andere auto, andere verzekering j independer experts ECONOMIE 15 Dagelijks komen er nieuwe econo mische crisisslachtoffers bij. Giste ren kondigde fietsenfabrikant Ac- cell (van Sparta en Batavus) aan de productie met 70 procent terug te schroeven. Net nu het voorjaar aan breekt, de belangrijkste tijd voor fietsverkopen, zit de markt op slot. In veel landen in Europa zijn de fietswinkels gesloten. Het was so wieso moeilijk de productie op gang te houden, omdat de aanvoer van onderdelen uit China ook al stokte. Of neem de golfkartonindustrie. Die produceren verpakkingsmate riaal zoals dozen. Hun grondstoffen halen ze veelal uit het buitenland. Maar door gesloten grenzen wordt de import steeds moeilijker en dat kan de productie fors verminderen, waarschuwt de brancheorganisatie. Bedrijven worden zo op twee manieren getroffen. De vraag valt weg en ze hebben niet voldoende aanbod van onderdelen of grond stoffen om de productie voort te kunnen zetten. De export wordt ook moeilijker. Landen sluiten zich af, waardoor de vraag naar produc ten wegvalt. Pintransacties Hoe groot de krimp is, blijft voor alsnog koffiedik kijken. ING, de bank met de meeste particuliere klanten, kijkt nu naar de pintrans- acties van particulieren. Daaruit kun je opmaken waar de klappen vallen. En dat beeld stemt niet vro lijk. „Vorige week vrijdag was het aantal pintransacties 24 procent lager dan een jaar daarvoor'', zegt Marten van Garderen van het Eco- Het wordt voor particulieren steeds moeilijker hun geld uit te geven. Winkelen, behalve een tripje naar de supermarkt, is er bijna niet meer bij. En de consument heeft ook helemaal geen zin meer om geld uit te geven. Het consumentenvertrou wen is ingezakt en mensen houden het geld liever op zak in deze onze kere tijden. Minder productie Minder verkopen betekent ook minder inkopen en dat leidt onver mijdelijk tot minder productie bij bedrijven. Uit een groot onderzoek van werkgeversverenigingen VNO- NCW en MKB Nederland blijkt dat maar 3 procent van de bedrijven een omzetstijging verwacht de komende drie maanden. Meer dan 80 procent verwacht een omzetda ling, soms tot wel 100 procent. ING heeft de gevolgen in kaart gebracht. Maar drie sectoren, samen goed voor 11 procent van de economische activiteit, groeien door de pandemie. Dan gaat het om de zorg, detailhandel food en de post en koeriersdiensten. Ruim 20 procent van de economie gaat fors terug, waaronder de technolo gische industrie, de uitzend- branche, de detailhandel en horeca. Ook de groothandel en de bouw worden geraakt. De grote vraag is hoe diep de cri sis gaat ingrijpen. Werkgeversver eniging AWVN hield een mini- enquête onder honderd grotere bedrijven. Van onrust is vooralsnog geen sprake. Maar bedrijven berei den zich wel voor op zware tijden. De crisis gaat zeker vier maanden duren, denken de ondernemers. Met ontslagen zal het in ons land wel loslopen, is de verwachting. Dat komt omdat de overheid voor lopig 90 procent van de lonen betaalt voor werknemers die door de crisis gedwongen zonder werk zitten. Maar als de crisis lang aan houdt, is deze regeling onhoud baar. nomisch Bureau van ING. ,,Alleen de supermarkten zagen een forse groei, evenals bijvoorbeeld bouw markten en speelgoedwinkels.'' Restaurants zagen het aantal pinbetalingen met 80 procent da len. Nog dramatischer was het bij vrijetijdsbestedingen, onder andere pretparken en bioscopen. Daar daalde het aantal pintransacties met meer dan 90 procent. Kleding en schoenenwinkels zagen de om zet met ruim driekwart teruglopen. Als er iets veranderd is aan jou, je adres, je leeftijd of je auto kan je verzekering opeens duurder uitvallen. Daarom is het altijd slim om te checken of hij beter en voordeliger kan. Dus kijk meteen even en sluit 'm zelf af op independer.nl. Dan krijg je er gratis extra dekking bij. in financieel inzicht vrijdag 27 maart 2020 Aardappelboer Kees Trouw uit Hellevoetsluis inspecteert zijn pootgoed. Door ingezakte afzet dreigt hij deze aardappels te moeten vernietigen fotoanp Steeds meer bedrijven gaan dicht of draaien door op halve kracht. En dat gaat snel. Door de coronacrisis verslechtert de stemming onder ondernemers en consumenten met de dag. Peet Vogels Amsterdam Restaurants zagen het aantal pintransacties met 80 procent dalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15