Vitaminepil, Idlib en Edward Hopper CORONAVIRUS I 9 Het hele jaar geen handen schudden is een eenvoudige maatregel die geen pijn doet mm mém mmm het een reëel scenario dat een deel van het maatregelenpakket waar we nu mee moeten leven, ook in en na de zomer van kracht blijft. Welke maatregelen zijn dat dan? ,,Dat is voor ons ook nog een grote vraag'', zegt Wallinga. ,,We zijn bij het RIVM nu vooral druk met de korte termijn, dus de draaiboeken voor de periode daarna zitten nog in de brainstormfase. Maar je moet een aantal antwoorden gaan vinden. Welke maatregelen zijn het meest ef fectief? Welke raken vitale delen van de maatschappij? Welke maatregelen doen economisch het minste pijn? En, ook niet onbelangrijk: welke maatregelen houdt de samenleving het langst vol?'' Epidemioloog Bruijning legt uit dat het bepalen van het juiste maat regelenpakket voor de toekomst nu nog heel lastig is. ,,Omdat de meeste landen heel veel regels tegelijk heb ben ingevoerd, is het moeilijk het losse effect van elke maatregel te me ten. Die studies worden nu wel ge daan, in sneltreinvaart. Bij het UMC Utrecht doen wij onderzoek naar de overdracht van het virus binnen het gezin. Welke rol speelt leeftijd, duur van samenzijn, de gezondheidstoe stand van mensen? Dat is belangrijke informatie, bijvoorbeeld voor de vraag of je straks de scholen weer kunt openen. Net zoals je precies moet weten wat de rol van grote bij eenkomsten in de verspreiding van het virus is.'' PROGNOSE4 Het wordt een jaar zonder handen schudden en met lege stadions In Duitsland sprak een viroloog de vrees uit dat pas in 2021 weer in volle stadions gevoetbald zou kun nen worden. Zou dit doemscenario ook in Nederland uit kunnen komen, hoogleraar medische microbiologie Bert Niesters? ,,Het zou zeker kun nen, dat is echt niet zo irreëel. Voet bal in lege stadions lijkt me dit najaar wel een optie.'' ,,Hoe belangrijk is voetbal voor de verspreiding van het virus?'', vraagt RIVM-onderzoeker Wallinga zich hardop af. ,,Verder ga ik mee met de woorden van Ronald Koeman: 'Dit is voetbal en niet het belangrijkste in het leven.' Of de eredivisie in augus tus weer van start kan gaan: ik durf er geen harde voorspelling op los te la ten.'' Epidemioloog Bruijning heeft ook niet meteen geruststellend nieuws. ,,Ons bereikt steeds meer informatie dat de meeste besmettingen binnen het gezin plaatsvinden. Maar dat be tekent niet dat je massale bijeenkom sten zomaar door kunt laten gaan. Er zijn gevallen bekend van 'superver- spreiders', die in één keer heel veel anderen besmet hebben.'' Besmetting binnen het gezin, wat doe je daaraan? Je kunt het lastig voorkomen'', zegt Bruijning. ,,Nu is het advies van kracht dat als een van de gezinsleden koorts heeft, de rest ook thuis moet blijven. Maar in de praktijk is het lastig om dat lang vol te houden.'' Wat sowieso een blijvertje is voor de rest van het jaar, verwachten de experts: geen handen schudden. Wallinga: ,,Dat zou ik me heel goed kunnen voorstellen. Het is een een voudige maatregel die geen pijn doet.'' Wat wel pijn doet: oma die daar maar alleen in het verpleeghuis zit en geen bezoek mag ontvangen. ,,Dat is zo'n maatregel waarvan je je afvraagt: hoe lang houdt een samenleving dat vol'', dubt Wallinga. Wat bijna zeker is: straks alle lui ken tegelijk weer open, dat gaat niet. Als we oma en opa weer willen zien, zijn diensten in kerken en moskeeën misschien nog geen optie. En als we de scholen, universiteiten en kanto ren weer openen, blijven de restau rants en kroegen wellicht nog een tijdje dicht. 2020 wordt het jaar van corona. Héél 2020, niet alleen de eerste helft. IN QUARANTAINE Nooit gedacht, deze scène. Dat mijn vrouw terugkomt van Albert Heijn en ik bijna ge spannen vraag: wat heb je kunnen krijgen? Want de hamsteraars heb ben een beetje gelijk gekregen. Of af gedwongen, het is maar hoe je het ziet. In ieder geval, nu de supers pro blemen hebben met de bevoorrading moeten we maar afwachten wat er in de schappen ligt. Vanmorgen was al les er, trouwens. Gewoon alles. Res pect voor de vakkenvullers en de voedselketen. Op andere dagen is er geen verse groente in de ochtend, en zijn de deegwaren op in de middag. Dat vinden we al best gewoon. Ach, onschuldige scènes uit de nieuwe werkelijkheid. Vertel het maar niet in Idlib. We gooien wel een paar vitaminepilletjes in de kleintjes. Wordfeud is ook terug, de mobiele scrabblevariant. Ergo, de terugkeer van die vervelende vriend die, zelfs als-ie driehonderd punten achterligt, zo'n spelletje uit wil spelen. Maar dan heeeeeel langzaam. Eén woord per dag. Toen ik daarover klaagde, zei hij: ,,Maar ik hou niet van verliezen.'' Rust Ik besefte overigens direct waarom ik er ook ooit mee opgehouden ben: je komt nergens anders meer aan toe. Ik geef het nog drie dagen, want ik ver lang ontzettend naar rust in m'n kop. Merk het ook bij vrienden, mijn vrouw. We zoeken naar het normale in het abnormale. De rust van de dag die er is. En de zekerheid dat er mor gen weer zo'n dag is, dat alles nor maal is. Dat buiten niet echt een an dere dimensie is dan binnen. Het blijft zoeken. Gisteravond, toen ik langs de kade liep, was het al weer een beetje stiller dan voorheen. Aan de overkant van het water zag ik de neonreclame van het buurtcafé, waarvan ik wist dat het dicht was. Alle straten zijn dezer dagen iden tiek. Of het nou Zwolle, Rotterdam, Amsterdam, Londen of Parijs is. We lopen door een schilderij van Edward Hopper. Het had me niet verbaasd als aan de bar van het café een vrouw had gezeten. Helemaal alleen. Anekdote tenslotte, uit het nieuwe leven, die ik gister opving. Man en vrouw hebben al de hele dag thuis gewerkt. Tot zij op zeker moment aan hem vraagt: wanneer zijn we van daag eigenlijk van ons werk naar huis gekomen? Toen zijn ze een eindje gaan wandelen. Samen. Om naar huis te gaan. Mooi, hè? donderdag 26 maart 2020 GO iiif T blijven kwellen -Jacco Wallinga, RIVM Frank Poorthuis Rotterdam Net als veel Nederlanders blijft redacteur Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 13.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9