4 'Een jonge man die zó ziek is, maakt indruk' 6' N CORONAVIRUS NIEUWS 13 £k pedaal Gaspedaal vindt ze allemaal ,,Wij hebben de indruk dat deze boa's op pad worden gestuurd zon der de juiste instructies, want vaak kennen ze de huidige regels niet goed of is er verwarring over. Dat leidt tot irritatie in de winkels. Wij hebben een brandbrief naar onder meer minister Grapperhaus en de veiligheidsregio's gestuurd met het verzoek zo snel mogelijk eenduidig beleid te voeren'', aldus CBL-direc- teur Marc Jansen. Volgens Jansen doen de super markten er alles aan om de veilig- heid van zowel klant als personeel niet in gevaar te brengen. ,,Dan werkt het niet echt mee als handha vers hun eigen interpretatie op de genomen maatregelen loslaten.'' Minister Grapperhaus maakte maandag bekend dat er een nood verordening komt om boetes op te leggen. Wie bijvoorbeeld met drie of meer personen in het openbaar samenschoolt, kun daarvoor een We hebben de indruk dat boa op pad wordt gestuurd zonder de juiste instructies prent krijgen. Die loopt op van 400 euro voor burgers tot 4000 euro voor bedrijven. Inmiddels heeft het Veiligheidsberaad, dat bestaat uit de voorzitters van de 25 veiligheids regio's, besloten de samenscho- lingsregels aan te scherpen. Begeleider Iedereen die met drie of meer mensen in de openbare ruimte is, krijgt een proces-verbaal, ook als mensen binnen een groep zich aan de regel houden om 1,5 meter af stand te bewaren. Er wordt een uit zondering gemaakt voor gezinnen, of kinderen onder de 12 jaar met een begeleider. Dat zegt Hubert Bruls, voorzitter van het Veiligheidsbe- raad. Volgens Bruls is deze aan scherping nodig om onduidelijkhe den tegen te gaan. Supermarkten, andere winkels en het openbaar vervoer werden al verplicht een 'deurbeleid' te voe ren, zodat bezoekers de norm kun nen naleven. De supermarkten stellen bijvoorbeeld gebruik van een winkelwagen verplicht, ook als een klant slechts één product nodig heeft. De nieuwe regels zijn nog niet overal in werking getreden, het kost tijd ze uit te werken. Het kabinet heeft een modelverordening ver spreid, daarna is het de beurt aan de burgemeesters om de tekst aan te nemen. Er blijft ruimte voor lokale invulling door burgemeesters, in ieder geval op regioniveau. Grap- perhaus benadrukte eerder dat de regiovoorzitters in het Veiligheids- beraad zelf kunnen besluiten waar ze precies de aandacht op richten. Als het aan het CBL ligt, worden de regels juist zo eenduidig mo gelijk opgelegd. ,,Anders zie je door de bomen het bos niet meer. Het levert alleen maar frustraties op.'' Mondkapjes De winkels gaan niet zo ver, zoals bijvoorbeeld in Italië, dat mede werkers mondkapjes moeten dra gen. Jansen: ,,Nee, dit zorgt voor schijnveiligheid. Alleen chirurgi sche kapjes beschermen afdoende tegen het virus en het is geen doen om 300.000 supermarktmedewer kers hiermee uit te rusten. Er is een groot tekort aan dit beschermend materiaal, het is belangrijk dat deze maskers naar de zorg gaan. Als wij voldoende afstand houden en vol doende schoonmaken, is dat vol doende. Dat zijn ook de richtlijnen van het RIVM.'' OP DE INTENSIVE CARE ieuwe patiënten en pro blemen, alles kwam te- I gelijk. Ik had avond- en nachtdienst en het vooruitzicht was onheilspellend. Op zo'n mo ment blijf ik heel rustig. Eerst overleggen met de arts-assisten ten. Hoe pakken we het aan? De toestand van een coronapa tiënt op de normale afdeling ver slechterde. Een jonge man zon der andere ziektes. Teruggeko men van vakantie, veertien da gen later snorziek. Hij kon nog praten, maar was erg benauwd. 'Ik raak uitgeput, ik red het ge woon niet', zei hij tegen me. Als zo'n patiënt dat zelf aangeeft, hoef ik niet lang na te denken. Dan breng ik hem naar de ic. Een sportief en jong iemand, dat maakt indruk. Het raakt écht niet alleen de ouderen. Tegelijkertijd ging het met een andere coronapatiënt op de ic zo slecht, dat die naar het Erasmus MC gebracht moest worden. Het lukte niet meer om deze patiënt te beademen met de normale ap paratuur. Bij het Erasmus heb ben ze een speciale hart-longma- chine, die de bloedsomloop en longfunctie kan overnemen. Tussen alle hectiek door kwam er hoopgevend nieuws: een patiënt in het Erasmus is na meerdere tests 'coronavrij' verklaard. Ze zou eerst naar onze ic komen, maar uiteindelijk werd het een ziekenhuis in de buurt van haar woonplaats. Ik heb uitgebreid 'Ik raak uitgeput, ik red het gewoon niet', zei hij tegen me met de intensivist gepraat die de overplaatsing verzorgde. Het is toch een lastig besluit; wanneer haal je iemand uit strikte isolatie? Rond elf uur was de situatie stabiel. Iedereen (op de ic liggen nu dertien mensen) heeft de hulp gekregen die nodig was. Toen ik wat slaap wilde pakken, speelde de avond zich nogmaals af in mijn hoofd. Ik heb maar naar een onzinnige quiz gekeken op televisie, dat helpt. De rest van de nacht bleef het gelukkig rus tig." -Jamaica Vink Zoeken (1.935) OCCASION Gaspedaal.nl verzamelt alle occasions van elke autosite in Nederland. Zo krijg jij het allergrootste zoekresultaat en kun je het beste vergelijken. vrijdag 27 maart 2020 GO Supers balen van handhavers Een gangpad in een supermarkt is tijdelijk afgesloten, zodat een vakkenvuller ongehinderd zijn werk kan doen. foto anp Supermarktmanagers klagen steen en been over gemeente lijke handhavers (boa's) die boe tes willen uitdelen of dreigen met sluiting omdat er te weinig afstand in de winkel wordt be waard of omdat er te veel klan ten worden binnengelaten. Dat meldt brancheorganisatie CBL. Sanne Schelfaut Leidschendam Sinds de invoering van het deurbe leid, afgelopen dinsdag, krijgt het CBL talloze meldingen van super markten die zich beklagen over boa's die medewerkers op de bon willen slingeren of zelfs dreigen met sluiting. -Marc Jansen, directeur brancheorganisatie CBL Michael Frank Dordrecht Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensi- vist op de ic van het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dor drecht en geeft dagelijks een inkijkje in zijn werk. Deel 8: 'Een hectische avond- en nachtdienst'. Q, Volkswagen, Tiguan, 2016 POUW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13