Abbingh moet geduld hebben CORONAVIRUS 18 ZEELAND Door de coronacrisis staat ook de Tour de France op de tocht, al wil organisator ASO er nog niet aan. Het wielerfeest is van levensbelang voor de sport, die grotendeels drijft op sponsors. laten zien dat het goud geen uit schieter was." Binnen twee uur was Ahoy uit verkocht voor het duel met Spanje, dat voorlopig is verplaatst naar juni. ,,Ik vind het mooi dat ik het hele proces meegemaakt heb. Van spe len voor een paar honderd man in Emmen naar een uitverkocht Ahoy. Maar die droom gaat dezeweek niet door. Dit was hét moment voor Ahoy, een paar maanden na het WK. Gezondheid is veel belangrij ker, maar hopelijk lukt spelen in Ahoy ook als de crisis voorbij is." Abbingh (27) zit nu, uit voorzorg, in quarantaine in Rusland, waar ze speelt voor Rostov. Als anderen de WK-finale nog ter sprake brengen, gaat het vooral over het laatste mo- ment, met Abbingh in de hoofdrol. Als ze nu beelden terugziet van haar beslissende strafworp (30-29) in de laatste seconden begrijpt ze de spanning van het moment beter dan destijds. „Achteraf denk je: jeetje. Ik snap nu dat mijn ouders bijna een hartverzakking kregen, zelf zat ik er toen helemaal in en dacht ik verder niet na. Later denk je: zo simpel was het niet." Het uitstellen van de Olympische Spelen vindt Abbingh enerzijds jammer. ,,We zaten in een goede flow." Maar het team is redelijk jong. ,,Bij de jonge meiden kan een jaar grote verschillen maken in de ontwikkeling. Niemand van onze oudere speelsters is op een leeftijd dat ze echt moeten stoppen." Lisette van der Geest Lois Abbingh is de hoofdrolspeel ster in de nachtmerrie van Spaanse handbalsters, die inmiddels op zoek zijn naar revanche na de WK- finale. Het was Abbingh die Neder land in december met een straf- worp kampioen maakte. Juist deze week zouden Spanje en Nederland elkaar voor het eerst weer treffen om EK-kwalificatie. ,,Wij wilden Quote van de dag Koepel Het contrast tussen de twee Neder landse ploegen in het wielerpelo- ton kan haast niet groter. Bij hoofd sponsor Jumbo worden de schap pen leeg gehamsterd en wordt deze weken meer verkocht dan tijdens de kerstperiode. Bij Sunweb, naam gever van die andere ploeg (die rijdt op een Duitse licentie), zijn tot half april alle vakanties geannuleerd. Ondertussen zijn alle wieler wedstrijden geschrapt en zitten de renners van zowel Jumbo-Visma als van Sunweb noodgedwongen thuis. De sportieve impact is gigan tisch, maar de échte pijn wordt pas later gevoeld, stelt sportmarketeer Marcel Beerthuizen. ,,Geen sport ter wereld is zó afhankelijk van sponsorgelden als het wielrennen", zegt hij. ,,Dat is 95 procent van de inkomsten voor een ploeg. Geen recettes en wedstrijdorganisatoren delen de inkomsten niet.'' Voor de wielersport geldt de Tour de France als etalage. Geen wed strijd die kan tippen aan de groots heid en importantie van de Tour. De ritwinst en gele trui voor Mike Teunissen van vorig jaar waren zo veel meer dan een feest voor hem en zijn ploeggenoten. Het gejuich klonk door tot op de hoofdkantoren van Jumbo, Visma en alle andere sponsoren. ,,De Tour vertegen woordigt zeker 60 procent van de totale economische waarde in het businessmodel van het wielrennen. Dat is waarom nu wordt vastgehou den aan een light-versie of mis- schien uitstel'', zegt Wim Lagae, professor en sporteconoom van de Koninklijke Universiteit Leuven met als specialisaties wielrennen en voetbal. Die vooraanstaande positie van de Tour kent een aantal redenen, legt Lagae uit. ,,Mondiaal gezien is wielrennen een kleine sport, maar in die drie weken in juli heeft de Tour een monopoliepositie op de Europese sportkalender. Daarnaast zijn er de enorme aanwezigheid van media en de verbondenheid met traditie en historie. Het maakt de Tour tot een sterk merk. Gaat die niet door, dan verliezen sponsoren in één klap meer dan de helft van hun zichtbaarheid.'' Realistisch Vandaar dat de opmerkingen van Patrick Lefevere, ploegbaas van Deceuninck-Quick Step en een van de machtigste mannen in het pelo ton, eerder realistisch dan pathe tisch klinken. In zijn column in de Belgische krant Het Nieuwsblad uitte Lefevere zijn grote zorgen over het schrappen van de Tour. ,,Dan hou ik mijn hart vast. Organisator ASO kan tegen een stootje, de ploe gen niet. Als er geen Tour de France is, kan het hele model van het wiel rennen in elkaar klappen." In de WorldTour is een handvol ploegen afhankelijk van nationale overheden als financier, zoals Astana, UAE en Bahrein. De meeste ploegen zijn ook in meer of min dere mate sterk verbonden met een fietsfabrikant, met Trek-Segafredo en Michelton-Scott als meest spre kende voorbeelden. Maar het over- WK-toernooi abrupt gestopt De wereldschaakbond heeft het Kandida tentoernooi in Jekaterinenburg stopgezet. Reden voor dat besluit is de mededeling van de Russische overheid om het luchtruim wegens het coronavirus vanaf vandaag te sluiten. Daardoor is het onduidelijk gewor den wanneer de deelnemers weer naar huis kunnen. De resultaten van de eerste zeven ronden blijven staan. Als de pandemie het toelaat, wordt het toernooi weer hervat. Anash Giri (foto), de enige Nederlandse deelnemer, deelt plek 3 met 3,5 punten. 'Transfermarkt opent later' Wereldvoetbalbond FIFA werkt aan een plan om de transfermarkt voor voetballers pas na alle competities open te stellen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van een vertrouwelijk rapport dat het heeft ingezien. De meeste contracten van voetballers lopen nu nog af op 30 juni. De kans is groot dat veel Europese competities, die nu stilliggen wegens het coronavirus, dan nog niet zijn afgewerkt. Bijvoorbeeld Hakim Ziyech (foto) zou dan al speler van Chelsea zijn, ter wijl Ajax het seizoen nog moet afronden. MOTORSPORT GP van Spanje ook afgelast Ook de Grote Prijs van Spanje in de motor sport is vanwege corona afgelast. Er is nog geen nieuwe datum. De wedstrijden ston den voor begin mei op de rol. De eerstvol gende GP is nu die van 17 mei in Frankrijk. De kans is klein dat die race wel doorgaat. Flitsen 'Stand geeft nu reëel beeld van werkelijkheid' Voetbal Voetbal vrijdag 27 maart 2020 Dit had een mooie week moeten zijn voor Lois Abbingh: voor het eerst sinds de gewonnen WK- finale weer een treffen met Spanje. Maar de handbalster zit in quarantaine in Rusland. Rotterdam/Rostov Zonder Tour is Oud-PSV'er Peter Kemper is op 77-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van hart falen. De verdediger speelde vanaf 1961 tot 1975 voor de Eindhovenaren. Kemper speelde drie interlands. Vitesse rouwt om de dood van Kees Bak ker. De oud-voorzitter (76) was al geruime tijd ziek, maar is aan corona overleden. De Franse voormalig voetballer en bonds coach Michel Hidalgo is op 87-jarige leeftijd overleden. De oorzaak is niet corona. Trainer Gio vanni van Bronckhorst (foto) gaat eind volgende week de training met Guangzhou R&F in China hervatten. Het is nog onduide lijk wanneer het seizoen gaat beginnen. 5 Sportkoepel NOC*NSF stelt een steunfonds van 5 miljoen euro beschik baar om acute nood bij bon den en vereni gingen te ver lichten die het gevolg zijn van corona. Daan Hakkenberg Daniël Dwarswaard Rotterdam Steven Kruijswijk wordt tij dens de Tour van 2018 massaal aangemoedigd tijdens de berg etappe naar Alpe d'Huez. Een mogelijkheid is dat de ronde dit jaar zonder publiek wordt gere den. Kruijswijk zet daar zijn vraagtekens bij (zie kader). FOTO COR VOS SCHAKEN VOETBAL —Trainer Henk de Jong rekent erop dat koploper Cambuur promoveert als de Keuken Kampioen Divisie niet meer kan worden uitgespeeld. 17 Dillon Hooge- werf (17) heeft zijn eerste profcontract voor Manches ter United ge tekend. ,,Ik kan niet wachten om weer te gaan trainen'', zegt de aanval ler op Insta- gram. Hij ver ruilde vorig jaar Ajax voor Man chester. h

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18