I 'Leuk vakantieland, maar vooral niet serieus nemen' CORONAVIRUS I Amerikaanse economie dreigt gigantische klappen op te lopen 7 PLEASE WASH HANDS OFTEN WITH SOAP WATER FOR AT LEAf" 20 SEC. Amerika wordt economisch zo hard geraakt door het coronavirus dat het Witte Huis begint te overwegen de lockdown snel te beëindigen. Volgens V- f Trump is het middel erger dan de kwaal. In het filiaal van warenhuis Target in Davis, een stadje in Californië, is het extra druk bij de klantenservice. Isaiah Simmons bemant de balie, en ziet veel 'ongewone retouren', vertelt hij aan de telefoon. „Zonder bon, ou dere items. Dingen die we al een maand of drie, vier niet meer verko pen. Veel mensen proberen te retour neren wat ze kunnen, om nog wat geld terug te krijgen'', merkt de stu dent. Hij is zo schappelijk mogelijk, zegt hij, want deze mensen hebben alle cash nodig om deze tijd door te komen. De economische dreun van de co- ronapandemie is in de VS keihard. Miljoenen mensen zijn per direct hun inkomen kwijt en het sociale vangnet kent grote gaten. Je baan ver liezen betekent vaak ook dat je je zorgverzekering kwijtraakt. En een potje voor noodgevallen hebben de meeste Amerikanen niet: zo'n 40 procent van hen kan geen onver wachte uitgave van 400 dollar bekos tigen. De voorzitter van de centrale bank Fed in St. Louis, James Bullard, zei dat in het tweede kwartaal wel eens 30 procent van de Amerikaanse beroepsbevolking werkloos kan zijn. De krimp van de economie wordt door analisten op wel 30 tot 50 pro cent geschat. Na veel geruzie is de Senaat het eens geworden over een eerstehulp- pakket van maar liefst 2 biljoen dollar (een 2 met twaalf nullen). Het maakt geld vrij om cheques van zo'n 1200 dollar naar veel Amerikanen te stu ren en bedrijven overeind te houden. De werkloosheidsuitkering wordt tijdelijk flink verhoogd en uitgebreid om ook onder meer zelfstandigen te helpen. Het wordt een enorme operatie om iedereen te helpen - Universiteit Cornell schat dat 37 miljoen banen op de toch staan. Vooral onder conserva tieven en de top van Wall Street leeft het idee dat de economische ellende De economie, banen en het moreel verpletteren is ook een gezondheids kwestie erger zal zijn dan de schade van het virus. President Trump zei al dat hij het land op 12 april, met Pasen, weer operationeel wil zien, ondanks rap toenemende besmettingscijfers in met name New York. ,,We kunnen het middel niet erger laten worden dan de kwaal'', herhaalde hij. Maar daar is veel weerstand tegen, ook van partijgenoten. Medisch experts waar schuwen voor veel zieken en doden, een situatie waarin de economie evengoed vastloopt. ,,Iedereen die nu het afschaffen van social distancing adviseert, moet goed begrijpen hoe het land eruit zal zien als we dat doen. Covid-19 zou zich wijd, snel en vreselijk verspreiden en miljoenen kunnen doden'', stelde in- fectieziektenexpert Tom Inglesby van de Johns Hopkins Universiteit in een serie tweets. Maar Trumps ongeduld vindt ook gehoor. Vicegouverneur van Texas Dan Patrick zei dat hij als bijna-ze- ventiger in de risicogroep zit, maar bereid is zijn leven op het spel te zet- ten om de economische toekomst van zijn kinderen en kleinkinderen veilig te stellen. De voormalig ceo van zakenbank Goldman Sachs, Lloyd Blankfein stelde dat mensen die minder risico lopen 'binnen een paar weken' weer aan het werk moe ten kunnen. ,,De economie, banen en het moreel verpletteren is ook een gezondheidskwestie.'' De progres sieve commentator Thomas Fried man is het met hem eens - hij haalt aan dat gebrek aan inkomen in de VS vaak ook slechtere gezondheid en slechte toegang tot zorg met zich meebrengt. Staten beslissen zelf over het in stellen van lockdowns. Gouverneur Andrew Cuomo van New York denkt na over mogelijkheden minder kwetsbare mensen als eerste weer aan het werk te laten gaan, maar zei ook: ,,Als de keuze is tussen de volks gezondheid en de economie, dan kies je de volksgezondheid. Je kunt geen prijskaartje aan menselijk leven hangen.'' DAGBOEK ITALIË et alle respect, maar ik denk dat Nederland een grote fout maakt.'' De burgemeester van Bergamo, Giorgio Gori, adviseert het Itali aanse voorbeeld te volgen en een complete lockdown door te voe ren. Gori is burgemeester van de stad in Italië die het zwaarst ge troffen is door het coronavirus, een stad waar crematoria 24 uur per dag doordraaien. ,,Ook wij hebben geprobeerd met kleine ge dragsveranderingen de epidemie te stoppen, maar ook wij hebben de epidemie onderschat.'' Gori is ervaringsdeskundige, waarom zou je zo'n advies niet serieus nemen? Het fragment was dinsdagavond te zien in twee talkshows op de Nederlandse televisie. De reactie die volgde zegt veel over de Neder landse kijk op Italië: de twee lan den zijn niet met elkaar te vergelij ken en in Nederland hebben we een beter beleid. Oftewel, waar be- moeit die Italiaan zich mee? ,,De huisarts is in Nederland een belangrijke poort waar patiënten eerst naar toe gaan. In Italië is het geconcentreerd rondom het zie kenhuis'', hoor ik iemand zeggen. Wat?! Italië kent juist een fijnma zig net van medici difamiglia dat als eerste filter dient, waar je je ver- wijsbriefjes en je recepten kan ha len. Eigenlijk een beetje zoals in Nederland dus. Waarom dan im pliceren dat Italianen massaal naar het ziekenhuis zijn gegaan en daarmee de epidemie in de hand hebben gewerkt? En: Italië besloot al vrij snel alle scholen te sluiten: om besmetting van opa en oma, die net als in Ne derland regelmatig bij de school- poort staan, zoveel mogelijk te voorkomen. Op dat moment dacht het RIVM nog dat kinderen niet besmettelijk waren. Toen de eerste besmettingen in Gori is ervarings deskundige, waarom zou je zo'n advies niet serieus nemen? het land opdoken, werd Italianen op het hart gedrukt om bij symp tomen niet naar de wachtkamer te komen maar de huisarts te bellen. Die adviezen volgden Italianen keurig op, want als het op hun ge zondheid aankomt, zijn ze gedisci plineerd en hyperattent. Het lichte dedain van de talk- showgast is tekenend voor het idee dat Nederlanders vaak heb ben over Italië en Italianen: leuk vakantieland, maar je moet ze niet al te serieus nemen. Ik vraag me altijd af waar dat dedain vandaan komt voor het land met de achtste economie van de wereld en met twee keer zoveel intensivecare- bedden per hoofd van de bevol king als in Nederland? Ik zou Gori's advies serieus ne men, een advies dat komt van een gekwelde burgemeester die je graag wil behoeden voor dezelfde fouten. V donderdag 26 maart 2020 GO PREVENT THE SPREAD 7 OF GERMS Trump wil de VS met Pasen weer op de been Een bord roept reizigers op het vliegveld van Arlington, Virginia, op de handen te wassen. foto epa Karlijn van Houwelingen Washington -Lloyd Blankfein, bankier Angelo van Schaik Rome Inmiddels zitten we ruim twee weken in isolatie en langzaam beginnen de besmettingscijfers in Italië iets minder hard te stij gen. Correspondent Angelo van Schaik bericht vanuit Rome.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7