Prijskaartje Tuinder en boer zoeken werkers Zeeuwse muzikanten maken gevoelig liedje over coronacrisis 2 OSCAR GARSCHAGEN CORONAVIRUS Column De meeste gedaantes van doodsangst dacht ik te ken nen: van onversneden bangheid in oorlogszones tot de verlammende paniek na een slecht nieuwsgesprek bij de arts. Verplet terend nieuw is de angst voor een etentje, een handdruk of een om helzing. Nooit gedacht dat ik mij in Zeeuwse supermarkten onveiliger zou voelen dan in de Gazastrook, waar op bloed overgoten dagen ook altijd de zon schijnt. sust psycholoog René Diekstra. Merk ik niets van. Ook niet nu de Nederlandse overheid tot actie is overgegaan. Dat werd ook tijd, want de als nuchterheid verpakte westerse hoogmoed - 'dat Chinese virus bereikt ons niet'- heeft onno dig veel levens gekost. hartveroverende samenhorigheid in de zorg ten spijt, de angst voor coronabesmetting van geliefden, vrienden, bekenden en mijzelf groeit. Alleen de wetenschap dat er wereldwijd gezocht wordt naar een anti-virus tempert mijn onrust iet wat. Nog een jaar of anderhalf en dan roept ergens ter wereld een slimmerik 'eureka'. Hopelijk staat welbegrepen egoïsme verspreiding van het vaccin niet in de weg. tijd doorkomen is nu wereldwijd de actueelste vraag. Een 72-jarige vriend heeft alvast vastgelegd dat hij in geval van ernstige besmetting euthanasie wil. 'Geef mijn ic-bed maar aan iemand anders'. De gezaghebbende Zweedse in dustrieel Jacob Wallenberg beant woordde gisteren in de Financial Times die sleutelvraag met keiharde tegenvragen. Is de economische lockdown uiteindelijk niet erger dan de kwaal? Maakt het medicijn de patiënt niet zieker? Zitten we op het juiste pad? Ondanks de duizen den miljarden aan overheidssteun in China, de EU en de VS ziet hij de wereldeconomie razendsnel in storten. In Zweden en de VS is daarom het debat over het prijs kaartje van een mensenleven opge laaid. Nederland volgt vast. Ik vrees het antwoord. Geef mijn ic-bed maar aan iemand anders DE STELLING Vandaag: Nederlandse studenten moe ten deze crisis bij hun familie uitzitten Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters MEESTE VERGADERINGEN NU VIA SKYPE Man bedreigt buurman met bijl Alsnog subsidie voor voedselbank VLISSINGEN Man met cocaïne aangehouden In Zeeland werken jaarlijks duizen den seizoenskrachten uit Oost-Eu ropa. Door de coronacrisis lijken vooral Polen maar ook andere Oost- Europese seizoenswerkers thuis te blijven, uit angst voor het virus en om voor de familie te zorgen. Ook strengere grenscontroles spelen een rol. Het dreigende tekort aan seizoenskrachten is zorgwekkend De Oost-Europeanen zijn onmis baar in de Zeeuwse land- en tuin bouw. Ze helpen met zaaien, plan ten en oogsten, wieden onkruid, plukken appels en peren en sorte- ren fruit en groente. Maar als een groot deel vanwege het coronavirus wegblijft, bedreigt dat de continuï teit in de Zeeuwse voedselproduc tie, zegt ZLTO-bestuurder Joris Baecke. ,,Dat is zorgwekkend. We moeten ons daarop voorbereiden. Om die reden roepen we Zeeuwen op aan de slag te gaan in de land- en tuinbouw We krijgen immers sig nalen dat studenten en scholieren die thuis zitten, best de handen uit de mouwen willen steken." Gedeputeerde Jo-Annes de Bat (economie) signaleert ook dat de agrarische sector dringend op zoek is naar mensen: ,,Aan de ene kant zien we dat bedrijven geen werk meer hebben voor hun personeel. Aan de andere kant zijn bedrijven op zoek naar mensen. Bedrijven moeten de handen ineen zien te slaan om dat probleem op te lossen. Als gezamenlijke overheden in Zeeland zullen we waar mogelijk daarbij helpen." Digitaal aanmelden Zeeuwen die aan de slag willen in de land- en tuinbouw en fruitteelt kunnen zich melden op verschil lende websites. Dat zijn onder meer Kasgroeit (werkenindelandentuin- bouw.nl), AB Werkt Zuid-Neder land. (ab-werkt.nl), De Jager Deta chering (dejagerdetachering.nl), Apex Uitzendorganisatie (apexuit- zend.nl) en zeeuwsevacature- bank.nl Normaal gesproken maakt René Geelhoed (Zonnemaire, 1990, foto) zich rond deze tijd op voor een seizoen vol optredens met zijn bands MakeLove 't en The Royal Engi neers. Maar twee we ken geleden stortte alles in. „We wisten gelijk: dit is mis, en voor heel lange tijd ook. En toen hoorde ik Bruno Bruins zeggen: let een beetje op elkaar. Ik ging zitten en een kwartier later had ik een liedje." Blijf binnen is een prachtig num mer geworden. Vond ook de Zeeuwse Muziekschool. Die belde Geelhoed op met de vraag of hij iets samen wilde doen met andere Zeeuwse muzikanten die nu werk loos thuis zitten. Het idee was dat ieder het liedje zou spelen op zijn eigen manier en dat alles laten zou samensmelten tot één Zeeuws lied. Eén grote ratjetoe van instrumen ten, dat leek de muzikant wel wat. Isabel Provoost Na een oproep stromen de reacties binnen. Van de Schouwse dweil band Liever Ier As Tuus tot een meisje met een harp, maar ook van Pop aan Zee en cultuurinstel ling Toonbeeld in Terneu- zen. Ook zangeres Isa- k bel Provoost doet mee. Geelhoed helpt nu iedereen zijn versie op te nemen en H maakt er straks één geheel van. „Er doen misschien wel hon derd mensen mee, dus het is veel werk. En dan ma ken we ook nog eens een videoclip. Maar ik heb nu toch niks anders te doen. Het is ook wel eens fijn om tijd te hebben voor dingen waar je anders nooit aan toe zou komen. En het wordt geweldig, let maar op." vrijdag 27 maart 2020 Gedeelde angst is halve angst, De verlate daadkracht en de y. Hoe we die angstaanjagend lange 1 Reageer op pzc.nl Gisteren: Het is heel goed dat Zeeland coronapatiënten uit Brabant opvangt 767 reacties MAAR BIJ DE ROND VRAAG MOET JE TOCH WEL IETS ZESGEN... DIE IS AAN HET EINDE PAS. CLINGE De politie heeft woens dag een bewoner van de 's-Gravenstraat in Clinge aangehouden. Hij zou zijn buurman hebben be dreigd met een bijl. Rond 14.00 uur ontstond een conflict tussen twee buurmannen, omdat de later aangehouden ver dachte vond dat de auto van zijn buurman zijn oprit blokkeerde. In eer ste instantie werd er wat geduwd en getrokken, maar even later kwam de verdachte naar buiten met een hakbijl. Een ge tuige belde 112. De bijl was inmiddels afgepakt en de bedreiger werd aangehouden. ^31 W' -j: -•«! VLISSINGEN Voedselbank Walcheren krijgt alsnog subsidie voor 2019 van de ge meente Vlissingen. De aanvraag was weliswaar te laat, maar door onder bezetting op het stadhuis was daar te laat op ge wezen en toen de subsi die alsnog werd toege- weze,n duurde dat besluit ook weer lang. Maar beter laat dan nooit. Dat geldt ook voor de stichtingen Palazzoli, Scheepsbouwgeschiede- nis Vlissingen, Vier het Leven, Welzijn Middel burg, wijkraad Midden- stad Vlissingen en wijk- vereniging Bossenburgh. De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag op een par keerplaats aan de Go- vert Flincklaan in Vlis singen een 22-jarige Schiedammer aange houden voor het bezit van cocaïne. De agenten zagen een auto op de parkeerplaats; toen ze de inzittenden aanspra ken, roken ze een hen- neplucht. Een van beide passagiers had niets bij zich, de ander alleen een kleine hoeveelheid softdrugs. De bestuur der uit Schiedam bleek echter naast softdrugs ook zes gram cocaïne bij zich te hebben. Zeeuwse boeren en tuinders vrezen straks duizenden handen tekort te komen om gewassen te planten, te verzorgen en te oogsten. Landbouworganisatie ZLTO vermoedt dat seizoensar beiders uit Oost-Europa dit jaar grotendeels wegblijven. Ze roept nu onder anderen studen ten en scholieren op te helpen. Frank Balkenende Colijnsplaat - Joris Baecke, ZLTO Liedjes maken, dat is wat René Geelhoed het liefste doet. Al leen verdient hij er nu even geen droge kruimel mee. Toch rolde er vorige week spontaan weer een liedje uit zijn vingers. Hij vraagt Zeeuwse muzikanten met hem mee te doen. Wendy Wagenmakers Zonnemaire

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2