CORONAVIRUS 8 r i WERELDSTEDEN LEGE STRATEN Wie denkt dat Covid-19 verdwijnt als we ons tot 1 juni braaf aan de opdrachten van het kabinet houden: vergeet het maar. Vier ongemakkelijke prognoses voor de rest van 2020. Er zal ook weer een golf terugkomen, dat houd je niet tegen PROGNOSE 1 Het virus gaat deze zomer niet weg. Het blijft terugkomen Al vaak is de hoop uitgesproken dat Covid-19 in de zomer door de hogere temperaturen wat zal lu wen, zoals ook bij de griep het ge val is. De Groningse hoogleraar me dische microbiologie Bert Niesters deelt die hoop. ,,Als het echt warm wordt, dus temperaturen rond de 40 graden zoals vorige zomer, kan het virus daar waarschijnlijk niet tegen.'' Maar ook Niesters denkt, net als veel andere experts, dat het coronavirus daarna terug zal keren. ,,Dat het virus na de zomer niet weg is, is een zeker heid", zegt epidemioloog Patricia Bruijning van het UMC Utrecht. Bij het RIVM wordt zelfs weinig heil verwacht van de 'zomerdip'. ,,Ik houd nauwelijks rekening met een seizoenseffect", zegt Jacco Wallinga, hoofd van de afdeling modellering van infectieziekten bij het RIVM. ,,Dit is een pandemie en zo moeten we er ook naar kijken. Zomer en win ter spelen waarschijnlijk een veel kleinere rol. In Nederland proberen we het coronavirus voor ons uit te duwen, richting de zomer. Maar dat doen we om de intensive cares van de ziekenhuizen te ontlasten.'' Een pandemie verloopt in golven. In brandhaarden van het eerste uur, zoals China en Zuid-Korea, lijkt het coronavirus onder controle. Nu zijn Europa en de Verenigde Staten aan de beurt, en goed ook. Als we het hier onder controle krijgen, verlegt het vi rus zijn koers misschien voor een tijd naar Zuid-Amerika of Afrika. Maar het is niet de verwachting dat de vlam daar uitdooft. Niesters: ,,Er zal ook weer een golf terugkomen, dat houd je niet tegen.'' Wallinga vult aan: ,,Straks hebben we het in Neder land keurig voor elkaar, en dan komt er uit Azië weer een golf. Nederland is een internationaal georiënteerd land. Dit virus zal ons blijven opzoe ken.'' PROGNOSE2 De immuniteit die we opbouwen is niet genoeg om ons na de zomer te beschermen vid-19 te genezen, en ook geen vaccin om te voorkomen dat we het krijgen. Er wordt door weten schappers keihard gewerkt om deze twee eieren van Columbus te vinden, maar ze zijn er nog niet. Wanneer wel? ,,Ik kan daar geen precieze voor spelling vover doen'', zegt de Utrechtse epidemioloog Bruijning. Wat we wel weten: als de middelen al gevonden worden, zal het testen, op grote schaal produceren en be schikbaar maken waarschijnlijk maanden duren. Conclusie: we kun nen er voor dit najaar beter maar niet te veel op hopen. Wat kan ons dan nog redden? De door premier Mark Rutte geïntrodu ceerde term groepsimmuniteit, mis schien? Kleine opfrisser: dat wil zeg gen dat zo veel mensen het virus al hebben gehad, dat het veel minder kans krijgt zich te verspreiden. Hier voor zou 50 tot 60 procent van de Ne derlandse bevolking besmet moeten zijn geweest. Probleempje: nu proberen we vooral besmettingen te voorkómen, door duizend-en-een maatregelen. Er zijn officieel ruim zesduizend be smettingen, een getal dat slechts een fractie is van de miljoenen die je no dig hebt voor groepsimmuniteit. Toch zijn er lichtpuntjes. ,,Uit steeds meer onderzoeken komt naar voren dat het aantal patiënten dat of ficieel geregistreerd wordt, slechts het topje van de ijsberg is'', zegt Bruijning. ,,Een flink deel onder- vindt überhaupt geen klachten, of milde. Jongeren bijvoorbeeld. Dat zou kunnen betekenen dat het wer kelijke aantal besmettingen veel ho ger is. Hoeveel hoger, dat is de vraag.'' Een extreem gunstige schatting werd deze week gedaan door eigen wijze onderzoekers uit Oxford. Zij opperen dat de helft van de Britse be volking al corona heeft gehad. Groepsimmuniteit zou in dat geval dichtbij zijn. Tot dusver staan ze hierin alleen. Bruijning: ,,Mijn meest positieve inschatting is dat 2 a 3 pro cent van onze bevolking het virus heeft doorgemaakt. Aan het einde van de zomer is dat een nog wat ho ger percentage. Maar dan nog: groepsimmuniteit is voorlopig maar een kleine factor.'' PROGNOSE3 Zonder vaccin kunnen we niets anders dan onszelf blijven beperken ,,Maatregelen zul je altijd nodig hebben zolang er geen vaccin is'', stelt RIVM-onderzoeker Jacco Wallinga meteen helder. ,,Nu zijn ze vrij fors, om te zorgen dat de inten sive cares niet overstromen. Daarna kun je misschien wat afbouwen. Net zoals je de teugels weer kunt aantrek ken als er een nieuwe virusgolf op ons land aankomt.'' Het is misschien iets waar de meesten van ons nu nog niet aan denken, maar voor deskundigen is donderdag 26 maart 2020 GO Pleinen, straten, parken, stations en snelwegen bieden sinds de uit braak van het coronavirus overal ter wereld dezelfde verlaten aan blik. Van Barcelona (boven) en New York (onder), tot Buenos Aires (rechtsboven) en Brussel (rechtsonder) is het gedaan met de drukte en de bedrijvigheid. Een brug over de Seine in Parijs is mid den op de dag geheel uitgestor ven. Wanneer het dagelijkse leven in volle hevigheid hervat kan wor den, is nog met geen mogelijkheid te zeggen. foto's afp, reuters JORIS VAN GENNIP, GETTY IMAGES Corona zal ons heel 2020 Chris van Mersbergen Er is geen medicijn om ons van Co- -Bert Niesters, hoogleraar medische microbiologie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8