Vervanger voor Rabelink staat klaar 'Ga niet googelen, nu moet je echt naar de deskundigen luisteren' 4 CORONAVIRUS Een vitaal beroep het gemeentebestuur van Schou- wen-Duiveland. ,,Het schip ver keert in woelig water. Ik ben van mening dat de kapitein dan aan boord moet blijven. Dus mochten ze een beroep op mij doen, ben ik bereid aan te blijven", reageerde hij gisterochtend nog op de medede ling vanuit het ministerie, over het in heel Nederland stilleggen van de lopende zoektochten naar nieuwe burgemeesters. Geschikte kandidaat Een paar uur later blijkt zijn aanbod al achterhaald. De boodschap uit Den Haag is niet meer van toepas sing voor Schouwen-Duiveland, meldt de woordvoerder van de commissaris van de koning. Er is een geschikte kandidaat gevonden. De nieuwe burgemeester wordt 2 april in een vergadering voorge dragen aan de gemeenteraad. Gaat de raad akkoord, dan kruipt de op volger van Rabelink volgens plan ning 12 mei achter het roer. Over de achtergrond van de man of vrouw wordt nu nog geen verdere mede deling gedaan. Rabelink kan zich dus met een gerust hart gaan verheugen op een leven buiten de hectiek en schijn werpers. De afgelopen weken heb ben veel van hem gevergd. Maar zijn ziekte - hij heeft Parkinson - staat hem naar eigen zeggen niet in de weg. ,,Sterker nog, ik merk voor me zelf dat ik er in deze gekke situatie vol tegenaan ga. Ik ben van 's och tends vroeg tot vaak 's avonds laat bezig met overleg; telefonisch, mailtjes, videoconferences. En dat gaat goed. Ik neem op z'n tijd na tuurlijk wel mijn rust." Persoonlijk heeft hij het er moeilijk mee dat hij er als burgervader niet kan zijn voor de inmiddels acht inwoners bij wie Ik zou de inwoners met corona graag een briefje willen sturen om ze sterkte te wensen een besmetting met het coronavi rus is vastgesteld. ,,Ik zou ze graag een briefje willen sturen om ze sterkte te wensen. Maar vanwege de wet op de privacy krijg ook ik niet te horen wie het zijn. Langs deze weg wil ik mijn steun aan hen en hun familie uitspreken en deze mensen veel sterkte wensen." Gedwongen sluiting Rabelink bereidt zich met zijn col lega-burgemeesters in Zeeland voor op een gedwongen sluiting van de vakantieparken, hotels en B&B's. De maatregel moet verdere verspreiding van het virus door de toestroom van toeristen voorko men. Dat besluit wordt vandaag ge nomen, aldus Rabelink. Dit week end gaat een deel van Duitsland met vakantie. ,,Onze gasten zijn hier altijd meer dan welkom. Het voelt voor mij als burgemeester heel raar om nu te zeggen dat ze weg moeten blijven." ,,Het is anders druk. We zien min der mensen op het spreekuur, maar we hebben het veel drukker met informatie geven. We krijgen heel veel belletjes met vragen en we hebben het druk met e-consul- ten, via de computer. De mensen die nu op het spreekuur komen, zijn wel echt mensen met lucht wegklachten. Als mensen ver dacht zijn van besmetting met het coronavirus, worden ze op een aparte behandelkamer gezien. De arts is dan volledig beschermd. Daarna wordt alles gereinigd. Zo neemt iedere patiënt veel meer tijd in beslag." ,,Ja, toch huisarts zijn, maar dat is nu ook voor een heel groot ge deelte informatie geven, mensen geruststellen, gebaseerd op feiten natuurlijk. Het is geneeskunde, maar dan anders. Het is ook de tijd van de Facebookgeneeskunde. Ie dereen leest het wel: eet een knof look per dag, dat soort dingen. Maar nu moeten we echt naar de deskundigen luisteren, de crisis- managers, de virologen. Dat doen we als huisartsen ook en het is be langrijk dat de mensen dat ook doen. We moeten nu kijken naar informatie die gebaseerd is op on derzoek en feiten. Wat is er aange toond en waar komt het vandaan? Wij verwijzen naar twee sites: naar thuisarts.nl en het RIVM. Ga niet googelen, kijk niet op Face- book. Ga naar die twee sites. Die zijn gebaseerd op wetenschappe lijk onderzoek en de stand van za ken nu." ,,Ik denk dat die goed is, zeker. Maar het belangrijkste is dat we ons eraan houden. Bij ons achter de praktijk waren ze nog lekker aan het voetballen met z'n tienen, vijftienen. Dat is niet de bedoeling hé? De aanpak is gewoon prima maar wij moeten het uitvoeren, met z'n allen." ,,Informatie geven, dat is nu een belangrijk deel van wat we doen. Dat doen we op onze eigen site en we verwijzen naar sites waar je goede informatie krijgt. En verder één patiënt in de wachtkamer, het spreekuur is nu verdeeld. Handen wassen natuurlijk. Wij dragen op de praktijk mondkapjes en hand- schoenen en patiënten worden ontsmet. We volgen de landelijke richtlijnen van het RIVM." ,,Ik denk het wel, althans de grote groep. Dat zijn ook de mensen die anderhalve meter afstand houden. Je ziet het ook bij de slager voor de deur waar niet meer dan vier per sonen binnen mogen. Ik denk dat dat besef er steeds meer komt. Je hebt altijd een kleine groep die denkt 'och, het is maar een griepje' en dan gaan ze met z'n allen gezel lig bij opa en oma langs." vrijdag 27 maart 2020 GO In een periode dat Gerard Rabe link dacht aan stapje voor stapje afbouwen naar zijn pensioen, is het alle hens aan dek. Door de coronacrisis voelt het alsof hij aan de staart van zijn burge meesterscarrière in het achter ste karretje van een achtbaan is beland. Maar ondanks het ad vies van Binnenlandse Zaken om alle lopende benoemings procedures stil te leggen, kan Rabelink gewoon zoals gepland 12 mei vertrekken. Zijn opvolger staat klaar, laat de commissaris van de koning weten. Marcel Modde Zierikzee Rabelink had zich al voorzichtig voorbereid op een later afscheid van - Gerard Rabelink, burgemeester In deze rubriek laten we mensen aan het woord die in de coronacrisis een zogenoemd vitaal beroep hebben. Vandaag: Art Asrian, huisarts in Terneuzen. Huisarts Art Asrian be steedt veel tijd aan infor matie geven. FOTO PETER NICOLAI De werkdagen van huisarts Art Asrian in Terneuzen zien er deze dagen anders uit. Guido van der Heijden Terneuzen Hebt u het drukker dan normaal? Wat is uw voornaamste taak nu? Wat vindt u van de aanpak van het kabinet? Wat is er in uw praktijk aange past vanwege corona? Hebt u de indruk dat de Neder lander, uw patiënt, zich echt be wust is van wat er aan de hand is?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28