HZ en UCR tot 1 juni dicht, Scalda tot 7 mei Provincie trekt knip voor ondernemers CORONAVIRUS ZEELAND 3 Theo Giele Vlissingen De HZ en University College Roosevelt houden hun gebou wen in elk geval tot 1 juni dicht. Tot die tijd blijft het on derwijs alleen online gegeven worden. Beide instellingen voor hoger onderwijs in Zee land willen de studenten daar mee zekerheid geven. Scalda houdt zijn locaties zeker tot en met 6 mei dicht. Het kabinet besloot enkele weken geleden alle universitei ten en hogescholen tot 6 april te sluiten. Maandag kwam het ka binet met de mededeling dat vergunningsplichtige evene menten en samenkomsten tot 1 juni worden verboden. Hoewel het onderwijs hier niet onder valt, is er toch onduidelijkheid ontstaan over de gevolgen voor het onderwijs. Aan die ondui delijkheid hebben de HZ en UCR nu zelf een eind gemaakt. Ook hogescholen en universi teiten elders in het land hebben vergelijkbare besluiten geno men. ,,Mochten de maatregelen in de tussentijd worden versoe peld of aangepast, dan zal de HZ kijken hoe het onderwijs op dat moment kan worden vormge geven", aldus de HZ. Scalda Ook het Scalda laat weten niet te kunnen wachten op medede lingen uit Den Haag: ,,We heb ben de datum van 6 april losge laten, omdat we de overgang te rug naar een normale situatie op tijd willen aankondigen en voorbereiden." nog een kleine slag om de arm. Op 15 april valt de beslissing. Ondertussen proberen de stu denten de moed er in te houden. Bellen met thuis om ouders gerust te stellen, af en toe een frisse neus halen. Sommigen zijn zelfs begon nen met tuinieren of taarten bak ken. En het huis is deze keer eens goed schoongemaakt tijdens de spring clean. Via internet houden ze contact met de andere UCR- studenten. Er is zelfs een app waar mee virtueel geborreld kan wor den. Op de website van de UCR vertellen ze aan de buitenwereld hoe het ze vergaat: ,,Wie had een paar weken gedacht dat dit onze nieuwe realiteit zijn zijn. Het nieuwe normaal?" Even 'hallo' Na een korte break, begint de UCR volgende week aan het tweede deel van het laatste semes ter. ,,Dat zal nog een hele uitdaging worden", laat dean Bert van den Brink aan zijn studenten weten. Hij mist het spontane contact in de universiteit; even terloops een praatje maken, even gewoon hallo zeggen. De horeca is dicht, vakantieparken en campings hebben moeten slui ten. De cultuursector ligt plat. Per soneel zit noodgedwongen werke loos thuis. Veel ondernemers heb ben moeten stoppen, vooral zzp'ers, of draaien op een lager pitje. In veel bedrijven loopt de pro ductie terug. Talloze Zeeuwen zit- ten thuis. De provincie verwacht dat het mkb het zwaar te verduren krijgt de komende maanden. Daarom trekt ze 2 miljoen euro (extra) uit om bedrijven te helpen. Dat bedrag komt boven op maatre gelen die het kabinet heeft geno men om bedrijven en zzp'ers te ruggensteunen. Opschalen De provincie werkt concrete maat regelen uit. Ze denkt onder meer aan een overbruggingskrediet voor bedrijven die net zijn begonnen (startups) of momenteel opschalen (scaleups). Dat gebeurt in samenwerking met ontwikkelingsmaatschappijen, zoals Impuls in Zeeland en die in andere provincies, als ook het lan- delijke investeringsbedrijf Invest- NL. Hoe de 2 miljoen euro uiteinde lijk worden besteed, wordt binnen kort duidelijk in de Voorjaarsnota Twee miljoen euro extra beschikbaar om bedrijven te helpen 2020. Daarin doen Gedeputeerde Staten een voorstel. De provincie zal eigen leveranciers ondersteu nen door rekeningen zo snel moge lijk te betalen. Verder bekijkt de provincie naar andere mogelijkheden om Zeeuwse ondernemers te helpen. Dat gebeurt in overleg met Impuls, werkgeversorganisatie VNO- NCW, de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten en de Kamer van Koophandel. Digitaal loket Het belangrijkste doel is onderne mers zo snel en zo goed mogelijk te informeren over alle regelingen die er voor bedrijven en zzp'ers zijn. Ondernemers kunnen met vragen het beste aankloppen bij het Zeeuwse digitale loket corona@zeeland.nl. Ondernemers kunnen ook een overzicht van steunmaatregelen vinden op een speciale website van VNO-NCW Brabant Zeeland (vnoncwbrabantzeeland.nl). Ook biedt de werkgeversorganisatie een vraag- en aanbodpagina om bedrij ven met personeelstekorten dan wel -overschotten te koppelen. Op zijn beurt heeft Dockwize, de Zeeuwse kraamkamer voor innova tie, een website gelanceerd voor be drijven die in deze tijd versneld willen innoveren en de bedrijfs voering willen digitaliseren: ikmoetdigitaal.nl. Meer vacatures De provincie meldt verder dat de investeringen die de regio al in het verbeteren van de arbeidsmarkt doet, onverminderd doorgaan. Zee land heeft meer vacatures dan werkzoekenden. De crisis kan dat beeld echter doen kantelen. vrijdag 27 maart 2020 UCR zitten in lockdown M Anne-Rosa de Gorter, Judith Kooyman en Emil Engh zijn aan het studentenhuis gekluisterd. foto dirkjan gjeltema De provincie trekt 2 miljoen euro uit om midden- en kleinbedrijven (mkb) die zijn getroffen door de coronacrisis te ondersteunen. Ze voorziet dat ondernemers het flink voor de kiezen krijgen en wil de klappen die gaan val len iets verzachten. Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27