f-3 tQ Burger mag zelf nadenken Reisgids Hello Zeeland helpt ondernemers Gans Lintjesregen via de telefoon door corona CORONAVIRUS 2 De jonge Noor Emil Engh is één van de twaalf UCR-studenten in het huis aan de Bagijnhof 5 in Middelburg. ,,Wie had een paar weken gedacht dat dit onze realiteit zijn zijn. Het nieuwe normaal?" Commentaar in elke crisis is er kritiek op de communicatie. Het was dus een kwestie van tijd voor het kabinet de wind van voren zou krijgen. Gisteren wees de Tweede Kamer de ministersploeg op de warrige persconferenties over corona. De boodschap van de bewindslieden en deskundigen was steeds geïmprovi seerd en onsamenhangend. Zij overlegden niet goed met el kaar voor zij achter de microfoons gingen staan. Zo ontston den de misverstanden. Eerst dacht vrijwel iedereen dat Neder land vooral groepsimmuniteit wil. Later ontstond ruis over het verbod op bijeenkomsten. Maar het kwam goed. Dankzij extra uitleg van het RIVM begrijpen we inmiddels dat die immuniteit niet het eerste doel is. En dankzij de burgemeesters van de Veiligheidsregio's weten we nu ook dat het echt niet de bedoe ling is met meer dan twee mensen samen te zijn in de open bare ruimte. De kritiek is terecht. Maar er moet ook begrip zijn. De rege ring wil zo goed mogelijk inspelen op de ontwikkeling van de corona-uitbraak. Niet te snel en niet te langzaam. Bovendien naar de jongste inzichten over zin en onzin van maatregelen. Als je zo werkt, is er niet meteen een compleet uitgeschreven noodverordening beschikbaar. Goede communicatie is inder daad belangrijk, maar in deze zware crisis mag de regering er ook op vertrouwen dat de burger meewerkt en naar de geest van de persconferenties handelt. Wie dit de laatste weken heeft gedaan, zit op het goede spoor. Dat telt. Improviserende regering heeft niet meteen complete noodverordening klaar Om toch inkomsten te vergaren, kunnen zij via de website van Hello Zeeland cadeaubonnen verkopen, die in te wisselen zijn nS de corona crisis. Zo'n zestig ondernemers, die ook een vermelding hebben in de reis gids, doen al mee. Ze hebben een pagina op de website van Hello Zee land, waar gepersonaliseerde ca deaubonnen gekocht kunnen wor den. Het team van Hello Zeeland wil ALMANAK Ook verslaggevers werken zo veel mogelijk thuis. Lastig voor een beroepsgroep die gewend is er regelmatig op uit te gaan. Hardlopen langs de boulevard in het avondzonnetje, dat mag nog wel. Mits er tenminste vol doende afstand van anderen ge houden wordt. Een ouder paar op die manier ondernemers een hart onder de riem steken en hoopt dat meer gedupeerde Zeeuwse be drijven zich melden. ,,Er is tot nu toe voor zo'n vijfhonderd euro aan cadeaubonnen verkocht", vertelt Roel Brugge. Ondernemerskit De cadeaubonnen maken onder deel uit van een online 'onderne- merskit', waar ondernemers zich gratis voor aan kunnen melden. Ook is de facebookgroep 'Hello Zeeland ondernemers' in het leven geroepen, waarin ondernemers uit de horeca, kleinhandel en toerisme vragen kunnen stellen of advies ge ven. vond dat de journaliste dat niet deed en wees haar daar vinnig op. Na een dag vol corona- nieuws had ze het wel gehad. ,,Virus? Welk virus?" vroeg ze het stel pesterig en ze rende ver der. Achter haar klonk het boos: ,,Dan moet je eens een krant le zen, domme gans!" Waterschap deelt laptops uit HÉ: Steunbetuiging in de grensstreek Het is aan beide kanten van de grens wennen: Zeeuws-Vlamingen kun nen opeens geen brood meer kopen in Vlaande ren en Vlamingen liepen onlangs tegen afgesloten parkeerterreinen in Sluis aan. De coronacrisis heeft het dagelijks leven in het grensgebied op zijn kop gezet. De burge meesters van Terneuzen, Hulst en Sluis hebben hun Vlaamse collega's een open brief gestuurd en ze sterkte gewenst. Inmiddels zijn de grenzen gesloten en is grensver keer alleen nog maar mo gelijk voor mensen die voor hun werk in Vlaan deren moeten zijn. DENDERMONDE Geen Ommegang van Ros Beiaard ,,Ja mijn ouders zijn wel een beetje bezorgd. Maar bij hen in Oslo is het veel erger." De jonge Noor Emil Engh is één van de twaalf UCR- studenten in het huis aan de Ba- gijnhof 5 in Middelburg. Ook zijn bewegingsruimte is ineens een stuk kleiner geworden. Het is volop lente. Tegen de gevel van het studentenhuis staan de bloemen in tot plantenbakken om getoverde bierkratten in volle bloei. De bloemen staan buiten, maar de mensen zitten binnen. Achter glas schuilen ze voor het vi rus. Zo goed en zo kwaad als het kan proberen de studenten van Univer sity College Roosevelt (UCR) de Nederlandse 'intelligente lock down' door te komen. Van een bruisend studentenleven is geen sprake meer. Colleges worden al leen nog online gegeven, de horeca is dicht en dat betekent dat ook de studentensociëteit zijn deuren heeft moeten sluiten. Groot gezin In het studentenhuis is het onmo gelijk om steeds anderhalve meter afstand te houden. De bewoners van Bagijnhof 5 zijn als een groot gezin. Met zijn twaalven zitten ze in een soort thuis-isolatie of qua rantaine. Normaal wonen er nog een paar meer jongeren in het huis. Een aantal koos het zekere voor het onzekere, toen het ene na het an dere land zijn grenzen sloot. Zij zijn naar huis gegaan. De Noorse Het is in Middelburg beter dan in mijn land. Mijn ouders wonen in Oslo. Daar is de toestand veel erger Emil bleef in Zeeland bij zijn me destudenten. ,,Het is hier in Mid delburg beter dan in mijn eigen land. Mijn ouders wonen in Oslo, een grote stad. Daar is de toestand veel erger." ,,Boodschappen doen we om de beurt. Liefst alleen of soms met zijn tweeën als we veel spullen no dig hebben", vertelt Anne-Rosa de Gorter. Zij is een van de Neder landse studenten van Bagijnhof 5. In het huis wonen verder nog men sen uit al alle windstreken, van China tot de Verenigde Staten. Geen toga's Al sinds een paar weken zijn de universiteitsgebouwen dicht. Col leges worden online gegeven. De docent vertelt en via een chatfunc- tie kunnen studenten vragen stel len, weet Judith Kooyman. Zelf zit ze in het derde en laatste jaar. Ze hoopt binnenkort af te studeren. Maar een feestelijke ceremonie in juni zit er voor haar en andere ge slaagden niet in. Geen plechtige tocht door Middelburg in toga, geen caps die feestelijk in de lucht gegooid worden. Al houdt de UCR Ook dit jaar zal het op 24 april lint jes regenen in Nederland. Alleen zal het nu anders zijn door de co ronacrisis. Voor één keer breekt Nederland met een traditie. In 2020 hoeft opa niet met een excuus naar een in gelaste vergadering van de fanfare gelokt te worden, waar hij door fa milie, vrienden en de burgemees ter wordt opgewacht. Omdat het kabinet afgelopen maandag heeft besloten alle bij eenkomsten en evenementen af te gelasten tot 1 juni, kunnen er dus ook geen samenkomsten rond on- derscheidingen worden gehou den. In plaats daarvan nemen de Ne derlandse burgemeesters op 24 april telefonisch contact op om te zeggen dat het Zijne Majesteit de Koning heeft behaagd. De Kanselarij der Nederlandse Orden laat weten dat gezocht zal worden naar één landelijk mo ment waarop het daadwerkelijk opspelden van de versierselen als nog kan gebeuren, in het bijzijn van familie, vrienden en collega's van de gedecoreerden. Wanneer dit zal zijn durft de kanselarij nog niet te zegen. Dit is mede afhankelijk van het verloop van de corona-pandemie. vrijdag 27 maart 2020 De makers van reisgids Hello Zeeland schieten Zeeuwse on dernemers in de horeca, klein handel en toerismesector te hulp. Sophie Stockman Terneuzen Aanmelden via hellozeeland.com/ ondernemerskit. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Waterschap Scheldestro- men stelt afgeschreven laptops beschikbaar aan scholen in het basison derwijs. Zo wil het leerlin gen helpen onderwijs op afstand te volgen, nu zij door de coronacrisis noodgedwongen thuis zitten. De eerste 25 lap tops zijn uitgereikt aan de Dr. C. Steenblok- school in Goes. Scholen die ook laptops tekortko men, kunnen dat aange ven bij communicatie@ scheldestromen.nl. De aanvragen worden op volgorde van binnen komst afgehandeld, zo lang de voorraad strekt. TERNEUZEN Begin deze week was de burgemeester van de Vlaamse gemeente Den- dermonde nog stellig: de Ommegang van het Ros Beiaard eind mei zou doorgaan. Hij is op zijn schreden terugge keerd. Het evenement is uitgesteld tot volgend jaar, omdat een 'kwali teitsvolle Ommegang' toch niet mogelijk is door de coronacrisis. De processie van de Dendermondse Omme gang wordt één keer in de tien jaar gehouden. De inwoners die vrees den dat 'hun' Ros niet te zien zou zijn, hebben nu gelijk gekregen. Studenten Theo Giele Middelburg - Emil Engh, student UCR Guido van der Heijden Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26