles. Blijkbaar heb je heel geen winter nodig om de lente te krijgen! Vogels zijn al heel lang druk bezig met het afbakenen van hun territorium en gaan fluitend door het leven. Veel narcissen zijn al verdord en laten het hoofd hangen. Hoe vroeg zijn de irissen en tulpen! Bijen en mieren weten van geen op houden. Legioenen slakken trekken nu al door de tuinen: de slijmerige tij gerslakken en de roze naaktslakjes, vooral in de nacht gaan ze zich te bui ten aan de sla en de jonge dahlia scheuten en hostabladeren. En wat te denken van de oorwormen, de rooftorren, de snuitkevers en de wantsen? Myriaden bladluizen ver spreiden zich op de wind over de volop bloeiende struiken en bomen. Hup, daar gaan de bloesemblaadjes al, roze en wit. Het is alsof het winter is en sneeuwt! De Vlaamse woont al 2,5 jaar in Sas van Gent en werkt (als grensarbei der) bij het AZ Sint-Lucas zieken huis in Gent. Ze verzorgt daar kwetsbare ouderen op de afdeling geriatrie. Nu het coronavirus op haar afdeling heeft toegeslagen, vreest ze voor haar ongeboren kindje. Ze schreef de angst van zich af in een Facebookbericht: ,,Ik schreef het vooral uit angst, denk ik", zegt ze. ,,En de onwetend heid die er is over het virus. Wat voor invloed het heeft op zwangere vrouwen. Dat kan niemand zeggen, natuurlijk." Uit pril onderzoek in China blijkt dat zwangere vrouwen niet meer risico lopen dan andere mensen. Het coronavirus zou ook niet wor den overgedragen op het ongebo ren kindje. Toch is nog veel onbe kend. Deskundigen geven aan dat zwangere vrouwen die flink ziek worden meer kans hebben op vroeggeboorte en complicaties. Het bericht van De Vos kreeg 4500 likes, 800 reacties en werd 1000 keer gedeeld. ,,Ik kreeg vooral veel reacties van mensen die me aanmoedigen om thuis te blijven. Maar dat gaat niet zomaar en ik moet ook nog maar een paar weken werken. Dus het is nu aftellen." Ze houdt het werk tot nu toe wel goed vol. „Natuurlijk zeggen ze dat er pas volgende week een piek zal zijn, dus dat zullen we moeten afwach ten." ,,De monteurs die de fietsen klaarmaken hebben allemaal hun eigen, afgescheiden werkplek", vertelt Arno Vos van de Kromme Spaak. ,,Zodat ze geen contact met elkaar hebben. En voor de klanten hebben we ook van alles gere geld." Want ze hebben het druk bij de Kromme Spaak. Tijdens de jaarlijkse lenteshow werden zo'n tachtig fietsen verkocht en die willen de klanten nu allemaal op komen halen. ,,Normaal doen we dat vanaf een bepaalde datum, maar in verband met het corona virus proberen we dat nu te sprei den. Zodat er steeds maar één klant tegelijk een fiets op komt halen en niet heel de winkel vol staat." Maar er gebeurt natuurlijk meer in de winkel. Er worden ook spul- len verkocht en er worden fietsen ter reparatie aangeboden. ,,Voor dat laatste hebben we een aparte plaats ingericht, buiten. Daar kun nen klanten op een bel drukken en dan worden ze geholpen zon der contact. Andere klanten kun nen dan nog de winkel in om iets te kopen. Tot een maximum van vijf. Dan gaat de winkel dicht." Al met al een heel gedoe, vindt ook Vos. Maar het is het zeker waard. ,,Het is belangrijk", zegt hij. ,,Er wonen hier in de buurt veel mensen die in de zorg wer ken. Die hebben hun fiets nodig De monteurs hebben allemaal hun eigen, afgescheiden werkplek om daar te komen. Ik had van de week een vrouw aan de balie die iedere week medicijnen bezorgt op de fiets. Die was kapot en zij is er echt afhankelijk van. Dan is het toch maar fijn dat j e bij de fietsen maker terechtkan." vrijdag 27 maart 2020 WA De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Verpleegster Tessa De Vos (24) uit Sas van Gent plaatste dins dag een emotionele brief op Fa- cebook. Ze is zwanger en maakt zich zorgen over haar ongebo ren dochtertje, nu ze in het zie kenhuis dagelijks te maken krijgt met het coronavirus. Ze werd overspoeld met aanmoedi gende reacties. Bas Bareman Sas van Gent Dag kleine meid, Weet dat ik jou al ontzettend graag zie! Mama zou jou ook het liefst tegen alles willen beschermen. Maar mama is een verpleegster en er is iets verschrikkelijks aan het gebeuren in de wereld. Daarom moet mama de mensen gaan helpen. Ik hoop dat je dit kan begrijpen, want lieve meid wij zijn "geen" risicogroep, dus moeten we blijven doorwerken. Mama gaat er alles aan doen om jou zo goed mogelijk te blijven bescher men! Ik hoop dat je daar nog goed zit in mijn buikje en dat er geen enkel virus je kan raken. Het spijt me lieve meid, maar mama doet haar best. Samen gaan we ervoor en ik kan niet wachten om jou te ontmoeten! Mama moet nu gaan want er zijn veel mensen aan het hoes ten en hebben mijn hulp nodig. M Tessa De Vos uit Sas van Gent is ver pleegster en maakt zich zor gen over haar ongeboren dochtertje. FOTO TESSA DE VOS Fietsenwinkel de Kromme Spaak in Kapelle moest snel improviseren. Tijdens de lente show, kort voor de coronacri sis, vlogen de fietsen als warme broodjes over de toon bank. Nu willen de klanten hun fiets ophalen. En daar moet flink wat voor geregeld wor den. Willem Adriaansens Kapelle - Arno Vos, de Kromme Spaak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30